Zmiana rośliny pokarmowej Papilio machaon.

Hodowla owadów
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Zmiana rośliny pokarmowej Papilio machaon.

Post autor: Witek Płachta »

Zebrałem z kopru 5 gąsieniczek pazia królowej, inaczej wylądowały by w zalewie z ogórkami :-(
Mam więc pytanko czy mogę je przenieść na inną roślinę pokarmową bez szkody dla nich? Czy może skoro swój żywot zaczęły na koprze to powinny już go szamać do póki nie staną się poczwarkami?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zmiana rośliny pokarmowej Papilio machaon.

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Spokojnie możesz zmienić roślinę. Nie miałem z tym specjalnych problemów w hodowli.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Zmiana rośliny pokarmowej Papilio machaon.

Post autor: Antek Kwiczala † »

Wszystkie gąsienice pazia królowej jakie znajdywałem, żerowały na koprze (może taki przypadek), a ponieważ w moim ogródku była to roślina "reglamentowana", zawsze przenosiłem je na inne rośliny. Najlepiej akceptowały liście marchwi, ale nie gardziły także selerem.
Klaus_vK
Posty: 75
Rejestracja: poniedziałek, 10 marca 2008, 21:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Zmiana rośliny pokarmowej Papilio machaon.

Post autor: Klaus_vK »

Można jak najbardziej zmienić roślinę. Sprawdzałem to na Lycaena dispar, to powinno i w przypadku pazia się udać :) Moje pazie akurat nie chciały liści marchwi. Może dlatego, że dałem im do wyboru jedno i drugie, a pochodziły z kopru to pewnie nie chciały przejść.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Zmiana rośliny pokarmowej Papilio machaon.

Post autor: Antek Kwiczala † »

W przypadku P. machaon tak jest - gąsienica preferuje koper, ale gdy go nie ma, nie umrze z głodu i wybierze np. marchew.
Jednak nie można tego uogólniać. Pomijam w tych rozważaniach gatunki monofagiczne, ale nawet polifagi nie zawsze chcą żerować na innej roślinie, gdy rozpoczęły na tej "podstawowej". Niedawno o mało co nie "wykończyłem" gąsienic pawicy Automeris randa. Literatura podaje, że żerują na dębach, a moje nie chciały. Dopiero gdy po dwu dniach nie rozpoczęły żerowania, zmieniłem roślinę na morelę i tą zaakceptowały (wiedziałem że żerują też na czeremsze amerykańskiej, ale żadnej nie miałem w pobliżu).
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmiana rośliny pokarmowej Papilio machaon.

Post autor: Wujek Adam [†] »

Antek Kwiczala pisze: (...) wiedziałem że żerują też na czeremsze amerykańskiej, ale żadnej nie miałem w pobliżu (...)
A więc są jeszcze takie miejsca w Polsce, których czeremcha amerykańska nie zarosła? :shock: ;-)

Zmiana rośliny pokarmowej larw wielu gatunków owadów jest ryzykowna.
Ale nie wszystkich.
U chrząszczy spotykam się z tym samym problemem, z bardzo różnym efektem.
Przykładowo (mowa będzie o kózkowatych): larwy Acanthocinus reticulatus przełożone z jodły do świerka nie zaakceptowały tego drewna i pozdychały. Ale larwa Niphona picticornis wydobyta z greckiego patyczka Ceratonia sp. poradziła sobie w kijku orzecha włoskiego pozyskanego w Warszawie, a młodociane stadium rozwojowe Necydalis major przeniesione z wierzby białej do brzozy bez kłopotu zaadaptowało się w nowym materiale i po 2 latach zakończyło rozwój dając bardzo dorodne imago.

Trzeba więc w tych kwestiach experymentować, ewentualnie polegać na doświadczeniach praktyków. :tak:
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Zmiana rośliny pokarmowej Papilio machaon.

Post autor: domino »

Ja również znalazłem gąsienicę na koprze, a że kopry zasychały podałem zieleninę od marchwi i paź się wykluł.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hodowla”