Proszę o identyfikację tego dużego motyla

Dla tych osób, którzy dysponują wyłącznie fotografiami i chcieliby je pooznaczać. Wszystkie motyle.
chałmi
Posty: 2
Rejestracja: środa, 6 sierpnia 2008, 09:27
Lokalizacja: Poznań

Proszę o identyfikację tego dużego motyla

Post autor: chałmi »

Witam
w poszukiwaniu informacji w internecie znalazłem to forum. Wydaje mi się, że trafiłem w dziesiątkę. Otóż wracając z Chorwacji (początek sierpnia) zatrzymaliśmy się około godziny 3.00 w nocy na stacji benzynowej tuż przy granicy ze Słowenią (okolice Varażdin). Było mglisto, po deszczu. Zobaczyłem tam mnóstwo motyli. Były dosłownie wszędzie: na ścianach budynku, na samochodach, na ogrodzeniu, dużo leżało martwych w kałużach. Lot miały dostojny, spokojny, nie uciekały od ludzi. Robiło to niesamowite wrażenie.
Z tego, co dało się zaobserwować z samochodu - występowały jedynie w tej okolicy. 3 km dalej nie było po nich żadnego śladu.
Motyle są naprawdę duże - rozpiętość skrzydeł wynosi pomiędzy 13 - 14 cm. Różnice osobnicze polegały tylko na tym, że niektóre miały bardziej "przyciemnioną", a niektóre bardziej wyrazistą kolorystykę. Poza tym nie wykazywały większych różnic. Proszę o identyfikację tego motyla. Bardzo mnie to zainteresowało. Nie miałem pojęcia, że w Europie występują tak duże motyle.
Załączniki
ćma Chorwacja (Large).JPG
ćma Chorwacja (Large).JPG (70.96 KiB) Przejrzano 1284 razy
mordred
Posty: 86
Rejestracja: poniedziałek, 31 grudnia 2007, 14:16
Lokalizacja: Sandomierz/Kraków

Post autor: mordred »

Choć osobiście nie miałem przyjemności wygląda to mi na Antheraea yamamai :)
admin
Administrator
Posty: 1612
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

http://tpittaway.tripod.com/silk/a_yam.htm

"DISTRIBUTION

An introduced species whose natural home is the eastern Palaearctic. It is now widespread in central Europe in northeastern Italy, southern and eastern Austria, the Czech Republic, Hungary, Slovenia, Croatia, Bosnia and Serbia. In recent years (since 2001) it has started to spread more widely, with individuals having been found in Romania and eastern Bavaria (near Passau), Germany.

The introduction of this species into Europe has been documented by Bostjan Dvorak of Slovenia. It was originally reared by a Jan Mach, the village teacher in Veliki Slatnik (near Novo Mesto, Slovenia), with a view to establishing a silk industry. In August 1868 a number of adults escaped into the wild and, although the rearing scheme failed, larvae were found in the area on hornbeam a few years later. From that time onwards adults were increasingly found during August/September on the walls of houses in the village, and in nearby woods and settlements. Ten years later the first adults were picked up in Ljubljana."



Jest to jedwabnik dębowy (Antheraea yamamai), jak dobrze mordred zauważył. Jego ojczyzna jest Japonia. Jak widać, to motyl introdukowany (sztucznie wprowadzony do przyrody) i rozwijający się w Europie juz od dawna, ostatnio mający trend do rozszerzania swojego zasięgu.
chałmi
Posty: 2
Rejestracja: środa, 6 sierpnia 2008, 09:27
Lokalizacja: Poznań

Post autor: chałmi »

Ogromne dzięki, jestem pod wrażeniem błyskawicznych odpowiedzi !
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Motyle (bez gąsienic) [FOTO-oznaczanie]”