Samia cynthia walkeri

Hodowla owadów
Filip P.
Posty: 172
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2012, 13:18
UTM: EA94
Lokalizacja: Rogóżno

Samia cynthia walkeri

Post autor: Filip P. »

Po długim zwlekaniu i wielodniowych oczekiwaniach, po uzyskaniu możliwości, zrobiłem długo oczekiwane zdjęcia gatunku z mojej (naszej) hodowli. Mam nadzieję że wiele to rozwiązuje.
Kiedy uzyskam imago (a przewiduję, że około tego tygodnia) też wrzucę fotkę.
Pozarawiam
Filip
Załączniki
poczwara1.jpg
poczwara1.jpg (78.89 KiB) Przejrzano 2181 razy
poczwara2.jpg
poczwara2.jpg (107.18 KiB) Przejrzano 2181 razy
Filip P.
Posty: 172
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2012, 13:18
UTM: EA94
Lokalizacja: Rogóżno

Re: Samia cynthia walkeri

Post autor: Filip P. »

Poczwarki leżą już chyba miesiąc w temp. pokojowej, są żywe. Czy źle zrobiłem, że nie poddałem ich działaniu niskiej temperatury? Czy w tym momencie nie jest za późno żeby cokolwiek naprawić? Co w ogóle powinienem zrobić? Proszę o pomoc.
Filip
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Samia cynthia walkeri

Post autor: Antek Kwiczala † »

Motyle tej pawicy rozpoczynają wylęg po około 25 dniach od przepoczwarczenia. Dużo jednak zależy od temperatury i wilgotności. Ja hodowlę tego gatunku prowadziłem w maju - było wtedy ciepło. Gdy temperatura waha się w granicach 20 stopni wylęg zapewne się opóźni. Gatunek jest wielopokoleniowy, nie jest przystosowany do zimowania, więc dobrze zrobiłeś, że nie próbujesz poczwarek schłodzić. Badania przeprowadzone na poczwarkach pokazały, że można je schładzać do mniej więcej -5˚C, potem większość ginie. Nawet jednak w temp. bliskiej zera nie wytrzymują zbyt długo (z własnego doświadczenia wiem, że trzymane w lodówce w dodatniej temperaturze nie przetrzymują więcej niż kilka tygodni).
Co w ogóle powinienem zrobić?
Czekać. Jeśli poczwarki żyją, to motyle na pewno się wylęgną. Zdarzały mi się inne gatunki tropikalnych pawic, które wylęgały się dopiero po roku od przepoczwarczenia. Trzeba być cierpliwym. Musisz tylko dbać o utrzymanie odpowiedniej wilgotności (bo na zdjęciach widać, że pootwierałeś im oprzędy).
Filip P.
Posty: 172
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2012, 13:18
UTM: EA94
Lokalizacja: Rogóżno

Re: Samia cynthia walkeri

Post autor: Filip P. »

Tak, pootwierałem oprzędy, rzadna się na szczęście nie uszkodziła. Dzięki za pomoc.
Czym mogę karmić imagines? Chcę uzyskać jajka.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Samia cynthia walkeri

Post autor: Antek Kwiczala † »

Czym mogę karmić imagines?
Niczym. Imagines pawic się nie odżywiają, na ogół nie mają nawet ssawek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hodowla”