Baza Danych Kózkowatych (Cerambycidae) Polski
Strona znajdowała się pod adresem http://www.owady.net/ceramby.html - nie działa od 2008 roku.

Jacek Kurzawa & Jacek Doszyń

Baza zawiera opis 193 gatunków kózkowatych Polski ze zdjęciami (skanofotografie) wraz z zaawansowaną wyszukiwarką.

"Baza..."jest pierwszą tego typu próbą w Polsce ujęcia medialnego i całościowego rodziny kózkowatych.

Naszym zamysłem jest ujęcie wszelkich dostępnych informacji literaturowych, pochodzących z własnych obserwacji oraz informacji od dzisiejszych entomologów w Polsce w jedną spójną całość. Komputery a przede wszystkim BAZY DANYCH dają możliwość sortowania, obróbki i"podglądania"danych wg różnych aspektów."Baza.."jest na bieżąco aktualizowana i uzupełniana, by jak najlepiej zawrzeć informacje o gatunkach z rodziny kózkowatych. 

Szczególnie polecamy korzystanie z"Wyszukiwania Zaawansowanego", dzięki któremu możemy nie tylko podejrzeć rodzinę kózkowatych wg określonego kryterium ale - co było naszą główną ideą przy projektowaniu wyszukiwarki -OZNACZYĆw przybliżeniu gatunek!.

Prace nad Bazą trwały 12 miesięcy, począwszy od zaprojektowania skryptów, przez zaprojektowanie kształtu Bazy, jej zamysłu (profilu) i architektury, poprzez żmudne wpisywanie informacji do skanowania i fotografowania kózek włącznie. Dziękujemy p.Szczepanowi Ziarkoza przekazanie części skanów kózkowatych do tej Bazy. Baza nie miałaby szans powstania bez, trudnej do przecenienia, przyjacielskiej pomocy Tatiany Cecocho, która wzięła na swoje barki cały informatyczny trud stworzenia mechanizmów bazy. Dziękujemy!!!

Z prawdziwą przyjemnością oddajemy w ręce internautów tę Bazę, mając nadzieję, że będzie ona służyła w dzień i w nocy pomocą w pracach nad kózkowatymi.

Baza jest jeszcze nieskończona - prosimy o wyrozumiałość i wszelkie uwagi dotyczące biologii, rozmieszczenia i braki znalezione w opisach. Baza jest cały czas ulepszana, wpisy uzupełniane.

Jacek Kurzawa[jk],Jacek Doszyń[jd]- 2003/2004


entomo @ 2001-2019 www.entomo.pl