dispar

Stysz
Posty: 369
Rejestracja: poniedziałek, 25 lutego 2008, 23:14
Lokalizacja: Kościeliska

dispar

Post autor: Stysz »

Wczoraj widziałem pierwsze okazy, siedziały tylko na trawach ,a dziś przyłapałem samicę składającą jaja na szczawiu. Zadziwiające tempo, zastanawia mnie, kiedy pojawi się z tych jaj drugie pokolenie - przy takim tempie brania się do rzeczy?
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Dziś po południu u mnie świeża samiczka prawie w centrum miasta :wink:
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16333
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Post autor: Aneta »

Dzisiaj mój pierwszy tegoroczny dispar - świeżutki, piękny samczyk :grin:
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Wojtek Guzik »

U mnie latają od ponad tygodnia; w sumie aktywne już 3 stanowiska...
Klaus_vK
Posty: 75
Rejestracja: poniedziałek, 10 marca 2008, 21:35
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Klaus_vK »

U mnie L. helle jest już od dwóch tygodni w pełni występowania :) Muszę się przejść poszukać dispara, tylko okres niesprzyjający. W ogóle to mam prośbę do Forumowiczów, robię badania na disparze i będę potrzebować dużo danych o tym, na jakich gatunkach szczawiu są składane jaja przez ten gatunek. Najważniejsze będą dla mnie dane z małopolskiego, ale nie pogardzę żadnymi danymi z Polski południowej. Jak ktoś znajdzie jaja dispara to byłbym wdzięczny za przekazanie danych. W zamian mogę wysłać swój artykuł o L. dispar (już wkrótce się ukaze). Pewnie nie wszyscy wiedzą jak szczawie odróżnić to mogę napisac jak się je rozpoznaje. Ogólnie można zrobić zdjęcia: owocków i liści.
Stysz
Posty: 369
Rejestracja: poniedziałek, 25 lutego 2008, 23:14
Lokalizacja: Kościeliska

Post autor: Stysz »

Ani to Małopolska, ani też Polska południowa - tylko Warszawa (przy Wola Park) 22.05.09.

Nie wiem czy d radę poznać po takim fragmencie liścia?
Załączniki
22_05_09_gorce_dispar_03.jpg
22_05_09_gorce_dispar_03.jpg (139.6 KiB) Przejrzano 3017 razy
Klaus_vK
Posty: 75
Rejestracja: poniedziałek, 10 marca 2008, 21:35
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Klaus_vK »

Myślę, że R. aquaticus i R. hydrolapathum można wykluczyć. Podejrzewam R. crispus, albo R. confertus. A jakie to było środowisko i czy już szczaw zaczynał kwitnąć? Obserwacja fajna i zawsze wnosi informacje :)
Stysz
Posty: 369
Rejestracja: poniedziałek, 25 lutego 2008, 23:14
Lokalizacja: Kościeliska

Post autor: Stysz »

Środowisko ? Zwykły trawnik przy Wola Park (taki duży hipermarket w Warszawie). Właśnie go skosili, bo im trawa po pas wyrosła, szczaw jest zmasakrowany, zdaje się, że kosili kosą spalinową. Przy okazji może uda się jeszcze sprawdzić. Skoszoną trawę gdzieś wywożą.

Ale chyba obszaru Natura 2000 to tam nie zrobią? :)
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

W puszczy dulowskiej Dispar też zagościł:)
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Post autor: SiejeOwies »

L. dispar obecny w Bałymstoku i okolicach ;)
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Post autor: Tomasz Blaik »

Klaus_vK pisze:Myślę, że R. aquaticus i R. hydrolapathum można wykluczyć. Podejrzewam R. crispus, albo R. confertus.
Chyba R. crispus, który ma takie pomarszczone liście, tym bardziej że środowisko jest typowe dla tego szczawiu. Obecnie, popularny substytut wilgociolubnych szczawiów w diecie nieparka.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1160
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

ja jakieś dwa tygodnie temu widziałem samicę nieparka między mokotowem a Służewcem w Warszawie dosłownie przy apartamentowcu bankowym, jak ktoś zna Warszawę to miejsce pętli tramwajowej 17, 14, 18 etc...

nieparka w wawie to już w 2000 roku wiudziałem wtedy podczas budowy fortu wola.
Gacol
Posty: 47
Rejestracja: piątek, 13 kwietnia 2007, 20:38
Lokalizacja: Osterdam

Które pokolenie? Pierwsze, drugie czy jedyne?

Post autor: Gacol »

Witam.
Wczoraj 04.07.09 zaobserwowałem świeżego samca Lycaena dispar. Tak się zastanawiam z którego pokolenia on pochodził. Wg "Motyli dziennych Polski" prof. Buszko i p. Masłowskiego, pierwsze pokolenie wypada w okresie 2/V-2/VI, drugie pokolenie urzęduje w okresie 2/VII-2/VIII, a w przypadku tylko jednego pokolenia jest to 2/VI-3/VIII.
Czy samiec był spóźnialskim z I, wcześniakiem z II pokolenia, czy też może na tym stanowisku (i przy takiej wilgotnej czerwcowej pogodzie) mam do czynienia tylko z jednym pokoleniem w ciągu roku? Dodam tylko, że okaz nie był mały, co wg "Motyli dziennych Polski" mogło by sugerować, że pochodzi już z drugiego pokolenia. 15.06.09 na tym samym stanowisku zaobserwowałem samca, również świeżego.
Proszę o rozwiązanie mojego dylematu.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16333
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Post autor: Aneta »

Jeśli był świeży, to obstawiałabym raczej 2 pokolenie. W tym roku wszystko pojawia się wcześniej ;)
Gacol
Posty: 47
Rejestracja: piątek, 13 kwietnia 2007, 20:38
Lokalizacja: Osterdam

Post autor: Gacol »

Ciężka sprawa z tymi pojawami. W ubiegłych latach raczej wszystko pojawiało się wcześniej, ale w tym roku dzieją się dziwne rzeczy, np. na pierwszą sztukę Aphantopantus hyperantus czekałem aż do końca czerwca, a w minionych latach pojawiał się pod koniec pierwszej dekady czerwca. Poza tym w tym sezonie zaobserwowałem aż dwa osobniki Aglais urticae - ten gatunek u mnie nigdy nie był liczny, ale dwa okazy to chyba lekka przesada.
Dzięki Aneta za odzew.
Pozdrawiam.
Marek Hołowiński
Posty: 5062
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Dziś wracając z Chełmskich Torfowisk Węglanowych obserwowałem na kilku stanowiskach grubo ponad setkę Lycaena virgaureae. Same samce, były wszędzie gdzie tylko się na chwilę zatrzymałem. Jeszcze nigdy tu nie obserwowałem ich w takich ilościach.
Widziałem też jedną samicę L dispar, już mocno sfatygowaną.
- Być może te świeże okazy o których pisze "Gacol" to własnie L virgaureae?
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PawełB »

Na stanowiskach "podwarszawskich" widuję sfatygowane samce, w zeszłą niedzielę (28.06) widziałem wyjątkowo dużą samicę, a więc też raczej z pierwszego pokolenia. Wcześniejsze to były pojawy majowe, przecież w czerwcu musiało wszystko zwolnić, jak temperatura spadała do kilkunastu stopni i ciągle lało.

Obrazek

Oto owa samica, wydawała się ogromna, do tego dość nietypowa, kawowa od spodu, dopiero na fotce wszedł mały niebieski odbłysk, może flesz go wzmocnił)
Gacol
Posty: 47
Rejestracja: piątek, 13 kwietnia 2007, 20:38
Lokalizacja: Osterdam

Post autor: Gacol »

Nieparek jest bardziej czerwony od dukacika, który wpada w pomarańcz. Poza tym spód skrzydeł nieparka jest niebieskawy, a dukacika pomarańczowy więc jak pan widzi Panie Marku, potrafię odróznić Lycaena virgaureae od Lycaena dispar, hehe. O pomyłce nie może być mowy. Sam obserwuję wysyp dukacików, jak narazie są to same samce w ilościach jakich nigdy wcześniej nie widywałem.
Awatar użytkownika
Grzejnik
Posty: 193
Rejestracja: środa, 11 lipca 2007, 22:19
Lokalizacja: Stąporków DB66

Post autor: Grzejnik »

U mnie też obserwują masę L.virgaureae i żadnego (jak narazie) dispara...
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

a u mnie po powodzi jaką wywołała rzeka Wątok zalało łąkę gdzie dispar w tamtym roku występował masowo i niestety przez dwa dni nie zaobserwowałem żadnego co mnie smuci:(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”