Lycaena dispar - spóźnione drugie pokolenie?

Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Lycaena dispar - spóźnione drugie pokolenie?

Post autor: Roman Królik »

Jakiś czas temu prosiłem o rozpoznanie larwy, potem informowałem o zaobserwowaniu pod koniec maja pierwszego samczyka L. dispar na terenie Nadleśnictwa Kluczbork.
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?t=2719

Wczoraj spotkałem na tym stanowisku parę całkiem "świeżych", najpierw samiczkę a potem samca.
Możliwe, by tak późno zaczynało się drugie pokolenie?
Wg diagramu na stronie Krzyśka Jonko imagines już nie powinny latać :?
Załączniki
L. dispar samiec.jpg
L. dispar samiec.jpg (39.79 KiB) Przejrzano 2016 razy
L. dispar samica.jpg
L. dispar samica.jpg (44.13 KiB) Przejrzano 2002 razy
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Nie jest niczym nadzwyczajnym o tej porze roku. Ja wielokrotnie obserwowałem dispary w sierpniu, czy to na początku czy w połowie.
Awatar użytkownika
eReM
Posty: 198
Rejestracja: wtorek, 8 lutego 2005, 15:14
Lokalizacja: Opole

Post autor: eReM »

latają nawet we wrześniu
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

Moje zdziwienie wywołał nie tyle fakt latających motylków, bo widziałem całkiem niedawno w innym nadleśnictwie mocno "zlataną" samiczkę, ale obecność w naturze dwóch świeżo wylęgniętych okazów, w tym samca, jakby nie było pod koniec sezonu. Ciekawe, czy larwy od tych rodziców skutecznie przezimują?
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Chyba wszyscy, sprawdzając występowanie jakiegoś motyla, szukają na stronach "Motyle Europy" Krzysia Jonki. Ale tam bywają błędy. Krzywicki wyraźnie pisze o tym motylu:
Pojawia się w jednym lub dwóch pokoleniach (na południu Polski). Pok. pierwsze w drugiej poł. VI i w VII. Drugie pok. (niepełne i nie zawsze) w drugiej poł VIII. W płd. Europie pojawiają się regularnie dwa pokolenia.
Osobiście spotykałem drugie pokolenie tego gatunku w Bułgarii końcem lipca. Można je rozpoznać, bo okazy są wyrażnie mniejsze od pierwszego pokolenia.
Zimują małe gąsienice, i na pewno wystarczy im czasu by podrosnąć do właściwej wielkości :D
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

Zaciekawił mnie właśnie rozrzut dat pojawu, bo na tym stanowisku widziałem pierwszy okaz w tym roku 28 maja a teraz 11 sierpnia. I wszystkie świeżo wylęgnięte. U chrząszczy nie do pomyślenia :)
No ale mnie, chrząszczarza pewnie jeszcze niejeden motylek zadziwi.
Antek Kwiczala pisze:Można je rozpoznać, bo okazy są wyrażnie mniejsze od pierwszego pokolenia.
Tak mnie właśnie zastanowiło, że takie małe jak dukacik :)
Antek Kwiczala pisze:Zimują małe gąsienice, i na pewno wystarczy im czasu by podrosnąć do właściwej wielkości :D

No to już mogę spokojnie spać :D
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Romku, odkąd nieparek pojawił się na G. Śląsku, czyli jakieś 10 lat temu, co roku ma 2 pokolenia - V, VI i koniec VII, VIII (IX) i jak widzę ciągle rozszerza swój zasięg.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1148
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

nie ma żadnego zdziwenia, ze dispara Roman teraz napotkałeś. II pokolenie pojawia się albo już z końcem lipca lub na poczatku sierpnia i spotyka się go jeszce niekiedy w pierwszych dniach wrzesnia. To zalezy od zmian pogodowych - przykłąd? ten rok np. wszystko nieco wczesniej...

poza tym wg moich obserwacji wynika, ze dispar nie we wszystkich dzielnicach ma II pokolenie..
I ciężko powiedzieć, czy jest to związane z klimatem...
bo np na południu kraju nie co roku, ale w niektórych miejscach II pokolenie notuję, w Warszawie i w mazowieckim parku krajobrazowym II pokolenia nie spotkałem, ale po drugiej stronie Wisły w Chojnowskim PK pod Warszawą II pokolenie jest. Na północy również spotykałem II pokolenie m.in w Giżycku.
sa na pewno dwa ale reguły nie ma, zrezsta ten gatunek jest bardzo elastyczny w Polsce czego nie można powiedziec o europejskich populacjach...
Konto nieaktywne

Post autor: Konto nieaktywne »

W okolicach Krakowa, gdzie dispar od jakiś 5 lat jest zwyczajny właściwie co roku mamy 2 pokolenia (najpierw z początkiem czerwca, potem z miesiąc, półtora nic i znowu od końca lipca aż do września, widywałem nawet pojedyncze osobniki w połowie października). W sobotę 11go sierpnia widziałem świeżą samiczkę jakieś 10 km na wschód od Wisły po jej przekroczeniu w Górze Kalwarii (bez mapy nie potrafię powiedzieć gdzie dokładnie, musiałbym zajrzeć a nie mam czasu bo komp mi padł po burzy i na sieć wszedłem tylko na parę minut).
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1148
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

No a ja teraz w Grajewie i okolicach rajgrodu czyli w okolicach północnego basenu Biebrzańskiego PN zanotowałem 2 osobniki. jedengo samca (lekko zlatanego) na łące zaś drugą samicę na torowisku. Czyli w tym roku na północnym wschodzie II pokolenie jest.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

W centrum też jest drugie pokolenie - dziś w Grotnikach (trasa Kutno - Łódź) trzy świeżutkie, niezlatane samce.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”