Lot u Carabusów

Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Lot u Carabusów

Post autor: avidal »

Potrzebuję informacji, które gatunki Carabusów potrafią latać, a które wręcz przeciwnie. Nie wiem, czy ta wiedza jest ujęta w jakiejś publikacji; raczej liczę na osobiste doswiadczenie nabyte poprzez obserwacje.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lot u Carabusów

Post autor: Wujek Adam [†] »

Z tego co mi wiadomo, z krajowych gatunków z rodzaju Carabus zdolnością lotu są obdarzone: Carabus (s. str.) granulatus (sam widziałem!) i Carabus (Chaetocarabus) intricatus. I prawdopodobnie inne gatunki także.
Oczywiście nie każdy chrząszcz jest wyposażony w pełni rozwinięte, pozwalające na lot skrzydła błoniaste. Jednak wśród wymienionych gatunków osobniki "skutecznie uskrzydlone" zdarzają się na tyle często, że jest to odnotowane.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Lot u Carabusów

Post autor: avidal »

Bardzo dziękuję. Każda informacja jest mi wielce przydatna.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Lot u Carabusów

Post autor: Przemek Zięba »

A to ciekawe, przyznam nie widziałem w naszym kraju latających Carabusów, myślałem, że wszystkie pozbawione są zdolności do lotu. Aż bym zerknął pod pokrywy, chociaż pod ochrona to tak delikatnie. Może zdolność do lotu mają np. samce? Ktos zajmował się tym czy to raczej niepublikowane obserwacje? A jeśli zdolność do lotu to aktywnego przemieszczania się czy biernego np. w trakcie spadania z wysokości?
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lot u Carabusów

Post autor: Wujek Adam [†] »

Nie jestem pewien, czy były jakieś publikacje omawiające to zjawisko? :?
Jednak tu i tam w literaturze przedmiotowej pojawiały się takie wzmianki.
A gdzie konkretnie - to już jest zadanie Avidala żeby to ustalić. ;-)

O ile pamiętam, w Łomnej są okazy z rozłożonymi pokrywami, dzięki czemu dowodnie widać na ile skrzydła lotne mogą być rozwinięte (od kikutów, przez częściowo wykształcone, po w pełni uformowane i sprawne narządy).
Tak czy owak lot dotyczy obu płci, i odbywa się on jak najbardziej czynnie (tak jak u tęczników.). Na początku tego wieku obserwowałem C. granulatus w podwarszawskim Lesie im. Jana III-go Sobieskiego, który sprawnie frunął nad leśnym duktem. Nie wiedząc co to jest dogoniłem go, strąciłem na ziemię i wtedy przekonałem się z czym miałem do czynienia.

Specjalnie tym zagadnieniem nigdy się nie zajmowałem, nie wiem więc czy istnieją jakieś dane obrazujące nie tylko fakt, które gatunki z rodzaju biegacz potrafią fruwać, ale jaki % osobników jest do tego zdolnych?
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Lot u Carabusów

Post autor: L. Borowiec »

"The species C. granulatus is the only species from this genus that can fly" to cytat z pracy:
GROUND BEETLE (COLEOPTERA: CARABIDAE) FAUNA OF TWO OAK GROUND BEETLE (COLEOPTERA: CARABIDAE) FAUNA OF TWO OAK WOODS WITH TWO DIFFERENT WATER BALANCES. Acta Entomologica Slovenica, Vol. 12, No. 1: 139-150.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lot u Carabusów

Post autor: Wujek Adam [†] »

Lech Borowiec pisze:"The species C. granulatus is the only species from this genus that can fly" to cytat z pracy:
GROUND BEETLE (COLEOPTERA: CARABIDAE) FAUNA OF TWO OAK GROUND BEETLE (COLEOPTERA: CARABIDAE) FAUNA OF TWO OAK WOODS WITH TWO DIFFERENT WATER BALANCES. Acta Entomologica Slovenica, Vol. 12, No. 1: 139-150.
A z którego roku jest ta praca?
Bo niewątpliwie również C. intricatus jest gatunkiem lotnym, co wiadomo nie od tak dawna.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7254
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Lot u Carabusów

Post autor: Rafał Celadyn »

Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lot u Carabusów

Post autor: Wujek Adam [†] »

A więc 12 lat temu.
Od 2001 roku coś w temacie drgnęło, bo chyba przez ten czas C. intricatus nie naumiał się fruwać? :D
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Lot u Carabusów

Post autor: avidal »

Wobec powyższego przyjmuję, że znany jest jeden gatunek z udokumentowaną zdolnością do aktywnego lotu i wiedza o nim jest powszechnie dostępna (C.granulatus). Inny gatunek (C.intricatus) potrafi latać, ale brak o tej umiejętności wzmianki w literaturze; chyba ze Wujek Adam zna odmienne źródła, niż obserwacje własne, czy też innych entomologów. Pozostałe Carabusy uznaje się za nielotne.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lot u Carabusów

Post autor: Wujek Adam [†] »

avidal pisze:Wobec powyższego przyjmuję, że znany jest jeden gatunek z udokumentowaną zdolnością do aktywnego lotu i wiedza o nim jest powszechnie dostępna (C.granulatus). Inny gatunek (C.intricatus) potrafi latać, ale brak o tej umiejętności wzmianki w literaturze; chyba ze Wujek Adam zna odmienne źródła, niż obserwacje własne, czy też innych entomologów. Pozostałe Carabusy uznaje się za nielotne.
W wolnej chwili mogę poszukać "formalnego" źródła informacji o lotności C. intricatus.
Nie potrafię jednak powiedzieć kiedy to zrobię, bo mam teraz inne zajęcia.

Uznawaj co chcesz, ale pamiętaj o tym, że kwestia tego, czy dany fakt jest odzwierciedlony w literaturze, czy też nie, wcale nie przesądza o prawdziwości owego faktu. :P
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Lot u Carabusów

Post autor: avidal »

Oczywiście, są ważniejsze sprawy. Jeszcze raz dziękuję za podzielenie się posiadanymi informacjami. Ani przez chwilę nie pomyślałem o nich jako o niewiarygodnych.
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lot u Carabusów

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

W pozycji "The Genus Carabus in Europe. A synthesis" autorzy podają, że jedyne dwa gatunki z rodzaju Carabus, u których stwierdzono dobrze wykształcone skrzydła to C. clatratus i C. granulatus. Podobna informacja na temat uskrzydlenia C. clatratus widnieje pod linkiem: http://www.iop.krakow.pl/pckz/opis.asp?id=38&je=pl
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Lot u Carabusów

Post autor: GrzegorzGG »

Temat lotu Carabusów intrygował mnie już od jakiegoś czasu. Próbowałem wtedy znaleźć jakieś zdjęcia dokumentujące ten fakt. Szukałem raczej po omacku. Teraz wiem jakich gatunków powinienem był szukać :) Ale zobaczyć w locie Carabusa, fajna sprawa :)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Lot u Carabusów

Post autor: Przemek Zięba »

Temat intrygujący!!

Zaciekawił mnie zwłaszcza ten C.intricatus, ale generalnie zmienia to punkt widzenia na ,,nielotność" Carabusów sensu lato.
Bardzo ciekawy problem, może to jakiś zmodyfikowany organ który ewolucyjnie stał się organem szczątkowym? u niektórych Carabusów ( bo chyba występowanie w pełni wykształconych skrzydeł nie jest potwierdzone u 100% osobników?) po prostu pomimo ewolucyjnego uwsteczniania pod wpływem pewnych czynników dochodzi jednak do wykształcenia skrzydeł. A może ewolucyjnie nastąpiło stopniowe wykształcanie skrzydeł i mamy tendencję do ewoluowania rozwoju skrzydełek? Ale sie podpaliłem do tego tematu chyba się napiję z tej okazji :D
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Lot u Carabusów

Post autor: M. Stachowiak »

Według mojej wiedzy spośród krajowych gatunków z rodzaju Carabus zdolne do lotu są tylko makropteryczne osobniki Carabus granulatus i C. clatratus, a ich odsetek względem całkowitej liczebności populacji jest bardzo mały (najwyżej kilka procent). Większość stanowią niezdolne do lotu osobniki mikro- i brachypteryczne, a nawet makropteryczne (obecność w pełni wykształconych skrzydeł nie zawsze oznacza zdolność do lotu). Informacja o zdolnych do lotu osobnikach C. intricatus bardzo mnie zaciekawiła — bardzo proszę o szczegóły :-).
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Lot u Carabusów

Post autor: GrzegorzGG »

Ciesze się że mam słownik terminów entomologicznych :) Sprawdziłem te wszystkie pteryczności i nasuwa mi się pytanie. Co sprawia, że dany osobnik wykształca długie lub krótkie skrzydła? Geny? Czy może jakieś czynniki zewnętrzne ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Carabidae (Biegaczowate)”