Literatura - Dział Download pdf-ów - cz.I

Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Literatura - Dział Download pdf-ów - cz.I

Post autor: M. Stachowiak »

Widzę, że jest bardzo duże zapotrzebowanie na pdf, w związku z czym proponuję adminowi, aby wydzielił w obrębie działu Download „Bibliotekę”, gdzie można by wrzucać (lub z niej pobierać) tematycznie albo według autorów pogrupowane publikacje (mam ich sporą porcję i chętnie je udostępnię).
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez M. Stachowiak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Pomysł super, ale jak to sie ma do praw autorskich :???:
admin
Administrator
Posty: 1612
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Nad sprawą myśle, ale musze wymysleć JAK to urządzić. Bo raz, e potrzebna jest duża objętość, dwa - możliwosc wysylania duzych plikow bez limitu. Wszystko sie da zrobic, pomysł jest dobry.

Możemy np. zrobić grupę zamknięta LITERATURA i w jej obrębie się wymieniać mając takie nadzwyczajne uprawnienia. Rozwiązuje to kilka problemów jednocześnie.
Rozwiążę tylko kwestie techniczne, może dzisiaj i zorganizujemy się. Sam taką potrzebę dostrzegam już od pewnego czasu i widze że wymiana pdfów to jedna ważniejszych potrzeb dzisiejszych czasów.

Problem objetości serwera jest do przeskoczenia (szacuje, ze na początek wystarczy około 20 GB).

Jak ominąć prawa - pomyślmy razem.
I uwaga - wszystkie fora w sieci są przeglądane przez policję. To już chyba nikogo nie powinno dziwić. Tak więc wszelkie dyskusje prowadźmy z głową. Nie piszcie też lekkomyslnie, co posiadacie, gdzie, kto co ma, kiedy co kto łowił, i jak wygląda zycie konspiranta.... bo to byłby raczej samobój.

Kwestię dyskusji przy "zamkniętych drzwiach" rozwiązałaby grupa zamknięta, ktorą będzie trzeba zalożyć, żeby sobie podyskutować czasami szczerze. O tym wkrótce napiszę jeszcze.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Fajny pomysł i super że da się to zorganizować. jak najbardziej zgadzam się że powinien to być dział zamknięty dla uczestników forum. Pytanie tylko dla których...bo jeśli dla wszystkich zarejestrowanych to wchodzą także w to osoby które rejestrują się tylko po to by napisać posta w rodzaju "pisze magisterkę, nic nie wiem, czy ktoś ja może napisać za mnie...". Trzeba by także rozwiązać kwestię co tam dokładnie wrzucać bo każdy z nas ma literatury ogromne ilości (ja sam mam pdf-ów prawie 60 GB). Czy np wrzucać tam jedynie literaturę dotycząca naszego kraju, bo to ta fauną zajmuje się większość użytkowników. Czy można wrzucać tam całe książki czy tylko artykuły ? Czy maja one być tam czasowo czy cały czas ? Czy zamiast ściągać artykuł z naszego forum nie warto dac tylko linka do strony gdzie jest on do ściągnięcia za free ?
Kwestii do rozważenia jest sporo, ale myślę że warto to poważniej rozważyć :mrgreen:
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Dobry pomysł i z pdf ami i z grupą, chętnie podzielę się swoimi pdf a mi, a co do grupy to można polecieć po pewnej ilości postów, bądź aktywności, bądź wzajemnego polecenia (osób wprowadzających) np uczestnictwo w grupie po opinii 2-3 użytkowników po przekroczeniu ilości 50 postów albo coś takiego...
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

odp

Post autor: CARABUS12 »

M. Stachowiak pisze:Widzę, że jest bardzo duże zapotrzebowanie na pdf, w związku z czym proponuję adminowi, aby wydzielił w obrębie działu Download „Bibliotekę”, gdzie można by wrzucać (lub z niej pobierać) tematycznie albo według autorów pogrupowane publikacje (mam ich sporą porcję i chętnie je udostępnię).
bardzo dobry pomysł
szczegolnie z tym grupowaniem tematycznym
Pzdr.
Dariusz Twardy
Posty: 118
Rejestracja: niedziela, 28 grudnia 2008, 21:19
Lokalizacja: Brzozów

Post autor: Dariusz Twardy »

Wyczuwam dyskryminację mniej zasiedziałych na tym forum!
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

No i tutaj będzie myślę spory problem. Wielu uzytkowników to wybitni specjaliści w sowich grupach którzy maja mnóstwo ciekawej literatury ale z braku czasu na forum wchodzą sporadycznie (np Marek Wanat z zaledwie 4 postami). Myślę że oprócz liczby postów powinno być jeszcze inne kryterium albo indywidualne traktowanie i weryfikacja pewnych grup osób.
Dariusz Twardy
Posty: 118
Rejestracja: niedziela, 28 grudnia 2008, 21:19
Lokalizacja: Brzozów

Post autor: Dariusz Twardy »

Jednym z kryteriów mogła by być przynależność do Polskiego Towarzystwa Entomologicznego?
Grabo
Posty: 62
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 11:20
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Grabo »

Nie każdy kto się zajmuje entomologią musi przynależeć do PTE, więc te kryterium jest nie do końca dobre. :wink:
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Dariusz Twardy pisze:Jednym z kryteriów mogła by być przynależność do Polskiego Towarzystwa Entomologicznego?
A czemu akurat do PTE, a nie np. do ŚTE? :mrgreen: :razz:

Wg mnie przynależność do czegokolwiek nie ma tu nic do rzeczy!
Witas

Post autor: Witas »

admin pisze:Kwestię dyskusji przy "zamkniętych drzwiach" rozwiązałaby grupa zamknięta, ktorą będzie trzeba zalożyć, żeby sobie podyskutować czasami szczerze.
Moim zdaniem nie jest to najlepszy pomysł. Bo jak wyselekcjonować grupę osób, które nie puszczą pary z gęby :mrgreen: i kto jest "godny" trafić do takiego pokoju? Od szczerych wymian jest pw lub bezpośrednie spotkanie.
Awatar użytkownika
Mattitjah
Posty: 131
Rejestracja: poniedziałek, 30 kwietnia 2007, 19:46
Lokalizacja: Płock

Post autor: Mattitjah »

A może zrobić coś takiego, aby każdy jeżeli ma coś do zaproponowania z literatury niech wypisuje w temacie (oczywiście bez powtórzeń). Admin podałby wytyczne jak to wypisywać by zachować jakieś ujednolicenie. Jeżeli byłby ktoś chętny, to by po prostu się zgłosił do tego co to posiada. I prawo by było po naszej stronie i serwer by odpoczął.
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: Robert Rosa »

a ja proponuję, żeby każdy kto ma problem napisał tylko jaki np. w dziale ogłoszeń... koledzy potem niech kontaktują się "innymi" sposobami... maile tysz mogą być podglądane, telefony podsłuchiwane :lol: itd. przez "ciekawskich"... po co komplikujemy na siłę "życie" forum... prawo jest prawem... wielu naszych kolegów jest autorami tych opracowań i jak chcą mogą się tą wiedzą swobodnie dzielić... i jak sądzę bez żadnych zabaw w ciuciubabkę.... pzdr
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7283
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Według mnie najprostszym sposobem byłoby wysłać indywidualnie, to co każdy posiada i czym chciałby sie podzielić z kolegami do admina(na DVD?), (można by do tego dołączyć jakiś spis treści ,żeby Jacek nie musiał myśleć co "już było" a co "jeszcze nie") ,wtedy stworzy się ten "tajemniczy download " ze spisem treści i każdy załaduje sobie to co lubi :razz: :lol: .Tak to widzę...Pozdrowki Rafał.
Ja mam ponad 3 GB PDF i różnych tym podobnych,więc zgranie na DVD jest najszybszym i najprostszym sposobem(dla mnie :wink: )
Trochę tego już rozesłałem ,ale nie raz brakuje czasu,a tak problem byłby z głowy....
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Rafał Celadyn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 924
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 3 times

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

A może by dodać taką opcję przy każdym profilu (jak profil, pw, mail, www itp.) gdzie każdy mógłby umieścić spis literatury jaką by chciał się podzielić (bez pisania tego w prost). I już we własnym zakresie można by decydować kto jest godzien zaufania. Na zasadzie znam Miłosza i wiem, że to nie prowokacja, natomiast ktoś z nickiem borewicz997 wydaje mi się podejrzany i grzecznie mu tłumaczę, że nie mogę mu tego przesłać bo jest chronione prawem autorskim. Jeśli komuś nie chce się wysyłać za każdym razem publikacji może to umieścić na jakimś serwerze spakowane jako całość i podsyłać tylko link.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Pomysł super z bazą pdf.

Jeśli zaczniemy przesyłać adminowi płytki, to Go szlag trafi bo będzie musiał dużo czasu poświęcić na zrobienie jakiejś listy i posegregować to. Chociaż to da radę obejść - każdy już na samym początku będzie umieszczał dane już w konkretnych nazwanych katalogach i w tej formie to wysyłał. Moderatorzy czy admin by dbali o przejrzystość i żeby się burdel nie zrobił. Kwestia jak to teraz pobierać - adminowi będziemy wysyłali zapytanie, że chcę to i to a on to będzie przesyłał, czy udostępniał ? Chyba niezbyt fajne bo i będzie to trwało i dodatkowo zabierało czas. Chyba że się poświęci dla dobra narodu :) Raczej chyba pasuje to umieścić na serwerze, kwestia pojemności - Admin dasz radę ?

Co do praw autorskich, powiem tak. Ten kto jest autorem wiadomo zgadza się na kopiowanie, z tym nie byłoby problemu, jak mniemam. Co do danych obcych autorów, np. archiwalnych - kupę tego jest w sieci już udostępnionych, więc jaki problem?

Download "ukryty", czy ja wiem - po co ? Tak jak piszecie - każdy się może zalogować i już będzie go widział. A szufladkowanie osób jako godnych dostępu lub nie - nie jest fajne. Tym bardziej po ilości postów jak również po przynależności do jakiegokolwiek zgrupowania. Głupota. Na wielu forach jest taka pobieralnia i nie jest to wiedza tajemna. Zalogujesz się i już masz.
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

Dyskryminowanie kogoś z powodu liczby postów lub dlugości uczestnictwa na forum jest niedopuszczalne, to nie są mierniki wiedzy, zaufania.

może jakiś serwer plików (ja osobiscie korzystam z płatnego raqpidshare), ale oprócz niego jest kilka innych, gdzie w wersji free można wrzucać pliki o roznej wielkosci- np 100, 50 mb, moze to byloby jakims rozwiazaniem.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Pisząc o bibliotece pdf na myśli miałem te prace, które oficjalnie są dostępne w pełnotekstowych bazach danych. Tu nie ma problemu naruszenia praw autorskich, bo przecież każdy z nas może pójść do biblioteki uniwersyteckiej i plik sobie ściągnąć. Inaczej ma się sprawa z pdf produkowanymi „domowymi sposobami”. Tu istnieje realne niebezpieczeństwo naruszenia praw materialnych wydawcy lub praw autorskich i na to trzeba zwracać szczególną uwagę.
Pomysł z zarzuceniem admina dziesiąstami Gb pdf (setki prac!) i oczekiwanie, że On to będzie porządkował aby nam je udostępnić jest co najmniej chybiony. Tu potrzebne jest inne rozwiązanie...
Jeżeli w „Bibliotece” dostępne będą tylko pdf ogólnodostępne, to nie ma potrzeby tworzenia „kręgu wtajemniczonych” i różnicowania forumowiczów (oraz gości) na mniej lub bardziej uprzywilejowanych.
Wymienianie się „domową produkcją” może odbywać się tak jak dotychczas, to znaczy na drodze prywatnych kontaktów.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7283
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

M. Dworakowski pisze:Dyskryminowanie kogoś z powodu liczby postów lub dlugości uczestnictwa na forum jest niedopuszczalne
Zgadzam się całkowicie :wink:
Dariusz Twardy pisze:Jednym z kryteriów mogła by być przynależność do Polskiego Towarzystwa Entomologicznego?
A ja nie należę,to mam nie ściągać ,czy nie udostępniać :cool: :lol:
Pozdrowki Rafał.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Można przyjąć takie rozwiązanie podobne do tego, jakie jest np. na stronie www.carabidae.ru
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7283
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

M. Stachowiak pisze:Można przyjąć takie rozwiązanie podobne do tego,
Bardzo przejrzyście i prosto...dla legali ok,tylko cały czas zostają "domoróbki",o których wiedzą przyjaciele -przyjaciół ,a to naprawdę duże żródło ,z którego mogliby czerpać wszyscy(prawie wszyscy :wink: )Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

Rafał Celadyn pisze:tylko cały czas zostają "domoróbki",o których wiedzą przyjaciele -przyjaciół
Tego własnie serwer plików byłby rozwiązaniem (taki który łatwo dało się ściągać, dane nie wygasałyby, nie byłoby ograniczeń w liczbie ściągnieć- coś takiego da się ustawić, jeżeli nie chce się zarabiac punkcików na innych użytkownikach wielu s erwisów ), za dzielenie się informacją o lokalizacji "jakiegoś" pliku jeszcze nikt nie ścigał, co innego to kwestia jego ściągania :wink:
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 924
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 3 times

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

M. Stachowiak pisze:Pisząc o bibliotece pdf na myśli miałem te prace, które oficjalnie są dostępne w pełnotekstowych bazach danych. Tu nie ma problemu naruszenia praw autorskich, bo przecież każdy z nas może pójść do biblioteki uniwersyteckiej i plik sobie ściągnąć. Inaczej ma się sprawa z pdf produkowanymi „domowymi sposobami”


To nie do końca jest tak. Uczelnie płacą ciężkie pieniądze za licencje na rozpowszechnianie tych prac. Mamy prawo pobrać tam taką pracę ale nie mamy prawa jej rozpowszechnić. Tak samo jest jeśli nabędziemy legalnie artykuł ze strony wydawnictwa. Też nie mamy prawa go rozpowszechniać. Wydawnictwa chcą zarobić na sprzedaży artykułów. Np. w Elsevierze średni koszt za prackę to mniej więcej 30$. Gdyby było tak, że co z biblioteki można umieszczać w sieci to ktoś, kto ma dostęp (np. pracuje na uczelni) mógłby ściągnąć wszystko i umieścić za free na jakimś serwerze. Znaczy rozwalił by bussnes wydawnictwa, a te by nawet palcem nie mogło kiwnąć aby mu w tym przeszkodzić. W niektórych czasopismach autorzy płacą za to aby ich artykuł był dostępny za free. Tak jest np. w Zootaxie. I taki artykuł można umieszczać gdzie się chce.

Podobnie jest z książkami. Nawet nowe pozycje można dostać np w Jagiellonce. Takie jest w Polsce prawo, że co zostanie wydrukowane w tym kraju to musi tam trafić. I można książkę, która w księgarni kosztuje powiedzmy 60 dych przeczytać za darmo, a nawet ją sfotografować. Ale nie wolno nam tego rozpowszechniać. (Nawet pożyczyć koledze).

Z tego co wiem, coś co zostało wzięte z biblioteki można kopiować tylko na własny użytek, a umieszczenie pdf'u na serwerze jest powielaniem pliku w celu rozpowszechniania.
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

Mówisz tu o kopiowamiu i udostępnianiu a np. u mnie w bibliotece (UP w Poznaniu) zamiast orginału można wypożyczyć zrobioną przez bibliotekę kopię . I co wtedy ? Czy biblioteka łamie prawo ?
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 924
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 3 times

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Bibliotece wolno rozpowszechniać zawarte w niej materiały. W wielu bibliotekach w celu zabezpieczenia przed uszkodzeniem robią ksera. Ale to jest ksero dla Ciebie, i jeśli na pracy ciążą jeszcze prawa autorskie to nie masz prawa tej kopi nikomu pożyczyć.
admin
Administrator
Posty: 1612
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Pomysł z grupą zamknięta ma jednak więcej wad niż zalet.
Przysyłanie do mnie DVD też uważam że nie zda egzaminu.
Główne problemy jaki widzę:
Obecnośc w sieci jakichkolwiek plików naruszających prawo, w tym takich, które naruszają prawa autorskie, jest niedopuszczalne i ścigane. Ktoś płaciłby za serwer i ktoś za to odpowiada głową.
Objętośc takiej biblioteki może być ogromna! Właściwie to nad tym należaloby się najpierw zastanowić. Tysiące prac i ich tytułów wymagają "żywej" bazy danych a pliki (powiedzmy 2 MB) razy tysiące daje kilka GB na początek. Kilka książek poskanowanych do JPG gdzie każda ma kilkaset MB to już pachnie setkami GB-tow. Takie przedsięwzięcie jest bardzo trudne do zrealizowania.

Ale na to widze dwa rozwiązania:
Sieć p2p.
Sieć uzytkowników wymieniająca się on-line plikami. Wszyscy mają część pozycji (zakładamy że nikt nie jest nawet zainteresowany posiadaniem wszystkiego i że wszystkiego nie da się mieć ze wzgl na ilości) i pobiera się skąd się aktualnie da pobrać. Należałoby się namówić na rodzaj narzędzia (torrent, emule lub coś innego). Kto mógłby dzielić się swoimi plikami pdf po prostu udostępniłby je innym w czasie gdy byłby dostępny (mam na myśli oczywiście pliki legalne :-) )
Po to zostalo wymyslone i myslę, ze zdaloby to egzamin.

Uzupełnieniem tej metody są Warsztaty, Sympozja, gdzie możemy się wymieniać wiekszymi zasobami przy pomocy np laptopów i innych nosników (przenośne dyski USB to już dzisiaj normalne urządzenia o przyzwoitej cenie).

Jest jeszcze problem tematyki, czyli z grubsza mówiąc rzędów, rodzin czyli zakresu zainteresowań. Z tego chociaż względu może te grupy tematyczne rozwiazałoby problem.
Ilość danych dla jednej rodziny to mogą być setki prac i kilka GB ba starcie. Z tego powodu jeden serwer nie jest w stanie zgromadzić wszystkiego. To musi być taka konstrukcja jak p2p i sieć internetowa - wiele źródeł.

Co myslicie o p2p? Może wybierzmy jakieś łatwe w obsłudze narzedzie, spełniające nasze potrzeby?
Kto ma doswiadczenie w uzywaniu tego rodzaju programów niech wypowie się które z nich mogloby tu idalnie pasować.
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

Minusem p2p jest wąskie gardło naszych łącz i odpowiednia ilosc użytkowników będących w posiadaniu części plików. emule standardowy odpada- wymusza punkciki za wysyłanie i pobieranie, moze coś w stylu BearShare lub jeszcze lepiej DC++?

Problemem jest tu fakt udostepniania plików podlegajacych ochronie prawami autorskimi przez wszystkie osoby będące w danej sieci.
Awatar użytkownika
Mattitjah
Posty: 131
Rejestracja: poniedziałek, 30 kwietnia 2007, 19:46
Lokalizacja: Płock

Post autor: Mattitjah »

P2P jest fajnym pomysłem. Tylko kto się tego podejmie? No i jest problem że musielibyśmy to udostępniać (a przynajmniej na żądanie). Na pewno trzeba by było usystematyzować i narzucić model wpisów. Aby łatwo to się przeglądało. No i zakaz umieszczania publikacji ogólnie dostępnych w Internecie, bo po co się powtarzać.
Tylko tu jest mały haczyk. Przez takie narzędzie łatwiej jest namierzyć tych co dają nielegalne artykuły. Zresztą to by i tak było prawie wszystko poza prawem. Przeważnie szukamy publikacji, które są trudne do zdobycia, albo mają zaporową cenę.
Bardziej realną i bezpieczniejszą alternatywą jak już napisałem wyżej jest umieszczenie po prostu w jednym temacie do tego przeznaczonym pełnych opisów artykułów. I jak ktoś będzie zainteresowany to się zgłosi via mail do posiadacza pdfu. Taka baza wygląda legalnie, bo nikt nie zabrania wypisywania tytułów publikacji. A każdy już będzie wiedział z forumowiczów do czego ten temat służy.
admin
Administrator
Posty: 1612
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Pomysl Mattijah wygląda ciekawie, tylko rozprzestrzenianie sie plików to ręczna robota. Przy 4 uzytkownikach mamy 4x3 dialogi (jeden pyta pozostalych 3ech) ale juz przy 100 uzytkownikach mamy 100x99=9 999 dialogów miedzy nami i przesłan plików (kopert, maili, listów, GG i innych). Ten pomysł chociaz na pewno bezpieczny, jest jednak powolny, a tu o prędkośc rozchodzenia się w informacji w sieci chodzi przede wszystkim. Z tego względu rozwiązań poszukuję w technologiach p2p.

Sieć DC++ wymiany plików jest narzedziem pozwalającym wymieniać pliki w obrebie zamkniętych grup uzytkowników. Mozna to wykorzystac - stworzyć grupę ENTOMOLOGY i w jej obrębie wymieniac się plikami. Do takiej grupy należy się zalogować podając login i haslo. Wyszukiwanie plików w obrębie takiej grupy byłoby (tak mi się wydaje) o wiele wydajniejsze.
Bez tworzenia takiej grupy DC++ też jest bardzo wydajnym, niezbyt prostym narzedziem (stworzyć krótkie FAQ dla nas to żaden problem). Wystarczy dodać katalog do udostepnienia, krótka konfiguracja, potem tylko połączyc się z dowolnym hubuem (ropracowalibysmy z ktorym) i hub niczym Google szybko podawałby gdzie są poszukiwane pliki i sterowałby ich przepływem.

Polecam do poczytania:
http://www2.chip.pl/arts/archiwum/n/sub ... 17501.html
http://www.tweaks.pl/czytaj,p2p_-_przeg ... i,531.html

DC++
http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=19 ... C+++0.7091
http://www.pobieramy.pl/dc-directconect ... -huby.html
http://www.pctips.pl/artykuly/47815/Dir ... z.P2P.html

I skomentujcie proszę przy okazji, czy ja przypadkiem nie namawiam niechcąco do wchodzenia z przepisami w konflikt? :-) :-) Może byc tu lub na maila, PW.
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Post autor: SiejeOwies »

A ja proponuję system p2m. Różni się tym od p2p iż pliki są przechowywane na skrzynce pocztowej (np. Gmail). Skrzynek można założyć wiele, osoba pełniąca rolę administratora może ustawić tak skrzynkę żeby nie można było z niej powyrzucać plików. Na skrzynkę wejdą tylko osoby znające login i hasło ;) Transfery są jak najbardziej dobre.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Peer2Mail

Z tego systemu korzysta spora ilość ludzi do wymieniania się plikami.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Dominika+Jurek Radwańscy pisze:To nie do końca jest tak. Uczelnie płacą ciężkie pieniądze za licencje na rozpowszechnianie tych prac.
Masz rację! Tego nie wziąłem pod uwagę.

Odnośnie „wypracowanego” systemu udostępniania plików — brzmi to bardzo obiecująco, ale ze smutkiem muszę się przyznać, że dla mnie na razie to czarna magia :sad:. Mam jednak nadzieję, że szybko zrozumiem co i jak :wink:.
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Zacna sprawa takie konto, ale nie będziesz limitował dostępu?
Czyli będzie mógł wejść każdy i korzystając z adresu z którego wyślę pliki nawtykać mi spamu, albo czegoś gorszego...
Dodatkowo w kwestii rozpowszechniania prac bez zgody autora to generalnie można by się i tutaj przyczepić.
Najrozsądniej wygląda jednak tradycyjna poczta i wysyłanie wypalonych płytek. Warto jedynie umieszczać tytuły prac będących w posiadaniu. Problem z brakiem czasu istnieje u każdego, ale jeśli wyślemy czysta płytkę, plus koperta ze znaczkiem wypełniona to chyba wielkiego problemu nie będzie. Diabeł tkwi w szczegółach, mam na myśli diabła lenistwa. Jeżeli piszę do kogoś z prośbą o udostępnianie i zaczynam truć żeby mi wysłał za pobraniem pocztowym etc, komplikuję sprawę to spodziewam się niechęci. Jeżeli bym wysłał płytkę, kopertę zwrotną etc to podejrzewam że 95 % zareaguje pozytywnie.
Brak limitu dostępu (pomimo głosów sprzeciwu) doprowadzi do wejść osób niepożądanych i co gorsza działań niepożądanych Jacku....
Było juz kilka ataków na forum były różne ,,ciocie" nawiedzeni fanatycy etc....udostępnisz takim i zepsują cały misterny plan.
A może jakiś serwer ftp????
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7283
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

M. Stachowiak pisze:że dla mnie na razie to czarna magia
Też się pod tym podpisuję :???: ,ale spróbuję pojąć :wink:
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 924
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 3 times

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Najgorszym minusem jest to, że każdy kto wejdzie na to konto może bez problemu zmienić hasło i całą baze szlag trafi. Trzeba coś wymyśleć aby obejść taki problem
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Post autor: SiejeOwies »

Nie macie racji moi drodzy :)
Konto można tak zablokować że zwykły śmiertelnik (czyt. nie-administrator) nie ma dostępu do usuwania/zmiany hasła.

Pliki można ściągać ze skrzynki za pomocą programów typu http://peer2mail.com/ lub http://www.moorhunt.pl/ co jest bardziej praktyczne gdy plik jest podzielony na pare części jak jest za duży.

Nie mam teraz czasu by zaprezentować możliwości p2m ponieważ mam za chwilkę kolokwium :mrgreen: ale wieczorem stworzę takie próbne konto z wrzuconymi publikacjami i zobaczycie ze ta metoda jest naprawdę dobra.
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

A ja bym był za takim rozwiązaniem żeby gdzieś był spis literatury ( patrz pdf ) posiadanych przez forumowiczów . Byłyby działy np. motyle i tam ewentualne poddziały a w nich tytuły, a obok osoba posiadająca tą pracę .
Np.
Uwagi o trzech prawnie chronionych
gatunkach motyli dziennych
(Lepidoptera, Papilionoidea) w Sudetach - Jon
Posłużyłem się tym przykładem bo on był ostatnio proponowany .
Myślę że Pan Janusz nie ma mi tego za złe .
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Ojej
Dużo propozycji i koncepcji, lepszych i gorszych ;)
Co do sieci p2p, torrentów, rapidshare'ów, DC++ i podobnych to wszytsko super, tyle tylko że korzystanie z tych sieci na uczelniach i instalowanie tego rodzxaju programowania jest momentalnie wychwytywane i grożą za to kary ze zwolnieniem włącznie (przynajmniej u mnie) dlatego dla mnie takie zastosowanie odpada i zapewne nie jest to tylko mój problem. Co do baz na skrzynkach pocztowych to strasznie dużo z tym zachodu widać i pewnie tylko nieliczni się w to zagłębią.
Może po prostu utworzyć nową kategorię na forum i stworzyć działy do poszczególnych grup owadów a potem kolejne kategorie z latami i np podział na Polska i reszta świata. Potem artykuły można by wyszukiwać przez naszą forumową wyszukiwarkę przez słowa kluczowe, autorów itp, a każda pracę wrzucać w osobnym poście np w temacie ryjkowce Polski południowej ?
Taka moja mała dygresja ;)
admin
Administrator
Posty: 1612
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

M. Stachowiak pisze:na razie to czarna magia
Curculio pisze:...Co do baz na skrzynkach pocztowych to strasznie dużo z tym zachodu widać i pewnie tylko nieliczni się w to zagłębią..
No własnie odwrotnie - to jest NAJPROSTSZA metoda i wszyscy ją z grubsza znają. Przecież każdy odbiera maile !!!!!?
Przemek - mam wrażenie że chyba wogóle nie zalapałeś idei.
Wytlumaczę to najprościej jak potrafie.

Jest skrzynka mailowa. Do niej mamy dostęp i tam wrzucamy (przechowujemy) maile.
Ktoś loguje się skrzynke i pobiera interesujące go maile z załącznikami.


Przykład:
forum-cerambycidae@o2.pl
hasło: w załaczniku mojego porzedniego posta
logujecie się tu:
www.o2.pl lub tu http://poczta.o2.pl
login: forum-cerambycidae
pass: ******

Możecie pobrać i wyslać maile. Jak?
- przez www
- za pomocą programu p2m do obsługi konta.

Maila z załcznikiem możecie tam po prostu wyslac ze swojej skrzynki!!!!! Przeglądać je i pobierać - przez www.

Limit skrzynki na o2.pl - załącznik 100 MB, objętość skrzynki 10 GB!

Przemek, żadnych moich limitów, ograniczeń, zero spamu na jakąś Twoją skrzynkę. Propozycja tradycyjnej metody to własnie odwrotność tego co tu wymyslamy. Problem jest jak to zrobić a nie jak nie robić.

Słabym punktem metody jest zbioroiwa odpowiedzialność i możliwość moitorowania takiej publicznej skrzynki przez osoby niepożądane. Na to jest prosty sposób - zmieniać okresowo hasło i PODAWAC MIĘDZY SOBĄ. W końcu to ma służyć nam, czyli pewnej znającej się grupie osób a niekoniecznie wszystkim. Jeśli ktoś jest znany i polecany przez kogoś, dostaje dostep i pracuje (idea znana z PTE). Obcy nie wejdzie. Ponadto nie wszyscy mają potrzebe wymieniania się literatura w okreslonych grupach. Wykasować da się jedną skrzynkę ale przy wielu skrzynkach (forum-lepidoptera@o2.pl forum-odonata@o2.pl czy forum-carabidae@o2.pl itd. dzialanie takie byłoby mocno utrudnione. Po rozpowszechnieniu się plików odbudowanie nawet skasowanej skrzynki to byłoby dla kilkunastu osób kwestią 24 godzin.
admin
Administrator
Posty: 1612
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Curculio pisze:....
Może po prostu utworzyć nową kategorię na forum i stworzyć działy do poszczególnych grup owadów a potem kolejne kategorie z latami i np podział na Polska i reszta świata. Potem artykuły można by wyszukiwać przez naszą forumową wyszukiwarkę przez słowa kluczowe, autorów itp, a każda pracę wrzucać w osobnym poście np w temacie ryjkowce Polski południowej ?......
Objętość serwera temu nie podoła. Jesli się weźmiemy porządnie za gromadzenie plików w sieci, to wyjdą nam dziesiątki a nawet setki GB i to dość szybko! Opłaty za komercyjne serwery to byłyby setki złotych miesięcznie, plus aspekt łamania prawa :-( W ogóle to odpada.
Powinniśmy ożyć metody bardziej "konspiracyjnej" i mniej publicznej, bardziej prywatnej, do dzielenia się plikami miedzy sobą a nie bezgranicznego ich rozpowszechniania.

Dostep do skrzynek mailowych p2m wymyślił Izraelczyk, też daje to do myślenia. Metoda tak prosta, że aż genialna!
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

admin pisze: zmieniać okresowo hasło i PODAWAC MIĘDZY SOBĄ.
Jacku załapałem nawet nieźle, no i wracamy że hasło nie będzie powszechnie dostępne, bo przecież nie podasz go do publicznej wiadomości na forum :)]
W takiej sytuacji przeciętny Kowalski logując się na forum uzyskuje dostęp. Jak nie każdy będzie mógł pobierać tylko ,,zaufani" to musisz wprowadzić kryteria zaufania w oparciu o które udostępnisz hasło, prawda? Proste że aż boli. :mrgreen:
Albo nie zawracać sobie głowy albo pomyśleć można nad czymś innym.
A przy okazji jak w takiej sytuacji jest z identyfikacją IP komputera z którego wklejam pliki na konto forum-owady@.... ? Jest możliwe rozpracowanie skąd wkleiłem?
Ze spamem rozumiem, żadnego spamu i wirusów, chyba że jakiś złośliwiec wklei fajny ,,plik z wirusem, którego przy ściąganiu sobie ,,zassam" do kompa, problem niby banalny ale problem.
Pocztę niby można skanować ..niby..
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Juz załapałem do końca :)
SUPER!!!

A myśleliście o jednej skrzynce czy osobna dla każdej grupy owadów ?
np.: coleoptera@gmail.com dla prac o chrząszczach itd
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

Jacku ja pisałem o tym żeby podać tylko tytuły i posiadacza tych PDF-ów a nie umieszczać ich tu na serwerze bo to oczywiście jet niemożliwe z przyczyn wymienionych przez ciebie .
To miałaby być " dostępna " w tej formie literatura a już samo przekazanie tej pracy poprzez kontakt z posiadaczem przez emaila lub w inny sposób.
W rzadnym wypadku nie chodziło mi o wrzucanie PDF-ów na serwer .
Pozdrawiam Wojtek.
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Post autor: SiejeOwies »

Sprawa wygląda tak.
Pobawiłem się trochę programem peer2mail niestety podczas wysyłania plików na skrzynki mailowe program ciągle mi się zawieszał. Nawet google.com nie potrafiły znaleźć rozwiązania na ten problem.
Fajnie byłoby jeśli ktoś mógłby sprawdzić czy podobny błąd występuje również u niego. Tutaj jest instrukcja co i jak trzeba zrobić by móc wysyłać pliki na skrzynkę pocztową za pomocą programu peer2mail.
http://p2m.bajo.pl/

Podaje też konta które założyłem podczas prób żeby było szybciej ;)
login: testentomo@gmail.com hasło: lepidoptera
login: mrowkientomo@gmail.com hasło: formicarubra
login: testentomo@o2.pl hasło: lepidoptera



Znalazłem inny sposób umieszczania pdfow na skrzynce pocztowej, tez ogólnodostępny ale prawdopodobnie bez opcji zabezpieczania plików przed usunięciem. Jest to program GmailDrive który po utworzeniu konta tworzy wirtualny dysk na komputerze, za pomocą którego można wrzucać pliki na skrzynkę pocztową i kazdy mający dostęp do konta będzie mógł z tego pliku skorzystać.

instalator: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=19 ... ive+1.0.13
po zainstalowaniu wchodzimy w Mój Komputer i tam widnieje nowa ikonka GmailDrive, otwieramy jak normalny folder, pokazuje się okno logowania. Zalogujcie się na
login: testentomo@gmail.com hasło: lepidoptera
Wrzuciłem tam przykładowe pdfy.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

puzno dolaczam do dyskusj ale mam sesje na glowie a raczej jak tu byc do niej dopuszczonym:) pomysl extra jak bede mial chwile z checia podziele sie moimi pdf mi ten program cos niechodzi;/
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Post autor: SiejeOwies »

Poszukałem i zauważyłem że te dwa programy co podałem mogą wspaniale ze sobą współgrać ;) Gmaildrive może służyć jako uploader dla administratora a peer2mail jako ogólnodostępna baza danych.

http://www.rapidteam.net/forum/faq-gmai ... 73aa426e8a&

Niestety nic nie może być tak proste więc i tu natrafiłem na przeszkodę.
Jeśli administracja zaszyfruje hasło za pomocą peer2mail (przykład: oryginalne hasło - motyl, zaszyfrowane robak) to zwykły użytkownik nie posiadający dostępu do pierwszego hasła za pomocą drugiego ma dostęp tylko do przeglądania bazy danych i ściągania plików. I własnie tutaj pojawia się błąd ponieważ używając zaszyfrowanego hasła mogę usuwać pliki. Niewiem czy to tylko u mnie się tak dzieje więc miałbym prośbę do was abyście sprawdzili to.

Zalogujcie się za pomocą peer2mail na konto i sprawdzcie czy możecie usunąć jakieś pliki z folderu probny.
login: testentomo@gmail.com hasło: (#kO1FRVlOaOnkWeXu4m003ClToDr91h7q#)
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Post autor: SiejeOwies »

Dawid_Masło pisze:ten program cos niechodzi;/
Nie chodzi w sensie? ;) nie chce się włączyć, zalogować czy coś innego?
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Dawid_Masło pisze:puzno
Dawid_Masło pisze:niechodzi
Oj, Dawid! :razz: :wink:
Dawid_Masło pisze:ale mam sesje na glowie a raczej jak tu byc do niej dopuszczonym:)
... wobec powyższych cytatów — nie dziwię się :twisted: :mrgreen:
admin
Administrator
Posty: 1612
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Przemek Zięba pisze:o które udostępnisz hasło, prawda? Proste że aż boli. :mrgreen:
Przemek - doszukujesz się problemow, ktorych nie ma. Pisalem:
Na to jest prosty sposób - zmieniać okresowo hasło i PODAWAC MIĘDZY SOBĄ.
tak więc nie ja miałbym udostepniać - tylko MY między soba. Hasło byłoby ogolnodostepne, ale nie do końca. Wchodzi jakis "ubek" i hasla nie dostanie od nikogo, chyba sie się "przypucuje" :evil: . Możesz podawac haslo komu chcesz - a komu możesz podasz to sam będziesz najlepiej wiedzial. Dlatego pisałem o ZBIOROWEJ odpowiedzialności i o mozliwosci odbudowania skrzynek po skasowaniu przez trolla.

Druga sprawa - wirusy. Żaden problem! Skanować pocztę - jasne - u siebie po pobraniu. I nie "niby" tylko obowiązkowo!

Tak samo obowiązuje nas procedura sprawdzania plików kopiowanych z CD, DVD a nawet juz przy wepnieciu pendriva! - nalezy go obowiązkowo skanować. Jesli umiemy dbać o system, poczta nam nie zagrozi. jesli ktos wsadziłby - niechcąco - zawirusowany plik, inni to wyłapią i usuną.

Z kolei sprawa IP - no cóż - jesli ktoś chce byc absolutnie anonimowy jest na to kilka rozwiązań, np. anonimizer IP (wchodzi sie przez odpowiednie serwisy).
mozna pracować z kafejki albo z innych ogólnodostepnych miejsc. Ale bez przesady! - przecież my tu nie robimy zadnej rewolucji, jedynie rozmawiamy o dzieleniu się własnymi plikami ;-)

Szukamy rozwiazania, co nie znaczy, że to które rozpracowujemy bedzie idealne. Ale wyglada to już dość dobrze.

Sprawa programów- potestuję je, ale chcialbym powtórzyc że wszelkie czynności możemy robić zwyczajnie ręcznie - logujac się przez www oraz wysyłac pliki na skrzynkę wprost z innej swojej skrzynki (z innego swojego konta mailowego).
admin
Administrator
Posty: 1612
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Testowalem konto na gmail. Jest o wiele uboższe niz o2.pl (o2 z kolei to portal z tresciami erotycznymi i poza tym, że skrzynka jest dośc funkcjonalna, to tematyka portalu jest fatalna.
Na gmail.com, po zalogowaniu sie na skrzybke przez www, mogę usuwac pliki do kosza. Nie mogę znaleźć, jak zakładać strukture nowych katalogów, skąd się wziął jakiś katalog o nazwie "próbny" czyli "Jak go zrobiłes?".
W pierwszym kontakcie poczułem się rozczarowany tym kontem, ale to może kwestia przyzwyczajenia. Na razie tego nie widze.

Zauważam też inne minusy - proceder p2m jest latwo wykrywalny dla administratowrów serwera i skrzynki takie mogą zostać poblokowane lub nawet pousuwane. Nie wiem zatem, czy warto w tą technologię inwestować czas.... zaczynam mieć wątpliwości.
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Post autor: SiejeOwies »

Foldery na koncie gmail stworzyłem za pomocą Gmaildrive, poprostu kliknąłem na wirtualnym dysku utwórz nowy folder i po sprawie.

Gmail właśnie dlatego wydaje mi się lepszy gdyż nie przychodzi do niego spam jak na o2.

Masz rację co do możliwości poblokowania konta gdyż niestety serwery walczą z siecią p2m jako piractwem a nasze działania mogłyby być uznane za takowe.
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

admin pisze:(o2 z kolei to portal z tresciami erotycznymi
jako przerywnik może być ;)
Jacku nie doszukuję się problemu. Po prostu teraz złapałem jeszcze jedną rzecz a mianowicie że skrzynka będzie skrzynka ,,obywatelską" i już. Uważam, że to jest do przyjęcia. w sumie jak będziemy podchodzić z głową do problemu to niechcianych gości nie będzie. Ok w sumie mnie się podoba. Więc chyba trzeba ruszyć i wystartować a reszta ,,dotrze się " w praniu.
lotr
Posty: 269
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2005, 22:41
Lokalizacja: Bydgoszcz obecnie
Kontakt:

Post autor: lotr »

Foldery na koncie gmail stworzyłem za pomocą Gmaildrive, poprostu kliknąłem na wirtualnym dysku utwórz nowy folder i po sprawie.
GmailDrive to fajny programik, ale jeśli nic się nie zmieniło można przez niego kopiować na skrzynkę jedynie pliki do 10 MB (taka jest maksymalna wielkość załączników na gmail).
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Nie próbowałem tego, choć mam też konto na gmailu, ale wg zapewnień Google, na gmailu można zamieszczać załączniki do 20Mb: http://mail.google.com/support/bin/answ ... opic=13268
I tu jest chyba duża przeszkoda co do tej poczty na gmail, bo to trochę mało dla naszych potrzeb. Poza tym googlowa poczta jest na pewno o wiele lepsza i bezpieczniejsza od tej na tlenie...
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Post autor: SiejeOwies »

Zawsze można podzielić pdfy na parę części :)
lotr
Posty: 269
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2005, 22:41
Lokalizacja: Bydgoszcz obecnie
Kontakt:

Post autor: lotr »

Adam Larysz pisze:na gmailu można zamieszczać załączniki do 20Mb
W takim razie zmieniło się, ale niewiele ;)
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Piotr Tykarski »

Jacku, Krzysztofie

Konto na Gmailu to dobry pomysł. Może dużo i będzie mogło jeszcze więcej, bo Googlowi na tym zależy. Odpowiednikiem katalogów (folderów) są tu etykiety. Na próbę założyłem na koncie testowym dwie - Lepidoptera i Hymenoptera. Obsługa konta wymaga obycia, ale dość szybko można się przyzwyczaić. Poszczególne maile są wątkowane i to dla większości osób jest korzyść, chociaż część może na początku marudzić. Do tej pory jedyny większy minus, który dostrzegłem (a używam codziennie), to brak możliwości usuwania załączników. Można tylko od razu całą wiadomość.
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Post autor: SiejeOwies »

Tylko właśnie występuje ten problem, iż nie można zabezpieczyć danych przed skasowaniem przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

M. Stachowiak pisze:
Dawid_Masło pisze:puzno
Dawid_Masło pisze:niechodzi
Oj, Dawid! :razz: :wink:
Dawid_Masło pisze:ale mam sesje na glowie a raczej jak tu byc do niej dopuszczonym:)
... wobec powyższych cytatów - nie dziwię się :twisted: :mrgreen:
Przepraszam popracuje nad ortografia:))) a na szczescie ortografi sie nie sprawdza przy testach wielokrotnego wyboru:)

A co do trudnosci z tymi programami gryza mi sie z firewall-em nortona;//
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Piotr Tykarski »

Krzysztof,

Wydaje się, że łącząc się hashowanym hasłem nie można jednak kasować plików, przynajmniej nie na zawsze. Napisali o tym tutaj, choć bez szczegółów. Wygląda na to, że zwykły użytkownik może posłać mail do kosza, ale nie może do kosza zajrzeć. Zakładam, że jako właściciel oryginalnego hasła Ty możesz to zrobić i przywrócić skasowane maile. Zawsze to coś.

Sprawdź, czy możesz przywrócić skasowane maile z kosza.
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Post autor: SiejeOwies »

Właśnie mi to nie działa. Logowałem się na konto za pomocą zaszyfrowanego hasła i mogłem wyrzucić pliki do kosza oraz skasować je z kosza. Nie wiem dlaczego tak się dzieje.

Wchodząc na konto za pomocą hasła oryginalnego mogę przywrócić pliki będące w koszu.
lotr
Posty: 269
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2005, 22:41
Lokalizacja: Bydgoszcz obecnie
Kontakt:

Post autor: lotr »

Może ja nieśmiało zaproponuję coś takiego jak chomikuj.pl (lub podobne)...
Plusy:
-nieograniczona przestrzeń dyskowa (!)
-nieograniczona wielkość załączników
-możliwość tworzenia folderów
-możliwość nadawania osobnych haseł na każdy z folderów
-opłat także nie ma przy ściąganiu z własnego chomika-dysku (wystarczy zatem znać hasło/hasła)
-przechowywane pliki można komentować i opisywać
Minusy:
-komuś może się zachcieć skasować wszystko, no ale ten sam problem jest z gmail... Poza tym można utworzyć folder "Kopia zapasowa" (pliki/foldery można bez problemu kopiować) z hasłem znanym tylko adminowi
-chomikuj to jednak nie google ;)
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Post autor: SiejeOwies »

Myślałem nad chomikiem jednak boję się że w pewnym momencie serwer może być zamknięty ponieważ ta strona to jedne wielkie skupisko piratów ;) Dla mnie niczym to się nie różni od p2p z tym że pliki są przechowywane na serwerze stronki.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Nie przypuszczałem, że moja propozycja wywoła aż tak ożywioną dyskusję techniczną (niewiele z niej rozumiem). Wobec potencjalnych problemów z udostępnianiem plików pdf poprzez ogólnodostępną skrzynkę chyba najrozsądniejszym rozwiązaniem na dziś jest propozycja zgłoszona przez Wojtasa (wykaz tytułów i tych, którzy skłonni są je udostępnić)
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Post autor: SiejeOwies »

Chyba znaleźliśmy metodę na stworzenie katalogu PDFów. Szczegóły niebawem :)
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Google trza się dokładnie przyglądać, bo oni się wciąż rozwijają: http://tech.wp.pl/kat,1009785,title,GDr ... omosc.html
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Post autor: SiejeOwies »

Adamie, problem z GmailDrive jest taki, iż każdy kto ma dostęp do konta może pokasować pliki.
Aczkolwiek ten program jest bardzo dobry do uploadu, ponieważ można za pomocą niego tworzyć foldery na koncie pocztowym.
ODPOWIEDZ

Wróć do „LITERATURA”