Strona główna
Mapa serwisu
     
Cer PL 2022
Literatura
Foto PL
Foto palearkt
Katalog KFP
Klucze
Polskie nazwy
Hodowla
Larwy
Inne
Chronione
Checklisty
Linki
Część I. Wstęp
Część II. Pozyskiwanie larw z terenu i hodowla.
Część III. Metody poszukiwań larw wybranych gatunków
Część IV.Kusokrywka większa (Necydalis major L.)
Część V. Naśliwiec  (Tetrops praeustus? L.) z czeremchy
 

Zbiór i hodowla larw Cerambycidae.        
Część V. Naśliwiec (Tetrops praeustus? L..) z czeremchy

 

Następnego dnia (18.04.2002) po napisaniu artykułu o Tetropsie wybrałem się do pobliskiej Spały w poszukiwaniu larw (w obecnej chwili poczwarek) Tetropsa na czeremchach (Padus avium). W całej Puszczy Pilickiej czeremcha jest pospolitym gatunkiem, a w samej Spale jeszcze spotkać można drzewiaste czeremchy o obwodzie pnia dochodzącym do 40 cm ("normą" są tu czeremchy o średnicy 25-30 cm). Po drodze zatrzymałem się w kilku mało ciekawych miejscach, by wstępnie porozglądać się i niestety, na krzaczkach czeremchy prawie nic się nie działo (poza śladami Grammoptery ruficornis). Mogło też być to spowodowane tym, że zatrzymałem sie w olsie, a tu kózek, jak zwykle jest najmniej (chociaż Menesia bipunctata miejscami porządnie zjadała drzewka kruszyny).

W bogatym starodrzewiu spalskim na brzegu lasu dość szybko znalazłem złamaną, starą czeremchę, której liczne gałązki zwieszały się wprost na drogę. Żerowiska były widoczne i właściwie nie ma się tu o czym rozpisywać. Godnych odnotowania może być kilka spostrzeżeń:
- Tetrops zasiedla najcieńsze gałązki od grubości 2 mm do 10 mm (chyba żadna kózka nie zasiedla cieńszych), a żerowiska są łatwo dostrzegalne
- zaatakowane były tylko starsze czeremchy; wierzchołek innej, świeżo przewróconej czeremchy był również zaatakowany
- wybiera drzewa stojące w pewnym zacienieniu; drzewa wyeksponowane na długotrwałe działanie promieni słonecznych nie były zasiedlone.

Jeszcze tylko trzeba poczekać kilka dni i będzie wiadomo, który to gatunek Tetropsa ...

18.04.2002 Tomaszów Maz.


Wpis z 22.04.2002

No i już są owady dorosłe (9 ex) !!! Szybko - tylko 4 dni, a to może oznaczać, że pierwsze okazy w terenie pojawią się przy sprzyjającej pogodzie już za trzy - cztery dni. Ale najważniejsze:

to Tetrops praeustus !

A więc niestety.... Pierwsze cechy które rzucają się w oczy to:

  • ciemne nogi (środkowa i tylna para) - gilvipes wszystkie nogi powinien mieć żółte
  • przeźroczystość pokryw jest taka jak u okazów z Warszawy - to chyba nie jest najlepsza cecha
  • wielkość: są "duże" - mają po ok.5 mm a średnio gilvipes ma 3,8 mm (wg.Schmidta, 1958) i jest małym gatunkiem Tetropsa.

Do jednoznacznego odróżnienia T.gilvipes od T.praeustus należy wypreparować aparaty kopulacyjne (rys-cechy >>) i zabezpieczyć kilka larw, po których z dużą pewnością oznacza się ten gatunek (larwy znacznie różnią się od T.praeustus).

Skan, chociaż słabej jakości, pokazuje ogólny wygląd chrząszcza:

 

 

Poniżej kilka zdjęć gałązek z widocznymi żerowiskami larw Tetrops z czeremchy:

      entomo @ 2001-2022 https://entomo.pl