3.III.2009r Wylęg Imago Eriogaster lanestris

Hodowla owadów
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

3.III.2009r Wylęg Imago Eriogaster lanestris

Post autor: Damian Bruder »

Witam!
Prowadziłem hodowle od 3.VI.08r ( viewtopic.php?t=5196 ) w warunkach bardzo zbliżonych do naturalnych, gdyż gąsienice z początku trzymałem na dworze, a następnie, przeniosłem je na werande.Weranda zimą nie była ogrzewana. Później przepoczwarczyły się, i do dnia dzisiejszego są w kokonach. Dzisiaj wylęgło się 7 szt. Jak tam wasze hodowle ? :wink:
Załączniki
E.lanestris 3.JPG
E.lanestris 3.JPG (44.54 KiB) Przejrzano 4230 razy
E.lanestris 2.JPG
E.lanestris 2.JPG (140.24 KiB) Przejrzano 4230 razy
E.lanestris.JPG
E.lanestris.JPG (67.97 KiB) Przejrzano 4208 razy
HELMUT
Posty: 97
Rejestracja: sobota, 13 września 2008, 16:33
Lokalizacja: Rybnik-slaskie

Post autor: HELMUT »

No to moje gratulacje!!! :idea: Ja mam w tym roku ,,guzik z petelka"!! :cry: Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Szkloney
Posty: 146
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 23:31
Lokalizacja: Pietrzykowice/Kraków

Post autor: Szkloney »

Gratulacje :) Ja czekam na moje 4 Deilephila elpenor, narazie jeszcze spokojnie czekają na ocieplenie klimatu :)
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

Gratuluje :) a będziesz je ''naszpilał'' czy pożyją troszke?
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

Dziękuje :smile: :smile: :smile:
Dawid_Masło pisze:będziesz je ''naszpilał'' czy pożyją troszke?
Jak narazie siedzą sobie spokojnie w hodowlarce :wink: . Myśle, że jutro będe je preparował.
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

Dzisiaj tj. 5. III. 09r. Wylęg jak narazie 14 osobników - w tym 6 samic . :mrgreen:
Krzysiek
Posty: 207
Rejestracja: poniedziałek, 9 kwietnia 2007, 17:26
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Krzysiek »

Damian Bruder,
Cześć Damian, jakbyś rozmnożył tą barczatę to czy mógłbym liczyć na część jajek.
pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

Dla zainteresowanych tym gatunkiem podrzucam temat:
http://www.forum.lasypolskie.pl/viewtopic.php?t=9534
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

Krzysiek pisze:Damian Bruder,
Cześć Damian, jakbyś rozmnożył tą barczatę to czy mógłbym liczyć na część jajek.
pozdrawiam Krzysiek
Jak się uda, to oczywiście :smile:
brat
Posty: 444
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: brat »

Damian, ale fajnie masz, super te puchowice. A wylęgają się w domu, czy na werandzie? .
Nigdy jakoś nie udało mi się ich spotkać. :wink:
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Post autor: Tomasz Świderski »

Witam!
mi również zaczęły się lęgnąć motyle, zresztą wylęg niejako sprowokowałem. Po przeczytaniu postu Damiana przeniosłem kokony z poczwarkami do domu wczoraj i dziś rano w hodowlarce były 3samice oraz dwa samce. Dodatkowo wylęgły się jeszcze dwa motyle, ale niestety nie rozprostowały w pełni skrzydeł. pozostały jescze chyba z trzy kokony.
Swoją Drogą dzięki Damian za materiały :mrgreen:
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

mi również zaczęły się lęgnąć motyle
Nieco zbyt wcześnie. Nawet gdybyście próbowali prowadzić dalszą hodowlę, to w tym roku gąsienic nie będzie czym karmić. Najwcześniej z roślin pokarmowych listki zaczyna puszczać leszczyna, ale na dzisiaj nie ma po nich śladu. Szkoda, bo można było zaczekać tych kilka tygodni...
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

brat pisze:Damian, ale fajnie masz, super te puchowice. A wylęgają się w domu, czy na werandzie? .
Nigdy jakoś nie udało mi się ich spotkać.
Dziękuje :)...z 68 posiadanych kokonów 23 puchowice się wylęgły z czego 14 już na rozpinadle....45 kokonów zostało i nadal wszytkie znajdują się na werandzie, która nie była i nie będzie ogrzewana. Ale wiadomo, że pomieszczenie to pomieszczenie; warunki są znacznie korzystniejsze dla rozwoju, niż jakby to miało miejsce na dworze. Wczoraj jak i dzisiaj już nie zaobserwowałem wylegu. Licze się z tym również, iż ten gatunek zimuje kilkakrotnie.
Tomasz Świderski pisze:Witam!
mi również zaczęły się lęgnąć motyle, zresztą wylęg niejako sprowokowałem. Po przeczytaniu postu Damiana przeniosłem kokony z poczwarkami do domu wczoraj i dziś rano w hodowlarce były 3samice oraz dwa samce. Dodatkowo wylęgły się jeszcze dwa motyle, ale niestety nie rozprostowały w pełni skrzydeł. pozostały jescze chyba z trzy kokony.
Swoją Drogą dzięki Damian za materiały
Gratulacje :smile: Ciesze się, że kokony przetrwały przesyłke :wink: W celu rozprostowania, można spryskać wodą, ale teraz już chyba jest za późno....Nie ma za co ;), za rok również zamierzam hodować ten interesujący gatunek.
Antek Kwiczala pisze:Nieco zbyt wcześnie. Nawet gdybyście próbowali prowadzić dalszą hodowlę, to w tym roku gąsienic nie będzie czym karmić. Najwcześniej z roślin pokarmowych listki zaczyna puszczać leszczyna, ale na dzisiaj nie ma po nich śladu. Szkoda, bo można było zaczekać tych kilka tygodni...
Ja nie myślałem o dalszej hodowli tego gatunku w celu pozyskania jajek, ale teraz jak mam już pare zamówień, to mogłem wystawić zupełnie na dwór....Ale jest jeszcze dość pokaźna liczba kokonów, więc może uda się uzyskać jajka.
Czy ma Pan jakieś doświadczenia w romnażaniu tego gatunku :?:
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Czy ma Pan jakieś doświadczenia w romnażaniu tego gatunku
Nie mam :smile: , ale barczatki na ogół nie są trudne w hodowli. Wystarczy niewielka hodowlarka, by doszło do kopulacji. Zimowanie jaj, czy gąsienic też nie wchodzi w rachubę, więc wg mnie to prosta hodowla.
PS - zwyczajowo, Damianie, na forum zwracamy się do siebie po imieniu :smile: .
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

Antek Kwiczala pisze:Nie mam , ale barczatki na ogół nie są trudne w hodowli. Wystarczy niewielka hodowlarka, by doszło do kopulacji. Zimowanie jaj, czy gąsienic też nie wchodzi w rachubę, więc wg mnie to prosta hodowla.
PS - zwyczajowo, Damianie, na forum zwracamy się do siebie po imieniu .
Dziękuje za informacje :wink: :smile:
Witas

Post autor: Witas »

:shock: Hodowle rodzaju Eriogaster wg mnie, od jaj nie należą do prostych mimo, że gąsienice nie zimują. Swego czasu miałem niemałe problemy w hodowli domowej.
Damian Bruder pisze:Nieco zbyt wcześnie. Nawet gdybyście próbowali prowadzić dalszą hodowlę, to w tym roku gąsienic nie będzie czym karmić.
Jaja bez problemy mogą posiedzieć w lodówce.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Jaja bez problemy mogą posiedzieć w lodówce
Nie jest to takie oczywiste, chyba, że masz Witku z tym gatunkiem takie doświadczenie. E.lanestris zimuje jako poczwarka, a więc nie ma genetycznego przystosowania do zimowania jako jajo. Oczywiście schłodzenie jaj musi spowolnić proces rozwoju gąsienic wewnątrz, ale nie może go zatrzymać. Jeśli przeciągniemy schłodzenie, gąsienice padną wewnątrz osłonki jajowej, lub nie będą w stanie się wylęgnąć. Przypuszczam, że może się udać wydłużyć stadium jaja o 1-2 tygodnie. Robiłem takie eksperymenty z niektórymi pawicami, i nigdy mi się nie udało (zwykle próbowałem trzymać jaja w lodówce dłużej niż miesiąc, bo nie miałem odpowiedniej rośliny pokarmowej dla gąsienic).
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Post autor: Tomasz Świderski »

Poniżej kilka zdjęć tych pięknych motylków z dziś:
Załączniki
IMG_5494.JPG
IMG_5494.JPG (105.65 KiB) Przejrzano 4213 razy
IMG_5521.JPG
IMG_5521.JPG (135.53 KiB) Przejrzano 4235 razy
IMG_5719.JPG
IMG_5719.JPG (104.55 KiB) Przejrzano 4207 razy
Nie wiem jak wam, ale mi nieco ten rysunek przypomina rysunek u E. versicolora...ot takie skojarzenie....
Nie wiem jak wam, ale mi nieco ten rysunek przypomina rysunek u E. versicolora...ot takie skojarzenie....
IMG_5621.JPG (150.45 KiB) Przejrzano 4212 razy
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

Tomasz Świderski pisze:Poniżej kilka zdjęć tych pięknych motylków z dziś:
Gratuluje raz jeszcze :)..Świetne zdjęcia :smile:

Mi łącznie wyległo się 36 motyli.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Post autor: Tomasz Świderski »

Dzięki Damian!
Jest to dla mnie tym bardziej miłe, że dopiero zaczynam próbować swoich sił z fotografia, a gąsienice otrzymałem przecież od Ciebie.
pozdrawiam serdecznie. :mrgreen:
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Post autor: Tomasz Świderski »

W załączeniu fotki z dziś, przedwczoraj z jednego kokonu wylęgła się samiczka :cool:
to siostra motyli prezentowanych na zdjęciach z ubiegłego roku. Z 3 kokonów nici, poczwarki padły w środku, tak więc po 2 zimowaniu mam 1 motyla.
Załączniki
IMG_0057.JPG
IMG_0057.JPG (122.67 KiB) Przejrzano 4199 razy
IMG_0066.JPG
IMG_0066.JPG (39.82 KiB) Przejrzano 4195 razy
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

Tomasz Świderski pisze:W załączeniu fotki z dziś, przedwczoraj z jednego kokonu wylęgła się samiczka :cool:
to siostra motyli prezentowanych na zdjęciach z ubiegłego roku. Z 3 kokonów nici, poczwarki padły w środku, tak więc po 2 zimowaniu mam 1 motyla.
Gratuluję :) . Mi została tylko 1 żywa poczwarka, którą wysłałem do kolegi Pawła Walkiewicza. Ciekawe, czy uzyska on imago? No nic zostaje poczekać.
Ciekaw jestem jak w tym roku będzie wyglądała sytuacja liczebności tego gatunku w stadium gąsienicy.
pozdrowienia
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Post autor: Tomasz Świderski »

No właśnie ciekaw byłem co z tym gatunkiem u ciebie, widzę że już się wyjaśniło. :razz:
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

A i miałem dodać, że zdjęcia bardzo ładne :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hodowla”