Przez ten czas nie był spotykany i wykreślono go ze spisu naszej fauny. Lecz właśnie do niej powraca!


https://zenodo.org/record/3249827#.XQo5QZWP7Dc
DziękiWujek Adam pisze:Młody jesteś Rafale
W to jestem w stanie uwierzyć,ale jak popatrze na mapę i wyobrażam sobie rozsiedlenie tego czarnucha ,to jest to faktycznie poza moim pojęciemWujek Adam pisze:Więcej jest rzeczy na ziemi i w niebie, niż się ich śniło waszym filozofom.
(Autorzy) Piszą tam, że "na spotkaniu Sekcji Entomologicznej „Pan Dr. phil. Schneider pokazywał kilka złowionych w ubiegłym roku, rzadziej spotykanych na Śląsku chrząszczy: Helops caraboides Pet. [= Accanthopus velikensis (Piller et Mitterpa acher, 1783)]". Otóż ten [= Accanthopus velikensis] nie pojawia się w pracy Schneidera, jest to dopisek Autorów. Schnaider pokazywał Helops caraboides, a to jest młodszy synonim Nalassus laevioctostriatus, który to gatunek istotnie bywał z tych okolic wykazywany i nie ma większych wątpliwości, że Schneider mógł go łapać.
Artur, spróbuję Ci trochę pomóc, bo ciekawe, że w "moim" CPC5 z 2008 na stronie 246 jest inaczej: Ciekawe, skąd Ci się wziął ten Panzer? Masz jakieś inne wydanie CPC?Artur Taszakowski pisze:...... w Katalogu Palearktyki mamy:
laevioctostriatus Goeze, 1777: 683 {Tenebrio) E: BE CZ FR GE GB IR IT NL PL PT SK SP SZ A: TR
caraboides Panzer, Π9Ac: 3 {Helops)
Więc jakie są właściwie synonimy?
Dla 100% pewności i z ciekawości należałoby zajrzeć do oryginału Schneider (1856), jak wygląda ten tekst:Schneider pokazywał Helops caraboides Panzer, a to jest młodszy synonim Nalassus laevioctostriatus, który to gatunek istotnie bywał z tych okolic wykazywany i nie ma większych wątpliwości, że Schneider mógł go łapać.
Przeglądem pozycji literaturowych w znacznej mierze (np. w przypadku pracy Schneidera) zajmował się drugi Autor. Pewnie w wolnej chwili zajmie się tą kwestią.Jacek Kurzawa pisze:Biomap łączy tą publikację z velikensis. http://baza.biomap.pl/pl/data/publicati ... /taxa/cf/y![]()
Adam (W), jak tam wygląda ten tekst w oryginale? (z pewnością masz tą pracę). Jak tam Schneider napisał?
Przy okazji przypominam się z pytaniem o Saphanus.
Pomijając to, czy Schneider pisał o jednym czy o drugim pozostaje okaz wyhodowany ze Złotego Stoku.![]()
No masz to na samej górze, w drugim poście wątku https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=267656#p267656Wujek Adam pisze: Przypomnij Jacku jak dokładnie brzmi Twoje pytanie o Saphanus?
Jacek Kurzawa pisze: Adam, te leszczyny były pobierane pod kątem (jak się domyslam) Saphanus piceus? I co, ten czarnuch nie jest towarzyszącym gatunkiem? Jak to wygląda?
Wyszedł czarnuch a Saphanusów nie było? Ani żerowisk?.....
Wydaje mi się, że nie możemy tego przyjmować za pewne. Nie wiemy co pomylił Schneider, z jakich źródeł korzystał, czy na pewno w CPC podane są wszystkie znane synonimy. Może przyjął bledną nazwę rodzajową i jednak chodzi o gatunek, który prezentowany jest w artykule?Jacek Kurzawa pisze:Schneider (1856) omyłkowo napisał Helops caraboides Pet. zamiast Helops caraboides Panz.
Ja widywałem ten gatunek i w Toskani i na Chorwacji, również w sporych ilościach ,nie wspominajac o włoskim forum gdzie nieraz pokazuja zdjęcia masówek pod korą, tylko nic z tego nie wynika jeśli chodzi o jego rozsiedlenie ,bo z północnych Włoch ledwie "wyłazi" do Szwajcarii i Francji(w Austri juz go nie ma ), więc rekord choćby nawet ze słowackiego krasu mógłby jedynie świadczyć o tym, że ciągnie na północ i bardziej spodziewałbym się go w Bieszczadach czy Beskidzie Niskim niż w Sudetach,no ale każdy może mieć swoje zdanie .Co do zdania kończącego artykułMarek Miłkowski pisze: Ponad 20 lat temu gatunek znalazłem w węgierskim krasie, stosunkowo blisko granicy ze Słowacją...ale zdziwienie Rafała staram się zrozumieć
to troche się nie zgadzam ... .Skryty tryb życia A. velikensis (aktywność nocna), jak również jego mała siła dyspersji (skrzydła lotne zanikłe) powodują, że ten gatunek bywa zazwyczaj rzadko spotykany w naturze
Sprawa "pomyłki Schneidera" wyszła już dawno i została uznana za pomyłkę przez jemu współcześnie żyjących, potem przez zespół autorski KFP itd.. Gatunek został wykreślony dawno, dane uznano za błędne (to już nastąpiło). Gatunek nie został umieszczony ani przez Gerhardta 1910 w spisie śląskich chrząszczy ani przez Łomnickiego 1913.Artur Taszakowski pisze:Wydaje mi się, że nie możemy tego przyjmować za pewne. Nie wiemy co pomylił Schneider, z jakich źródeł korzystał, czy na pewno w CPC podane są wszystkie znane synonimy. Może przyjął bledną nazwę rodzajową i jednak chodzi o gatunek, który prezentowany jest w artykule?Jacek Kurzawa pisze:Schneider (1856) omyłkowo napisał Helops caraboides Pet. zamiast Helops caraboides Panz.
Promowane strony:
Dachy. Pokrycia dachowe |
Folia do oczek wodnych |
Opony Bełchatów Wulkanizacja |