Klucze do Oznaczania Owadów Polski

Awatar użytkownika
Tomasz Kosut
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 27 września 2004, 13:39
UTM: CA37
Lokalizacja: Gliwice

Klucze do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Tomasz Kosut »

Witam. Piszę tu pierwszy raz i w ogóle jestem nowy w te klocki, więc proszę o wyrozumiałość :wink:
Dzisiaj (bo z pewnością będą kolejne razy :wink: ) chciałem się spytać o klucze do Coleoptera. Wielu tu zachwala klucze Freude, Harde, Lohse, jakieś czeskie jeszcze a ja się chciałem spytać gdzież takowe klucze dostanę? Bo wszystko fajnie, ale żeby zająć się porządniej kolekcjonowaniem chrząszczy zwykły atlas ze zdjęciami mi niewiele pomoże.
Na stronie Polskiego Towarzystwa Entomologicznego jest pięknie rozpisany zbiór kluczy do poszczególnych rodzin...... i tyle. Ani jak to dostać ani gdzie znaleźć... Ja rozumiem, że można szukać na własną rękę, dzwonić tam i ówdzie, ale ktoś zielony jak ja nie wie do czego służą minuncje a co tu mówić o profesjonalnych kluczach.
Dlatego chciałbym się do was zwrócić z pytaniem gdzie i w jaki sposób mogę otrzymać takie klucze. Pewnie były już podobne tematy, ale jest północ, przejrzałem tego trochę i albo już mnie tak oczy bolą albo widziałem tylko zapytania o klucze do poszczególnych rodzin.

Także podsumowując byłbym wdzięczny na jakieś namiary, wyjaśnienie może jak się ma sprawa z polskimi kluczami, kwestia cen i w ogóle co tam wam przydatnego wpadnie do głowy a przyda się takiemu nowicjuszowi jak mi.
Pięknie dziękuję.
Ostatnio zmieniony środa, 5 maja 2010, 10:04 przez Tomasz Kosut, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Klucze do Oznaczania Owadów Polski (przynajmniej te najnowsze) można nabyć w bibliotece PTE, także wysyłkowo, adres biblioteki jest podany na stronie PTE pod jej wydawnictwami (może nie do końca uważnie spojrzałeś), ale na wszelki wypadek go podaje:
ul. Przybyszewskiego 63/77, 51-148 Wrocław.
tel. (w godz. 13.00 - 16.00) (71) 375 63 74
Możesz się także mailowo skontaktować z biblitekarzem PTE - Markiem Wanatem, mail podany na stronie PTE pod linkiem "Zarząd Główny"

Teraz krótko co do dostępności kluczy, ukazują się one od 1954 i wydano 168 zeszytów, nie wiem jak jest w tej chwili ale dostępne są tylko zeszyty od lat 90 wzwyż, wszystkie starsze już nakłady się dawno wyczerpały (nakjady tego zawsze były nikłe), ale można je zdobyć w bibliotekach np uczelnianych, spojrzałem iż jesteś studentem, rozejrzyj się w swojej bibliotece na uczelni czy nie mają.

Cenowo te, nie potrafię powiedzieć dokładnie ale tak do 30 zł te najnowsze i najgrubsze, ceńsze zeszyty są tańsze.

Skontaktuj się najlepiej z biblioteką PTE, tam dowiesz się dokładnie jakie możesz kupić i za ile.

[ Dodano: 2004-11-07, 08:28 ]
Spójrz na post https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?t=297 kolega Kafelan udostępnia klucze do oznaczania, które posiada.
Jacek H

klucze

Post autor: Jacek H »

Cześć,
Ostatnio zakupiłem parę kluczy u Kabourka (www.kabourek.cz), maja tam nawet takie z lat 50 np. do Anobiidae. Ceny od 5 do 21 Euro.

Pozdrawiam, Jacek
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: klucze

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Wiele starych kluczy zalega po różnych małych ksiegarniach funkcjonujących w ramach uczelni, np. w Poznaniu w księgarni na terenie akademii rolniczej. Wiele udało mi się kupić w antykwariatach. Na kupno kompletu Freude, Harde, Lohse to mało kto może sobie pozwolić, pozostaje tylko pożyczyć z dowolnej większej biblioteki akademickiej i kserować. Nielegalne tłumaczenia niektórych fragmentów krązą po ludziach. Jak wiesz konkretnie jaką grupę chcesz oznaczać to chyba najlepiej pytać tutaj, choćby tylko po to, żeby się dowiedzieć jakie błędy są w różnych kluczach.
pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

Ja także zamówiłem z Wrocławia, ale jeszcze czekam....
Go??

Post autor: Go?? »

Ostatnio na Dworcu świebodzkim we Wrocławiu jakiś jegomość sprzedawał podobno po złotówce klucze do oznaczania owadów. Jeśli ktoś przez przypadek je nabył to proszę o informację czy były z pieczątką (...) . Podczas przeprowadzki (...) wyparował 1 karton z kluczami...


PS. Do Gościa:
Może byś się tak podpisał... wystarczy się zalogować i wtedy wszelkie sensacyjne "donosy" będą przynajmniej potencjalnie prawdziwe i łatwe do rozróżnienia od anonimowych "pomówień".... musiałem zrobić cenzurę, bo jeszcze dojdzie do tego, że Goście zaczną personalnie oskarżać kogo się da dla wywołania sensacji... Rozmawiajmy jak ludzie. Bez "podobno" i nie anonimowo.... Przynajmniej gdy chodzi o takie tematy, w których padają "mocne sformułowania pod konkretnym adresem".

PS2. Jestem za demokracją - może założyć anonimową księgę Gości na donosy? ;-)
admin forum
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

no niezle jaja ale rzeczywiscie lepiej by bylo chyba sie podpisywac....
Awatar użytkownika
Andrzej 54 †
Posty: 239
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2005, 19:46
UTM: CC71
Specjalność: Staphylinidae
profil zainteresowan: rencista o szerokim spektrum zainteresowań
Lokalizacja: Łask

Post autor: Andrzej 54 † »

Szukam materiałow i pomocy do Tachyporinae i Aleocharinae kluczy i innej literatury
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9520
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Klucze na stronie PTE

Post autor: Jacek Kurzawa »

Część "Kluczy do oznaczania..." jest już dostępna na stronie PTE:
http://pte.au.poznan.pl/klucze_pdf.htm
Ostatnio zmieniony niedziela, 1 listopada 2009, 11:22 przez Jacek Kurzawa, łącznie zmieniany 1 raz.
Rafał Ruta
Posty: 250
Rejestracja: poniedziałek, 12 kwietnia 2004, 11:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Rafał Ruta »

Są już dostępne prawie wszystkie klucze w formacie pdf (z wyjątkiem kilku najnowszych zeszytów). Link u góry strony
http://pte.au.poznan.pl/klucze_r.htm Świeże zeszyty, dostępne w sprzedaży, mają znak wodny zachęcający do zakupu wersji papierowych, ale nie przeszkadzający w korzystaniu z plików.
Awatar użytkownika
Voltrax
Posty: 433
Rejestracja: niedziela, 4 października 2009, 15:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post autor: Voltrax »

czy mi się wydaje, czy nie ma tu kluczy do cerambycidae? Przeglądając to, rozbolały mnie oczy więc mogłem pominąć.
http://pte.au.poznan.pl/klucze/PTE_Kluc ... _serii.htm
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

nie ma, bo się nigdy nie ukazały.
sporo jest jeszcze grup do których kluczy nie ma
Awatar użytkownika
Voltrax
Posty: 433
Rejestracja: niedziela, 4 października 2009, 15:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post autor: Voltrax »

No to klapa. Dzięki za informacje.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

Dzięki uzupełnię sobie moją e-bibliotekę:)
Piszczałka
Posty: 92
Rejestracja: niedziela, 5 lipca 2009, 11:45
Gender: women
UTM: DA50
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Beskid Wyspowy

Re: Klucze do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Piszczałka »

Czy jesteście w stanie bez problemu pobrać pliki kluczy ze strony http://pte.au.poznan.pl/klucze.htm ?
U mnie jest to nie możliwe i zastanawiam się czy to ustawienia sieci czy coś ze stroną...
Przemek Zięba

Re: Klucze do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Przemek Zięba »

Mam komunikat
This server could not accept and serve your request because of the number of simultaneous requests limit for your username/IP as set by the administrator.


co generalnie niczego nie wyjaśnia, pomimo iz jest to zrozumiałe w przełożeniu, pewnie chwilowy błąd na stronie

BTW a jakiego klucza potrzebujesz? może mogę jakoś pomóc??
Piszczałka
Posty: 92
Rejestracja: niedziela, 5 lipca 2009, 11:45
Gender: women
UTM: DA50
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Beskid Wyspowy

Re: Klucze do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Piszczałka »

U mnie to samo i to już od jakiegoś czasu.

Klucze w sumie nie są mi jakoś bardzo potrzebne ale chciałam wykorzystać wolną chwilę i ściągnąć sobie Lucanidae, Cucujidae, Scarabeidae, Lycaenidae w miarę możliwości w rodzimym języku...
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Klucze do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: palipa »

Wszystkie klucze ze strony PTE znalazłem na chomiku
pojedynczo i spakowane w 3 częściowe archiwum (same chrząszcze)

Paweł
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Klucze do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Dlatego należy przyjąć zasadę, że jeśli cokolwiek pojawi się do ściągnięcia - ściągać i archiwizować natychmiast :)
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Klucze do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Robert Zoralski »

Rzeczywiście coś się zepsuło na ich serwerze. Trzeba będzie czekać aż ich administrator naprawi problem.

Klucze w wersji elektronicznej oczywiście też w swoim czasie pobrałem.
Natomiast przyznam, że mam jednak sentyment do wersji drukowanych. Od dłuższego czasu hobbystycznie chomikuję sobie na półce wersje oryginalne drukowane KDOOP i uzupełniam brakujące zeszyty jeśli tylko uda mi się gdzieś niedrogo dostać (np: na allegro). Większości z nich oczywiście raczej nie ma szans już dostać, ze względu na niskie nakłady, ale prośba, gdyby ktoś miał u siebie na półce/strychu/pracy jakieś zalegające zeszyty już niepotrzebne albo duble i chciałby się ich niedrogo pozbyć albo podarować to u mnie na półce oczywiści znajdą swoje miejsce :D Każda książka jest traktowana z należytym szacunkiem, tzn. obkładana w folię.

Pozdrawiam
Robert
Piszczałka
Posty: 92
Rejestracja: niedziela, 5 lipca 2009, 11:45
Gender: women
UTM: DA50
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Beskid Wyspowy

Re: Klucze do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Piszczałka »

Hmmm. Szczerze mówiąc też bym się chętnie wersją papierową zaopiekowała...

Faktycznie, są pliki pdf na chomiku. Chyba będę się musiała jednak przekonać do tego portalu.

I dziękuje Anecie za ekspresowe podesłanie linków :D
Gdyby jeszcze ktoś, tak jak ja, ich sobie nie ściągnął to pisać na priv, prześlę co udało się zdobyć.
admin
Administrator
Posty: 1612
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Klucze do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: admin »

Piszczałka pisze:....Chyba będę się musiała jednak przekonać do tego portalu.
.
Przestrzegam a raczej namawiam do zastanowienia. "Chomikowanie" plików w sieci to ryzyko wejścia w kolizję z prawem. Nie tylko udostepnianie plikow chronionych prawem autorskim ale też pobieranie to zawsze ryzyko udzialu w procederze, który zostanie przez nasz genialny aparat prawny zakwalifikowany jako przestepstwo. Istnieje duże prawdopodobieństwo, ze logi z serwera uzytkownikow takiego serwisu zostaną w odpowiednim momencie udostępnione i wykorzystane przeciw uzytkownikom portalu. Przyglądam się od dluższego czasu róznym formom komunikacji w sieci i serwis chomik wypada bardzo niekorzystnie w mojej ocenie. Gołym okiem widać tam wiele naruszeń prawa i aż dziw bierze, że to "działa". Może to nie przypadek, może jeszcze nie nastapil czas rozliczeń poszkodowanych...... :|
Przemek Zięba

Re: Klucze do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Przemek Zięba »

Jacek ma rację, wielokrotnie słyszałem o tym, że lepiej nie bawić się w ,,Chomikowanie" w tym od osób zawodowo zajmujących się zwalczaniem przestępczości w tym internetowej.
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Re: Klucze do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: mwkozlowski »

pojawiły się znowu na stronie PTE, brawo!!!
Piszczałka
Posty: 92
Rejestracja: niedziela, 5 lipca 2009, 11:45
Gender: women
UTM: DA50
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Beskid Wyspowy

Re: Klucze do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Piszczałka »

Grzegorz Banasiak pisze:Dlatego należy przyjąć zasadę, że jeśli cokolwiek pojawi się do ściągnięcia - ściągać i archiwizować natychmiast
Zgodnie z powyższym postanowiłam sobie jednak "na zapas" pościągać klucze - czynność w trakcie, trochę ich jest...
Niestety przy niektórych wyskakuje komunikat typu "Plik jest uszkodzony i nie dało się go naprawić" (pozycje: 7, 22, 47, 53)
Czy ktoś posiada te pliki i mógłby mi je podesłać? (są duże)
Awatar użytkownika
Przemek K
Posty: 151
Rejestracja: czwartek, 19 sierpnia 2010, 22:24
Lokalizacja: Kalety

Re: Klucze do Oznaczania Owadów Polski

Post autor: Przemek K »

Witam.
Miałem ten sam problem :wink:
Winna okazała się stara wersja przeglądarki, pod najnowszym Internet Explorerem wszystko działa :mrgreen:

Pzdr.
Przemek
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „LITERATURA”