Scydmaenus

Staphylinidae, Silphidae, Hydraenidae, Leiodidae, Ptiliidae i Agyrtidae
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Scydmaenus

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Dawno nic ladnego nie pokazywalem, wiec dzisiaj australijskie Scydmaenusy. Niestety, gatunki w tej chwili nieoznaczalne, w tej grupie jest potworny burdel. Ale sa interesujace morfologicznie, wiec dwa ciekawe i jeden dla porownania taki bardziej zwyczajny, chociaz tez z kilkoma drobnymi niezwyklosciami. Wszystkie w okolicach 2 mm dlugosci.

To tak troche przy okazji zdziwienia, jakie mnie ogarnia kiedy widze jak nieporadne jest poznanskie kolo PTE i informacje o ciekawych spotkaniach i prezentacjach nie docieraja na forum. A wlasnie o Australii ma byc tym razem (moze chociaz Marek Przewozny napisze co i jak...).

Pawel
Załączniki
Scydmaenus Australia all.jpg
Scydmaenus Australia all.jpg (119.65 KiB) Przejrzano 3986 razy
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Post autor: Tomek Klejdysz »

Ja tam ciekawy jestem który to ten „zwyczajny”? Bo wszystkie wyglądają „nie zwyczajnie”.

No i druga sprawa: jakie spotkanie? Nie tylko na forum nic nie wiadomo, ale skrzynka mailowa pusta, chociaż zarząd adresy ma. No i na gg też się nikt nie odzywa...
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Normalny mial byc ten ostatni z prawej, wiele gatunkow z grubsza tak wyglada (moze poza tym swidrem na czulkach i dziwacznymi ostrogami na srodkowych nogach).

O spotkanie pytaj poznaniakow, ja dostalem zapowiedz w mejlu, ale juz ja skasowalem i nawet nie pamietam dokladnie terminu. Ma byc Szymon Konwerski z szefem, relacja z ich australijskiego wyjazdu.

Pawel
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Bardzo fajne zdjęcia pawle!
Obrabiałeś ich zapewne w jakimś programiku..??..
Zdjęcia scalałeś z 3 oddzielnych czy wszystkie te wspaniałości owadzie są sfotografowane jednym ujęciem?
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Przemek pisze:Bardzo fajne zdjęcia pawle!
Zgodze sie tylko z dwoma ostatnimi slowami ;-)
Przemek pisze:Obrabiałeś ich zapewne w jakimś programiku..??..
Obrabialem ich w Corelu, jak zawsze.
Przemek pisze:Zdjęcia scalałeś z 3 oddzielnych czy wszystkie te wspaniałości owadzie są sfotografowane jednym ujęciem?
Kazdy z okolo pietnastu pstrykow.

Pawel
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Jako wywołany w pierwszym poście zaraz założe temat z informacją o zebraniu
admin
Administrator
Posty: 1596
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Kazdy z okolo pietnastu pstrykow.
To mi się najbardziej podoba! :smile: brawo!
I co potem - CombineZ? Czy coś innego? (było już o tym, ale z ciekawości spytam tutaj).

(i tak myslę, kiedy ja sobie zafunduję sprzęt....), ech....
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

admin pisze: I co potem - CombineZ? Czy coś innego?
Tu akurat faktycznie CZ, chociaz mam wiele zastrzezen do tego programu. Preferuje pelna kontrole nad calym procesem i jak mi sie automatycznie ustawiaja parametry np. filtrow pasmowoprzepustowych to najchetniej bym takie narzedzie zaraz wywalil. Ale doba ma tyle ile ma, wiec czasem trzeba machnac reka, zaufac maszynie i w czasie jak ona sie meczy przespac sie te pare minut ;-)
admin pisze:(i tak myslę, kiedy ja sobie zafunduję sprzęt....), ech....
Wiesz, tutaj na forum iles juz osob chwalilo sie sprzetem, na ktory mnie byc moze nigdy nie bedzie stac. I jakos nie widze, zeby byly z tego jakies zdjecia...

Pawel
admin
Administrator
Posty: 1596
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

niby tak.... A mnie reką świerzbi, bo chcialbym zrobić dużo, tak jak Lech Borowiec - dopracować metodę i robić "hurtem", po kolei... a zabawa Minoltą Z6 z Raynoxem nawet to nie to, skanowanie jest bardzo czasochlonne a binokular mam na razie bez optyki fotograficznej, chociaz tutaj chyba bedzie najlatwiej sobie coś dokupić (mam MBS-10 a o oprzyrządowaniu do niego juz kiedys dyskutowaliśmy, w sieci też sa rozwiązania).
Ale to już tylko kwestia czasu, juz niedługo ... ;-)
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

admin pisze: a zabawa Minoltą Z6 z Raynoxem
Juz na starcie masz wiecej i lepiej niz ja kiedykolwiek mialem, co oznacza ze problemem jest operator a nie sprzet ;-)

Pawel
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Pawel Jaloszynski pisze: Wiesz, tutaj na forum iles juz osob chwalilo sie sprzetem, na ktory mnie byc moze nigdy nie bedzie stac. I jakos nie widze, zeby byly z tego jakies zdjecia...

Pawel
Wnosze że to przytyk do mnie. Jakies zdjęcia przeciez robie :razz:
A Ty Drogi Pawle zdjęć Scydmaenusów nie robiłes chyba Zenithem XP 12??
Oczywiście pracując w laboratorium masz komfortowa sytuację i zapewne sprzęt wysokiej klasy.
A co mają powiedzieć niektórzy (nie ja) których nie stać na Zenitha XP??? :mrgreen:
A przy okazji myślę, że chyba nie jest tak najgorzej z cena tej minolty z6 by nie można jej było nabyc bo ceny uzywanej to kilkaset złotych.

Widziałem perfekcyjne zdjęcia kózek Szczepana, wykonane sprzętem bardzo prostym wiec nie podejrzewam by nie można było zrobic takich zdjęć minolta z6...Adminie... :mrgreen:
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Przemek pisze: Oczywiście pracując w laboratorium masz komfortowa sytuację i zapewne sprzęt wysokiej klasy.
Te Scydmaenusy zostaly zrobione sprzetem gorszym od tego, o ktorym wspomnial Jacek, i o niebo gorszym niz twoj. W zadnym laboratorium, tylko w kuchni, z bujajacego sie i trzesacego statywu stojacego na takiej podlodze, ze jesli w czasie robienia zdjecia zapomne sie i przeniose ciezar na druga noge to mi obiekt z kadru wychodzi ;-) Na dodatek bez zewnetrznej lampy tylko z takim zintegrowanym ekskrementem swietlika ;-)

Wiec wy mi tu nie gadajcie o sprzecie tylko brac sie do roboty i zdjecia robic. Naprawde nie potrzeba wiecej niz dwa-trzy lata, zeby zaczac robic zdjecia, na ktorych cos widac.

Pawel
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Ok, zaczniemy zaczniemy, :mrgreen: :mrgreen:
admin
Administrator
Posty: 1596
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Dalsza część dyskusji na temat makrofotografii została przeniesiona do Działu "Fotografia, optyka":
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?t=4463
żeby tutaj zostawić miejsce na dyskusje o Scydmenusach :-))
ODPOWIEDZ

Wróć do „STAPHYLINOIDEA”