Fulgorokształtne - Cabo Verde

Pluskwiaki różnoskrzydłe, równoskrzydłe, cykady i in. - Hemiptera, Heteroptera, Homoptera
Awatar użytkownika
Hubert
Posty: 166
Rejestracja: poniedziałek, 1 listopada 2004, 22:57
Lokalizacja: Warszawa

Fulgorokształtne - Cabo Verde

Post autor: Hubert »

W styczniu na Cabo Verde nietypowo wyglądający owad przykuł moją uwagę.
Dzięki inaturalist udało się początkowo oznaczyć jako Fulgoromorpha, potem do rodzaju Zanna a na końcu aż do gatunku Zanna tenebrosa.
Właśnie ostatni krok chciałem skonsultować tutaj (a nuż na forum ktoś zna się na tej grupie) - użytkownik, który zasugerował to oznaczenie sam w swoim opisie podał, że jest młodym entuzjastą tej grupy (ma 10 lat), a teraz w ogóle ten użytkownik jest zbanowany na inaturaliscie, więc zacząłem nabierać wątpliwości ;)


https://www.inaturalist.org/observations/147773997
Załączniki
DSCN2524 zanna.JPG
DSCN2524 zanna.JPG (265.29 KiB) Przejrzano 332 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Fulgorokształtne - Cabo Verde

Post autor: Aneta »

Rodzaj wygląda ok. Ta strona nie podaje żadnego konkretnego gatunku dla Zielonego Przylądka, ale już dla najbliższego sąsiedztwa, czyli Senegalu, dwa - Z. punctata i Z. tenebrosa właśnie. Wg tej pracy różnią się ubarwieniem tylnych skrzydeł - na zdjęciu widać odrobinę wystającego skrzydła lewego, które jest ciemne, co wskazywałoby na Z. tenebrosa. Aczkolwiek również wg powyższej pracy rodzaj wymaga rewizji i nie ma do niego klucza, więc to raczej takie domniemanie oparte na poszlakach, nie oznaczenie ;)
Awatar użytkownika
Hubert
Posty: 166
Rejestracja: poniedziałek, 1 listopada 2004, 22:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fulgorokształtne - Cabo Verde

Post autor: Hubert »

Pozwoliłem sobie tego osobnika zmotywować do krótkiego lotu, który nagrywałem i na video faktycznie widać ciemne tylne skrzydła.
Na moje potrzeby takie domniemane oznaczenie wystarczy. Dzięki za pomoc :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pluskwiaki [FOTO-oznaczanie]”