Przędziorki w hodowli Argynnis paphia na fiołkach

Hodowla owadów
gslowikowski
Posty: 62
Rejestracja: wtorek, 10 sierpnia 2004, 15:53
UTM: EA64
Lokalizacja: Rzeszów

Przędziorki w hodowli Argynnis paphia na fiołkach

Post autor: gslowikowski »

Witam

Mam małe (poniżej 2mm) gąsieniczki na fiołkach wonnych (Viola odonata) zakupionych w sklepie ogrodniczym.
Po kilku tygodniach na roślinach pojawiły się przędziorki w dużej ilości. Chciałbym się ich pozbyć nie zabijając przy okazji gąsienic. Kupiłem preparat Magus 200 SC, który podobno działa bardzo selektywnie, ale trochę się boję go użyć. Boję się też przenosić gąsieniczki, bo są jeszcze małe i delikatne.
Co radzicie?

Grzesiek
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Przędziorki w hodowli Argynnis paphia na fiołkach

Post autor: Pawel Jaloszynski »

gslowikowski pisze: Magus 200 SC, który podobno działa bardzo selektywnie,
Tak, fenazachina rzeczywiście jest bardzo selektywna, zabija tylko wszystkie bezkręgowce, ryby i ssaki... Uważaj z tym gównem w domu, nie jest to przyjemna rzecz dla ludzi, a że używa się tego związku również do zwalczania mszyc, więc mało prawdopodobne, żeby jakieś gąsienice przeżyły oprysk. Pewnie zresztą tak małe gąsienice padną nawet po kontakcie z samym nośnikiem jakiegokolwiek preparatu, bez potrzeby używania substancji czynnej.

Paweł
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PawełB »

Ale czy paphie już żerują ? wydawało mi się, że zimują po wylęgu w korze, bo tam paphia składa jaja

Co do przędziorków to mam permanentnie ten problem w każdej domowej hodowli (nawet na trawach) i po zastanowieniu, wydaje mi się, ze w grę wchodzi tylko biologiczna ochrona, żaden środek na przedziorki nie będzie selektywny dla małych gąsiennic. Jest taki drapieżny roztocz, Dobroczynek szklarniowy (Phytoseiulus persimilis) , używany do walki biologicznej w szklarniach. I taki zwierz nie ruszy gąsiennic, a zajmie się tylko przedziorkami. Ale zaznaczam, jeszcze tego nie próbowałem, to moje TEORETYCZNE rozważania.

Najbardziej znanym dostawcą organizmów pożytecznych jest firma Koppert, ale na pewno sa też inne
http://www.koppert.pl/produkty/produkty ... /spidex-5/

problemem może być wielkość komercyjnych opakowań (za duże?) oraz warunki wymagane przez dobroczynka (wysoka wilgotność), ale myślę że w domowych warunkach albo w lecie, na zewnątrz powinien sobie dać radę
Awatar użytkownika
Robert M.
Posty: 377
Rejestracja: poniedziałek, 26 września 2005, 17:07
Lokalizacja: Opole / Branice
Kontakt:

Post autor: Robert M. »

Co do dostarczania organizmów pożytecznych, to jak jest rozwiązana kwestia prawna dotycząca chronionych w Polsce trzmieli, które można sobie bez większych problemów kupić.
np:
http://www.koppert.pl/produkty/zapylani ... e-natupol/
gslowikowski
Posty: 62
Rejestracja: wtorek, 10 sierpnia 2004, 15:53
UTM: EA64
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: gslowikowski »

Gąsienice wykluły się z jajeczek, które zebrałem ze ścian i siatki hodowlarki do pudełeczka (hodowlarka szła do czyszczenia po sezonie). Nie dałem im żadnej kory, tylko kupiłem fiołki i je na nie przełożyłem. Siedziały sobie grzecznie na łodyżkach liści.

Przed truciem przędziorków kupiłem nowe fiołki i przeniosłem gąsienice na nie. Trułem Magusem 200 SC. Dzisiaj, po około tygodniu, widzę, że przędziorki znowu się pojawiły.

Nigdy natomiast nie miałem przędziorków na trawach.

Dzięki za porady. Zapoznam się z tym, co proponujecie.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PawełB »

pamiętaj , że przędziorki są bardzo mobilne i odnajdą wszystkie rośliny w pomieszczeniu. Tak samo rozchodzą się w blokach pomiędzy balkonowymi kwietnikami. ja kiedyś na roślinach domowych i balkonowych z powodzeniem stosowałem japoński środek Pyranica 20 WP - ale nie na hodowlach gąsienic.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hodowla”