Scydmaenidae zredukowane

Staphylinidae, Silphidae, Hydraenidae, Leiodidae, Ptiliidae i Agyrtidae
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Scydmaenidae zredukowane

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Wasia Grebiennikow i Al Newton zaproponowali wlasnie pozycje Scydmaenidae jako grupy siostrzanej (Steninae + Eaesthetinae), a wiec gleboko w obrebie kusakow. Nie jest to nic nieoczekiwanego, takie relacje Scydmaenidae z reszta Staphylinoidea byly juz wczesniej postulowane, teraz dokonano tylko dokladniejszej analizy, biorac pod uwage o wiele wiecej cech. W zwiazku z tym mamy aktualnie kolejna podrodzine kusakow, Scydmaeninae, w obrebie ktorej sa Scydmaenitae i Mastigitae, nizszy podzial systematyczny na plemiona pozostaje bez zmian. Praca jest bardzo dobra, z obszerna dyskusja, warto sie z nia zapoznac.

Grebennikov, V., Newton, A. 2009. Good-bye Scydmaenidae, or why the ant-like stone beetles should become megadiverse Staphylinidae sensu latissimo (Coleoptera). European J. Entom., 106: 275-301.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

No czekałem kiedy to zrobią :smile: To czekac tylko kiedy formalnie jeszcze włączą Silphidae :wink: . Mam tylko nadzieje iz moich Hydraenidae nie będa kombinować z kusakami.

Byłbym wdzięczny gdybyś podesłał mi tą prackę na maila.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Dzięki za info Pawle. Gdybyś miał prackę w dyspozycji, też poproszę :)
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Już znalazłem ta akurat jest za darmo do ściągniecia z tego adresu
http://www.eje.cz/scripts/content.php?browsevol=106(2)
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Marek Przewoźny pisze: To czekac tylko kiedy formalnie jeszcze włączą Silphidae .
Pozycja Silphidae w obrebie kusakow byla wielokrotnie postulowana, ale w tej chwili wydaje sie, ze jednak jest to grupa poza glowna linia Staphylinidae. W tej pracy, ktora tutaj reklamuje, jest tez dyskusja na ten temat. Co do Scydmaenidae, to byla tylko kwestia czasu, diagnozy poszczegolnych podrodzin kusakow byly czesto oparte o lepsze cechy niz diagnoza Scydmaenidae, a juz szczegolnie jak sie bralo pod uwage larwy. Tylko jeszcze wewnetrzny uklad Scydmaeninae musi ulec daleko idacym zmianom; o ile Mastigitae sa monofiletyczne na pewno, o tyle Scydmaenitae to worek na smieci, w ktorym jest namieszane tak, ze na razie trudno w ogole zdecydowac, za co sie brac. Szczegolnie Cyrtoscydmini w dzisiejszym ksztalcie to chyba najbardziej chaotyczna grupa w calych Staphylinoidea.
Pawel
ODPOWIEDZ

Wróć do „STAPHYLINOIDEA”