Melolontha melolontha 22 lipca, TPK

Jeśli chcesz się podzielić swoimi obserwacjami i połowami terenowymi na bieżąco to tutaj. Być może ktoś właśnie w Polsce również złowił to samo... Dobre miejsce na wymianę obserwacji w sezonie.
Awatar użytkownika
Tomasz G.
Posty: 354
Rejestracja: niedziela, 18 lipca 2010, 12:37

Melolontha melolontha 22 lipca, TPK

Post autor: Tomasz G. »

Wiem, że jest podobny do chrabąszcza kasztanowego, ale pokazałem już komuś zdjęcia i wg niego jest to na 100% majowy. Jest to ponoć obserwacja ciekawa zważywszy na datę.
Znalazłem go nad jeziorem k. Bieszkowic. Leżał grzbietem na wodzie, ale miał się dobrze-jak podsechł odleciał z pontonu (było to daleko od brzegu).

Link do albumu z kilkoma zdjęciami:
http://tomaszgrrr.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione-/albumy/781734.html

Obrazek
FoFa
Posty: 160
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2010, 18:31
Gender: women
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Melolontha melolontha 22 lipca, TPK

Post autor: FoFa »

ja tam Ci na Twoje wątpliwości na pewno nie odpowiem, mogę popodziwiać okaz tylko, a jest co. U mnie dawano dawno temu, jak jeszcze żyła piękna księżniczka za siedmioma górami i siedmioma rzekami to chrabąszczy majowych było tyle, że z jednego małego drzewka można było uzbierać pół wiadra. To dokładne informacje, sprawdzone na babcinym wiadrze a potem skonsumowane przez kury co by jajeczka były lepsze :mrgreen:
Od wielu lat prawie nie widuję chrabąszczy na moim terenie. W maju zdarzyło mi się w tym roku widzieć a bardziej nawet słyszeć chyba tylko jednego osobnika.
Mimo wszystko chrabąszcz majowy w lipcu to może jaki duch? ;)
Awatar użytkownika
Voltrax
Posty: 433
Rejestracja: niedziela, 4 października 2009, 15:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Melolontha melolontha 22 lipca, TPK

Post autor: Voltrax »

To i ja dorzucę swojego Majka. Zdjęcie: 12 czerwiec 2010 Pogorzelica.
Wylądował na moim bucie podczas spaceru po plaży i tak go przetransportowałem w "ładniejsze miejsce" gdzie zrobiłem mu sesję.

Kasztanowy jest mniejszy od majowego i coś ma nie halo z ostatnim sternitem. W każdym razie Twój wygląda mi na majowego. Tylko nie wzoruj się moją opinią. :) wrzuć ujęcie odwłoka jeśli posiadasz.
Załączniki
Melolontha melolonthax.jpg
Melolontha melolonthax.jpg (149.85 KiB) Przejrzano 2783 razy
Ostatnio zmieniony sobota, 28 sierpnia 2010, 22:42 przez Voltrax, łącznie zmieniany 1 raz.
FoFa
Posty: 160
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2010, 18:31
Gender: women
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Melolontha melolontha 22 lipca, TPK

Post autor: FoFa »

Ten pozuje jak model na wybiegu, może uczestniczył w jakims kursie? ;)
Jest uroczy, ale nie mogę rozpoznać czy to młynarz, kominiarz czy jeszcze jakiś inny :mrgreen:
Awatar użytkownika
Tomasz G.
Posty: 354
Rejestracja: niedziela, 18 lipca 2010, 12:37

Re: Melolontha melolontha 22 lipca, TPK

Post autor: Tomasz G. »

CHodziło mi o to, że gatunki są podobne, bo mi też na majowego wygląda.
Wszystkie zdjęcia inne są w albumie.
Ciekawe jest też to, że samiczka wygląda na dosyć świeżą
Ostatnio zmieniony sobota, 28 sierpnia 2010, 22:46 przez Tomasz G., łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
G.Antoni
Posty: 442
Rejestracja: wtorek, 11 sierpnia 2009, 12:53
UTM: ED10
Lokalizacja: Warszawa (Radzymin) ED10

Re: Melolontha melolontha 22 lipca, TPK

Post autor: G.Antoni »

Voltrax pisze:i coś ma nie halo z ostatnim sternitem.
Dokładnie to ma taką kuleczke na końcu odwłoka :)
Awatar użytkownika
Voltrax
Posty: 433
Rejestracja: niedziela, 4 października 2009, 15:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Melolontha melolontha 22 lipca, TPK

Post autor: Voltrax »

Przepraszam. Nie zauważyłem linku. Ta piękna samiczka nie ma żadnej "kuleczki" jak stwierdził Antoni więc chyba jednak majowy.
FoFa
Posty: 160
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2010, 18:31
Gender: women
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Melolontha melolontha 22 lipca, TPK

Post autor: FoFa »

dopiero rozważałam temat rozmnażania pluskiew i związek tego ze zmianami klimatycznymi, i tak teraz sobie myślę, czy pojawienie się tego osobnika na koniec lipca nie ma związku z innymi temperaturami wiosną niż tymi jakie były kiedyś.
No bo jeśli założyć że dorosłe osobniki pojawiały się w maju i czerwcu a kiedyś temp w maju i czerwcu były zwykle wyższe niż w tym roku (w maju i czerwcu to niektórzy nocami grzali jeszcze w mieszkaniach) a larwa potrzebuje jakiejś określonej temp żeby dojrzeć to takie późniejsze pojawienie zdawałoby się być logiczne, czyż nie?
Oczywiście na temat rozwoju chrabąszczy i związku z temp nie wiem jeszcze nic a nic, więc to takie rozważania totalnego laika tylko :P
Awatar użytkownika
G.Antoni
Posty: 442
Rejestracja: wtorek, 11 sierpnia 2009, 12:53
UTM: ED10
Lokalizacja: Warszawa (Radzymin) ED10

Re: Melolontha melolontha 22 lipca, TPK

Post autor: G.Antoni »

Hmm.. dziwne dlaczego nikt się nie zainteresował tą obserwacją... może literatura kłamie? Szukałem info o ich czasie występowania i tak późnej obserwacji nie znalazłem. Dlaczego nie wypowiadają się spece od żuczków? Coś tak ostatnio forum strasznie ucichło a chrząszczarze nic nie piszą :?
FoFa
Posty: 160
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2010, 18:31
Gender: women
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Melolontha melolontha 22 lipca, TPK

Post autor: FoFa »

Jak specjaliści się nie wypowiadają to mnie laikowi przyjdzie żyć z własnymi domysłami i koncepcjami :P
Mamil
Posty: 104
Rejestracja: sobota, 24 kwietnia 2010, 19:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Melolontha melolontha 22 lipca, TPK

Post autor: Mamil »

M.melolontha jako larwa rozwija sie 4 lata.W sierpniu w komorze poczwarkowej sa juz pierwsze dorosle osobniki ktore wychodza dopiero w maju nastpnego roku.Nie wiem skąd te sie mogly wziasc w lipcu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe - chrząszcze”