Odonteus armiger - pytanie o dane występowania

Ciekawostki, różności, inne sprawy.
Mateusz Zamojski
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 18 czerwca 2015, 13:47

Odonteus armiger - pytanie o dane występowania

Post autor: Mateusz Zamojski »

Witam.

Pisze pracę magisterską o bawolcu (kontynuacja pracy inżynierskiej).
Zwracam się z uprzejmym pytaniem: Czy osoby badające/obserwujące ten gatunek mogły podać ewentualne dane o występowaniu.
Chodzi mi o liczniejsze występowanie na powierzchniach powyżej 10 sztuk.

Proszę o podawanie ilości sztuk z podziałem na samce/samice oraz wystarczy kwadrat UTM.

Serdecznie dziękuję i pozdrawiam
A.Kiton
Posty: 88
Rejestracja: wtorek, 4 sierpnia 2009, 15:46
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: Odonteus armiger - pytanie o dane występowania

Post autor: A.Kiton »

Mateusz Zamojski
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 18 czerwca 2015, 13:47

Re: Odonteus armiger - pytanie o dane występowania

Post autor: Mateusz Zamojski »

Chodzi mi o dane niepublikowane. Na podstawie tej publikacji powstała inżynierka i powstanie magisterka pod kierunkiem doktora hab. Tomasza Mokrzyckiego :)
carabus1
Posty: 658
Rejestracja: sobota, 25 stycznia 2014, 13:50
UTM: CB71
Specjalność: Coleoptera, Carabidae
Podziękowano: 1 time

Re: Odonteus armiger - pytanie o dane występowania

Post autor: carabus1 »

Ten gatunek występuje zwykle jednostkowo. Trudno o liczniejsze pojawy. Świeciłem wiele idealnych czerwcowych nocy i maksymalnie dwie sztuki się pojawiły. Co do stanowisk to służę na prive.
Mateusz Zamojski
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 18 czerwca 2015, 13:47

Re: Odonteus armiger - pytanie o dane występowania

Post autor: Mateusz Zamojski »

Na podstawie ustnych danych oraz własnych obserwacji (zwłaszcza tegorocznych), mogę potwierdzić to, że gatunek nie leci do światła. Obecność na ekranie wynika z rozstawienia ekranu w miejscu odbywania rójki tegoż chrząszcza.

Siedziały na ekranie nieruchomo przez cały czas?
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Odonteus armiger - pytanie o dane występowania

Post autor: TomekK »

W tym roku parka na swiatlo na gipsowym wale na ponidziu i jeden samiec do uv na scianie domu niedaleko Jasla. W obu przypadkach widzialem siadajace na ekranie chrzaszcze. I siedzialy na nim spokojnie. Pierwsza para koło 22, Jasielski samczyk koło polnocy.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odonteus armiger - pytanie o dane występowania

Post autor: Wujek Adam [†] »

Na podstawie obserwacji własnych mogę powiedzieć, że ten gatunek jak najbardziej leci do światła! :tak:
Ba, nigdy go nie spotkałem w innej sytuacji, niż na ekranie!
Inna sprawa, że go wcale nie szukałem. ;-)

Rozumiem, że chodzi o krajowe obserwacje?
Mam rekordy z Grecji i ze Słowacji, zresztą pojedyncze i okazjonalne. Wszystkie z nocnego świecenia.
Mateusz Zamojski
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 18 czerwca 2015, 13:47

Re: Odonteus armiger - pytanie o dane występowania

Post autor: Mateusz Zamojski »

Tak, chodzi o krajowe obserwacje.
Temat zostawiam do dyskusji odnośnie zachowań tego chrząszcza. A jak się zachowywał na ekranie? Zobaczył go ktoś lecącego w stronę światła i siadającego na ekranie?

W zeszłym roku podczas obozu sekcji entomologicznej obserwowaliśmy bawolca, samica siedziała na ekranie, natomiast samiec zaobserwowany później nie był zainteresowany lotem w stronę ekranu, na którym wisiała lampa z żarówka UV.
W tym roku w Bieszczadach, 22 lipca na ekranie zostały zaobserwowane 3 sztuki bawolca na 2 ekranach, a były to zestawy z żarówkami rtęciowo-żarowymi o mocy 240 i 400W.

Chrząszcze siedziały sobie spokojnie na ekranie, bez ruchu, dokładnie tak samo siedziały jak chodziłem za lecącymi osobnikami, świecąc na ie w czasie lotu, po jakimś czasie opadały na ziemię albo siadały na roślinności. Nie ruszały się w ogóle.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7282
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Odonteus armiger - pytanie o dane występowania

Post autor: Rafał Celadyn »

Mateusz Zamojski pisze:Na podstawie tej publikacji powstała inżynierka i powstanie magisterka pod kierunkiem doktora hab. Tomasza Mokrzyckiego
Mateusz Zamojski pisze: Na podstawie ustnych danych oraz własnych obserwacji (zwłaszcza tegorocznych), mogę potwierdzić to, że gatunek nie leci do światła.
...jest tu pewna nieścisłość...w cytowanej pracy były bodajże dwa lub trzy rekordy udostępnione przeze mnie ,jeden z nich dotyczył odłowu chrząszcza na 4 piętrze na balkonie w blokowisku...raczej na piechote tam nie wyszedł...Inna sprawa ,że takie zachowania nie musza być obligatoryjne dla całej populacji, a istotnym czynnikiem w takich przypadkach moze być fenologia i przykładowo ;samce poszukujace samic na początku pojawu, a co za tym idzie loty-również do światła.Postawienie takiej tezy, że "nie leci " jest dla mnie lekko kontrowersyjne.No, ale przecież w doktoracie mozna to udowodnić ;-) .
:papa:
Rafał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprawy entomologiczne”