Grapholitini

Tortricidae (zwójki)
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Grapholitini

Post autor: Almandyn »

Witam wszystkich.
Z dzisiejszego poszukiwania wśród koniczyny - przedstawiciel Grapholitini, wg mnie Grapholita compositella (FABRICIUS, 1775).
Poszczególne osobniki ( ich wielkość ok 5mm ) różnią się między sobą, np tym, że niektóre mają na końcach skrzydeł niebieskawe łuski, różna jest też szerokość białych pasków ale gatunek chyba jest ten sam. Obiekty sfotografowane na obrzeżach Białegostoku UTM FD39.
Proszę o weryfikację.

Pozdrawiam
Ala
Załączniki
gr1.jpg
gr1.jpg (81.37 KiB) Przejrzano 1520 razy
Witas

Re: Grapholitini

Post autor: Witas »

Wszystkie to Grapholita compositella
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Grapholitini

Post autor: Almandyn »

Dziękuję :mrgreen:
Czy to naprawdę rzadki gatunek, bo u Krzysztofa nie jest wykazany na Podlasiu. U mnie tego jest pełno ... :P
Witas

Re: Grapholitini

Post autor: Witas »

Almandyn pisze:Czy to naprawdę rzadki gatunek, bo u Krzysztofa nie jest wykazany na Podlasiu. U mnie tego jest pełno
Ujmę to tak... Do czeklistu trafiły dane od prof. J. Buszko i szczątkowe od innych osób parających się mikrami. Dodatkowo dane z muzeów (też niepełne).
Aktualnie kilkanaście osób "bawi" się mikrami i więcej danych będzie w czekliście.
Jeszcze kwestia strony Krzyśka. Mam nadzieję, ze się nie obrazi... Brakuje na to czasu...
Wracając do G. compositella. Nie jest to rzadki gatunek. Może miejscami go nie być, ale jak się znajdzie "patent" to okazuje się, że jest w wielu miejscach.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Grapholitini

Post autor: Marek Hołowiński »

Alu strona Motyle Europy oparta jest na "The Lepidoptera of Poland..." Buszko Nowacki według tylko sprawdzonych okazów I to są dane pewne. Poza tym funkcjonuje lista obserwacji, jest pomocnicza, ale nikt tego nie weryfikuje.mogą pojawiać się gatunki błędnie oznaczone.
Do publikowania danych służą pisma entomologiczne
Zeby wiedzieć co jest rzadkie a co cenne,
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tortricidae”