Strona 1 z 1

czemu tak mało os

: poniedziałek, 13 września 2010, 20:29
autor: mwkozlowski
mój znajomy z Mazur, który jest doświadczonym pszczelarzem zagadnął mnie czy wiem dlaczego nie ma w tym roku szerszeni i os z rodziny Vespidae. Już w zeszłym było mało, a w tym roku szerszeni i os na lekarstwo; może ma ktoś jakieś pomysł dot. przyczyny tego regresu?

Re: czemu tak mało os

: wtorek, 14 września 2010, 07:45
autor: Przemek Zięba
Os mało jak na lekarstwo w całym kraju, wszyscy to potwierdzają. Może to i zgodne z reguła Archera, w połączeniu z jakimś parazytoidem jak S.vesparum mogło przynieść redukcję młodych królowych?

Re: czemu tak mało os

: wtorek, 14 września 2010, 14:58
autor: PawełB
zawsze tłumaczono to w ten sposób, że w lata deszczowe gniazda ziemne os są zalewane i obserwując "tegoroczny stopień podmokłości" swojej podwarszawskiej działki jestem się skłonny z tym zgodzić.

Ale nie wyjaśnia to sytuacji os mających gniazda w miejscach niezagrożonych deszczem (przyznam się że nie wiem czy miejsce zakładania gniazda jest kwestią przypadku czy gatunkową). Może były jakieś niekorzystne warunki, kiedy młode królowe same prowadziły gniazda ?- to chyba krytyczny moment rozwoju. Na wspomnianej działce wiosną za okiennicą pojawił się zaczątek gniazda, ale skończyło się na kilku komórkach (oczywiście mogła też zostać zjedzona)

Szukając teorii spiskowych - może jako owady społeczne, opadły je jakieś podobne problemy jak pszczoły, które maja "syndrom opuszczania gniazda" - z niewyjaśnionych powodów nie wracają do gniazda? Z tym ze osy mają zupełnie inny tryb życia i mniejsza styczność z pestycydami niż pszczoły.....

Re: czemu tak mało os

: wtorek, 14 września 2010, 18:04
autor: Przemek Zięba
PawełB pisze: że w lata deszczowe gniazda ziemne os są zalewane i obserwując "tegoroczny stopień podmokłości" swojej podwarszawskiej działki jestem się skłonny z tym zgodzić.
:D
bardzo karkołomna teoria, zupełnie się z tym nie moge zgodzić, ponieważ nie możemy Pawle generalizować że Vespidae tworzą jedynie podziemne gniazda, zerknij jest takie prawo określane regułą Archera w odniesieniu do Vespidae, generalnie pasuje i to bardzo, plus jakieś parazytoidy i po problemie. Zgodnie z ta regułą kolejny rok powinien nie byc taki ,,ubogi" w osy

Re: czemu tak mało os

: wtorek, 14 września 2010, 20:04
autor: Voltrax
"Ubogi w osy". Na Śląsku nie mamy tego problemu. Nad balkonem w ścianie budynku mam gniazdo jakichś Vespidae, a jakiś miesiąc może 2 temu usuwałem z okna kilka komórek, ze 3 robotnice i królową(?) Niestety osy wypadły poza okno. Dodam że to pierwsze takie przypadki "udomowienia się" os.

Re: czemu tak mało os

: środa, 15 września 2010, 14:14
autor: PawełB
Przemek, przeczytałeś chyba tylko pierwsze zdanie z mojego postu :-)

a jednak .... sądząc ze strony
http://crabro.republika.pl/gatunki.htm
kilka pospolitych gatunków tak właśnie buduje gniazda

co samo oczywiście nie wyjaśnia spadku liczby os

Re: czemu tak mało os

: środa, 15 września 2010, 14:41
autor: Przemek Zięba
No tak w pospiechu, ale Pawle musisz przyznac że nie jest to jedyny sposób budowy gniazd przez te gatunki :D

Re: czemu tak mało os

: sobota, 13 listopada 2010, 15:41
autor: Drwal
Ja pierwszy raz w tym roku nie miałem ani jednego gniazda os na działce.

Re: czemu tak mało os

: sobota, 13 listopada 2010, 18:04
autor: wojtas
U mnie os faktycznie było mniej niż w roku ubiegłym ale w przypadku szerszeni nie było tak różowo.

Re: czemu tak mało os

: czwartek, 18 listopada 2010, 07:19
autor: Piotr Kowalski
14.11 wybrałem się na wycieczkę kwadrat ED32 wydmy Lucynowsko Mostówieckie przy pieńku ściętej sosenki zastałem taki widok. Zwierzak rozrył dość dużą jamę. Biedne osy nie miały żadnych szans. Na miejscu zdarzenia pozostał jeden osobnik , która zalewał się rzewnymi łzami , oglądając pobojowisko.
Piotr

Re: czemu tak mało os

: czwartek, 18 listopada 2010, 15:40
autor: panczo
U mnie os z vespidae też mało było, albo nawet wcale. Za to klecanek coraz więcej

Re: czemu tak mało os

: piątek, 19 listopada 2010, 23:53
autor: 9885
Witam, chyba bede pierwsza osoba nie pasujaca do tytulu tego watku, lecz wniose troche optymizmu, a to dlatego, ze u mnie (okolice Zywca, poludnie Polski) w tym roku bylo duzo os, na przestrzeni 1 km natknalem sie na kilka gniazd, podczas gdy w zeszlym roku nie widzialem ani jednej osy :) Pozdrawiam :)

Re: czemu tak mało os

: sobota, 20 listopada 2010, 00:11
autor: Brachytron
Wątek należy przenieść w dział "Naturalne Fluktuacje".