Gąsienica

Oznaczanie gąsienic, jajeczek, poczwarek, oprzędów i innych ciekawostek związanych z motylami.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Mogą to być dane przybliżone, są one czasem niezbędne przy oznaczaniu.
Posty ze zdjęciami bez takich danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Gąsienica

Post autor: Wojtek Guzik »

Przypomnialo mi się, że pare lat temu spotkałem na oście dużą (4cm) i grubą gąsienicę miernikowca. Była zielona, z tego co pamiętam miała na sobie małe żólte plamki (ale tego pewien nie jestem). Nigdy później już takiej niespotkałem...
Czy ktoś wie co to mogło być?? Z tego co wiem to niewiele dużych gąsienic miernikowca żeruje na oście...

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam :smile:
Krzysiek
Posty: 207
Rejestracja: poniedziałek, 9 kwietnia 2007, 17:26
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Krzysiek »

A skąd wiesz, że to była gąsienica miernikowca, jeśli nie jesteś w stanie dokładnie jej opisać? Zresztą jak sam piszesz, że mineło tochę lat.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Parę pytań:
1. czy gąsienica faktycznie żerowała na oście, czy tylko na nim siedziała, bo to duza różnica :wink:
2. czy jesteś pewien, że to był miernikowiec - gąsienice niektórych sówek (np. z Plusiinae) też maja zredukowane odnóża.
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Wojtek Guzik »

Tego, że to był miernikowiec jestem pewien- długo sie wpatrywałem zanim zobaczyłem "łodyżkę" :wink: . Miała głowę trochę jak bistony, ale bez tych rożków na czubku. Hodowałem ją chwilę, ale nie pamiętam co się z nią stało (prawdopodobnie zdechła :???: ). Jadła zwykły oset, taki, co w polu kłuje; znalazłem ją po odchodach, później po obgryzieniach. Miałem chrapkę na osetnika, który tamtego roku w gąsienicach obrodził, ale znalazł się miernikowiec. Przypomina mi się że gasienica była trochę podobna do miernika zieleniaka (G. papilionaria), tylko jakby mniej kanciasta...
To chyba tyle, może jeśli ktoś wymyśli jakieś pytanie to zdołam odpowiedzieć, ale glowy nie daję...

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Widzisz Wojtku, na oście żeruje bardzo mało gatunków motyli, i są to na ogół mikra. Poza tym osetnik i fruczak gołąbek - obie gąsienice na pewno byś rozpoznał. Jedyna "miernikowcopodobna" gąsienica, żerująca na oście, jaką znalazłem w internecie to... Autographa gamma, i ona faktycznie trochę przypomina gąsienicę miernika zieleniaka. Żaden miernikowiec na oście nie żeruje :sad: .
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Wojtek Guzik »

Znalazłem gąsienice podobną do tej, o której mowa: Ascotis selenaria :lol:
Tylko tamta była jakby jeszcze trochę bardziej "nabita" :???:
Cóż, może zdażył się jakiś dziwny przypadek, tego że żerowała na oście jestem pewien, a w książce J. Heintze (tylko taką wówczas posiadałem) tylko przypominała mi tego miernika...
Z wielkością mogłem troszkę przesadzić, miała 3-4 cm a nie 4... Prócz tego jest bardzo podobna właśnie do A. selenaria...
W przyrodzie różne różności się zdarzają...
PS. Gamma to wiem jak wygląda; zjadały mi takie wtedy kwiatki przed domem; je równierz hodowałem; hodowałem co wpadło pod rękę :wink:
Ten miernikowiec to pewnie zostanie taka nieodkryta tajemnica... Może jeszcze kiedyś taką znajdę :roll:
Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś pomysły- są niemal na wagę złota :grin:

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „MOTYLE inne stadia - gąsienice, poczwarki”