Biedronki i jeszcze coś...cz. 3

Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1385
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Biedronki i jeszcze coś...cz. 3

Post autor: Almandyn »

Witam wszystkich.
Wczoraj miałam okazję spotkać na swej drodze dwa chrząszcze. Zdjęcie ..1..to chyba Hippodamia tredecimpunctata, chociaż nie pasuje mi tu ilość kropek i rysunek na przedpleczu. Zdjęcie ..2.. to wg mnie Chlorophorus varius. Bardzo proszę o weryfikację bądź potwierdzenie.
Dziękuję i pozdrawiam
Ala
Załączniki
1...Hippodamia tredecimpunctata.jpg
1...Hippodamia tredecimpunctata.jpg (106.38 KiB) Przejrzano 3782 razy
2...Chlorophorus varius.jpg
2...Chlorophorus varius.jpg (108.21 KiB) Przejrzano 3782 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16334
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Re: Biedronki i jeszcze coś...cz. 3

Post autor: Aneta »

Biedronka to Adonia variegata, kózka ok.
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1385
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Biedronki i jeszcze coś...cz. 3

Post autor: Almandyn »

Dziękuję Ci Aneto za oznaczenie :) To moja 22 biedronka w tym roku :D
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1385
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Biedronki i jeszcze coś...cz. 3

Post autor: Almandyn »

Witam ponownie.
Dziś, na balkonowej markizie, siedziała sobie biedroneczka :P
Niestety nie umiem odróżnić Scymnus frontalis (Fabricius, 1787) od Platynaspis luteorubra (Goeze, 1777) - a te akurat najbardziej pasują mi do mojego gościa.
Bardzo proszę o pomoc. Zdjęcia robione były pod światło ( a gdy spróbowałam malutką złapać to mi zwiała w zawrotnym tempie, jak na takie maleństwo :mrgreen:), więc nie wyszły mi najlepiej.
Dziękuję i pozdrawiam z burzowego, w tej chwili, Białegostoku :mrgreen:
Ala
Załączniki
biedron.jpg
biedron.jpg (97.19 KiB) Przejrzano 3719 razy
biedron2.jpg
biedron2.jpg (83.62 KiB) Przejrzano 3719 razy
biedron3.jpg
biedron3.jpg (87.84 KiB) Przejrzano 3719 razy
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Biedronki i jeszcze coś...cz. 3

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Samiec Platynaspis luteorubra.

Paweł
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1385
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Biedronki i jeszcze coś...cz. 3

Post autor: Almandyn »

Dziękuję Pawle, że zechciałeś podzielić się swoją wiedzą :mrgreen:. To już 23 biedronka spotkana przeze mnie w tym roku :mrgreen: .
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1385
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Biedronki i jeszcze coś...cz. 3

Post autor: Almandyn »

Mimo zmęczenia ( po nocnej nawałnicy z wyładowaniami atmosferycznymi usnęłam dopiero po 3.00 :evil: ) wybrałam się dzisiaj do Rezerwatu Krzemianka ok. 15 km od Białegostoku. Miejsce jest połączeniem lasu mieszanego i źródlisk, tworzących bagienne rozlewiska. No i w takim otoczeniu udało mi się spotkać malutkie chrząszcze, które jak podejrzewam należą do rodziny Coccinellidae. Proszę o pomoc, bo dopasowując wychodzi mi Rhyzobius chrysomeloides (Herbst, 1792) lub Coccidula rufa (Herbst, 1783). Dodam, że zdjęcia przedstawiają 3 osobniki ( 1,2 to pierwszy, 3 to drugi, a 4 to trzeci ).
Dziękuję i pozdrawiam
Ala
Załączniki
1...jpg
1...jpg (81.57 KiB) Przejrzano 3639 razy
2...jpg
2...jpg (96.84 KiB) Przejrzano 3639 razy
3...jpg
3...jpg (88.58 KiB) Przejrzano 3639 razy
4...jpg
4...jpg (86.44 KiB) Przejrzano 3639 razy
Rez. Krzemianka.jpg
Rez. Krzemianka.jpg (120.5 KiB) Przejrzano 3633 razy
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Biedronki i jeszcze coś...cz. 3

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Pierwszych trzech szukaj w Nitidulidae; na ostatnim zdjęciu jest za to jakiś rzadki (lub nawet bardzo rzadki) Scymnus, którego jednak ze zdjęcia nie da się oznaczyć. W grę wchodzą trzy brązowe gatunki, S. abietis, S. silesiacus i S. impexus, każdy z nich to niezły rodzynek (mam w zbiorze tylko jednego z nich). Oznaczenie większości naszych Scymnini na podstawie zdjęć możliwe nie będzie, a część z nich można pewnie zidentyfikować wyłącznie po aparatach kopulacyjnych, więc jeśli chcesz wiedzieć, co fotografujesz, to musisz zwierza złapać. Najlepiej ściągnąć sobie klucz do biedronek ze stron PTE i go przeczytać; chociaż jest już dość przestarzały i części gatunków nie da się z niego oznaczyć, to przynajmniej daje orientację, jakie cechy mogą być ważne i na co zwrócić uwagę przy fotografowaniu.

Paweł
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1385
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Biedronki i jeszcze coś...cz. 3

Post autor: Almandyn »

Po pierwsze chcę podziękować za cenne wskazówki :D . Masz rację Pawle, że dobrze jest wiedzieć co jest cechą rozpoznawczą w oznaczaniu biedronek ze zdjęcia. Muszę się jeszcze duuużo nauczyć, więc każdą radę przyjmę z wdzięcznością :mrgreen: .
Po drugie cieszę się z tego Scymnusa a zarazem jest mi przykro, bo mogłam go złapać i dać Ci w prezencie ( ew. komuś chętnemu ). Chciałabym wiedzieć co mam następnym razem zrobić, aby nie uszkodzić okazu a przetransportować go tak aby nadawał się do spreparowania. Czy wystarczy wrzucić go do fiolki z alkoholem?
Po trzecie ... biedronki mnie chyba trochę lubią, bo ta mała wylądowała na moim przedramieniu a potem nie chciała zejść :P . To już 24 z rodziny Coccinellidae :mrgreen:
Po czwarte... nad tymi Nitidulidae to pewnie trochę posiedzę, ale jestem ambitna i dopóki nie 'wymiękam' to będę próbowała oznaczyć je samodzielnie ( chociaż już się zorientowałam na co się porywam ) :shock: .
Zamieszczam jeszcze zdjęcie Scymnusa od spodu, bo tak wyglądał zaraz po wylądowaniu. Może ono w czymś pomoże...
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
Ala
Załączniki
biedron1.jpg
biedron1.jpg (96.51 KiB) Przejrzano 3586 razy
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Biedronki i jeszcze coś...cz. 3

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Niektóre gatunki Scymnini da się bez problemu oznaczyć już w terenie, jednak bardzo pomagają w tym ich rozmiary, a więc cecha, której na zdjęciach przeważnie nie sposób ocenić. Więc praktycznie każdą biedronkę z tej grupy musiałabyś złapać i przesłać komuś do oznaczenia. To samo dotyczy rodzajów Rhizobius i Hyperaspis; te biedronki też jest trudno sfotografować w taki sposób, żeby dało się je oznaczyć ze zdjęcia. Można okazy przechowywać w fiolkach z etanolem, można też na sucho, byle nie zapomnieć dobrze opisać materiału (tj. data, miejsce złapania, nazwisko).

Paweł
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1385
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Biedronki i jeszcze coś...cz. 3

Post autor: Almandyn »

Wracając z wczorajszego wypadu nad Zalew Siemianówka zahaczyłam o górkę w Sowlanach ( poleconą mi kiedyś przez SiejeOwies :mrgreen: ), i chociaż było już po zachodzie słońca to udało mi się wypatrzeć trzy przedstawicielki rodziny Coccinellidae.
Proszę o weryfikację oznaczeń i poprawienie tych złych :mrgreen: .
Dziękuję i serdecznie pozdrawiam
Ala

PS. Czy przedstawiciele rodziny Nitidulidae, z poprzednich zdjęć, to może Cychramus luteus (Fabricius, 1787)?
Załączniki
Coccinella magnifica .jpg
Coccinella magnifica .jpg (91.33 KiB) Przejrzano 3506 razy
Hippodamia variegata .jpg
Hippodamia variegata .jpg (88.93 KiB) Przejrzano 3506 razy
Scymnus sp.- larva .jpg
Scymnus sp.- larva .jpg (89.97 KiB) Przejrzano 3506 razy
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1385
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Biedronki i jeszcze coś...cz. 3

Post autor: Almandyn »

3.09.2010 Białystok Pietrasze UTM:FD49.
Niestety zdjęcie nie jest moje ( brat zobaczył ją pierwszy :( ), gdy już zabierałam się do pstryknięcia fotki, mała ( ok 3 mm ) biedroneczka dała nura w trawę. Jestem niepocieszona ale się łudzę, że do końca roku ją jeszcze znajdę i będę miała własne zdjęcie w kolekcji ( 26 gatunek :D ). Tytthaspis sedecimpunctata (Linnaeus, 1761)
Załączniki
Tytthaspis sedecimpunctata (Linnaeus, 1761.JPG
Tytthaspis sedecimpunctata (Linnaeus, 1761.JPG (103.03 KiB) Przejrzano 3415 razy
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1385
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Biedronki i jeszcze coś...cz. 3

Post autor: Almandyn »

Z dzisiejszego spaceru dwie spotkane już wcześniej biedronki, ale w bardzo fajnej formie barwnej. Białystok UTM: FD 39.
Załączniki
Adalia decempunctata (Linnaeus, 1758)
Adalia decempunctata (Linnaeus, 1758)
adalia.jpg (107.88 KiB) Przejrzano 3337 razy
Propylea quatuordecimpunctata (Linnaeus, 1758)
Propylea quatuordecimpunctata (Linnaeus, 1758)
Propylea.jpg (100.59 KiB) Przejrzano 3337 razy
Andrzej Lasoń
Posty: 28
Rejestracja: środa, 14 kwietnia 2004, 22:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Biedronki i jeszcze coś...cz. 3

Post autor: Andrzej Lasoń »

Witam,

Na trzech zdjęciach Nitidulidae z rez.Krzemionka jest Cychramus luteus.

Pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1385
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Biedronki i jeszcze coś...cz. 3

Post autor: Almandyn »

Dziękuję Andrzeju za potwierdzenie oznaczenia Nitidulidae :mrgreen:
Czasami coś, samodzielnie, oznaczyć mi się jednak udaje :wink: :P

Pozdrawiam

Ala
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1385
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Biedronki i jeszcze coś...cz. 3

Post autor: Almandyn »

To już chyba ostatki... :cry:
W czasie spaceru 23.10.2010 natknęłam się na malutkiego, 1,5 mm - 2 mm, chrząszcza. Biegał nerwowo po pniu drzewa iglastego i próbował chyba ukryć się pod korą. Łudzę się, że może to jakaś biedronka - np. Scymnus suturalis Thunberg, 1795 :P . Oczywiście jeżeli to nie jest ona proszę o podpowiedź w jakiej rodzinie mam chrząszczyka szukać :mrgreen: .

Ala

PS. dlaczego nie mogę znaleźć rozmiarów biedronek, może źle szukam :?:
Załączniki
scymnus.jpg
scymnus.jpg (98.34 KiB) Przejrzano 3230 razy
Bartek Pacuk
Posty: 3282
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Biedronki i jeszcze coś...cz. 3

Post autor: Bartek Pacuk »

Almandyn pisze:W czasie spaceru 23.10.2010 natknęłam się na malutkiego, 1,5 mm - 2 mm, chrząszcza. Biegał nerwowo po pniu drzewa iglastego i próbował chyba ukryć się pod korą. Łudzę się, że może to jakaś biedronka - np. Scymnus suturalis Thunberg, 1795 :P .
Wygląd, miejsce znalezienia i rozmiar nie pozostawiają wątpliwości, iż jest to Scymnus suturalis 8)
Almandyn pisze:PS. dlaczego nie mogę znaleźć rozmiarów biedronek, może źle szukam :?:
A gdzie szukasz? Wejdź na stronę PTE i ściągnij sobie klucz Bielawskiego - nazewnictwo wprawdzie już mocno przestarzałe, ale można się połapać co jest co. I są rozmiary :wink:
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1385
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Biedronki i jeszcze coś...cz. 3

Post autor: Almandyn »

Hurra! To moja 27 biedronka w tym roku!
Dziękuję Ci Bartku za rozwianie moich wątpliwości :mrgreen: .
Klucz Bielawskiego już mam i zimą postaram się go przestudiować.
Stale jestem zaskakiwana przez rodzinę Coccinellidae; takie zróżnicowanie w ubarwieniu i wielkości jest zadziwiające. Gdyby nie to, że Scymnus suturalis jest miedzianozłotym, ślicznie lśniącym w słońcu maleństwem, to w ogóle nie zwróciłabym na niego uwagi, a robiąc zdjęcia nie miałam najmniejszego pojęcia kto zacz. Ale niespodzianka :mrgreen: bardzo się cieszę :mrgreen:
Pozdrawiam
Ala
Bartek Pacuk
Posty: 3282
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Biedronki i jeszcze coś...cz. 3

Post autor: Bartek Pacuk »

Almandyn pisze:Hurra! To moja 27 biedronka w tym roku!
Gratuluję 8) Swoją drogą ciekawe ile mi się trafiło tego roku - nie liczyłem, ale przypuszczam, że mniej...
Almandyn pisze:Gdyby nie to, że Scymnus suturalis jest miedzianozłotym, ślicznie lśniącym w słońcu maleństwem, to w ogóle nie zwróciłabym na niego uwagi, a robiąc zdjęcia nie miałam najmniejszego pojęcia kto zacz.
Ten akurat gatunek należy do tych nielicznych Scymnusów, o których można powiedzieć, że są dość łatwe do oznaczenia.
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1385
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Biedronki i jeszcze coś...cz. 3

Post autor: Almandyn »

Znalazłam sporo biedronek wśród igieł jałowca, na polanie w sosnowym lasku. Proszę o weryfikację. Nie jestem pewna tej drugiej Hippodamia tredecimpunctata :oops: .
Ala
Załączniki
Hippodamia tredecimpunctata (Linnaeus, 1758).jpg
Hippodamia tredecimpunctata (Linnaeus, 1758).jpg (86.57 KiB) Przejrzano 3043 razy
Hippodamia tredecimpunctata (Linnaeus, 1758)2.jpg
Hippodamia tredecimpunctata (Linnaeus, 1758)2.jpg (89.99 KiB) Przejrzano 3043 razy
Exochomus quadripustulatus (Linnaeus, 1758).jpg
Exochomus quadripustulatus (Linnaeus, 1758).jpg (78.83 KiB) Przejrzano 3043 razy
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1385
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Biedronki i jeszcze coś...cz. 3

Post autor: Almandyn »

Po ponownym przejrzeniu bazy zdjęć www.koleopterologie.de stwierdzam,że druga biedronka to będzie raczej Hippodamia variegata. Aczkolwiek proszę ekspertów od CUCUJOIDEA o weryfikację :oops:
Bartek Pacuk
Posty: 3282
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Biedronki i jeszcze coś...cz. 3

Post autor: Bartek Pacuk »

1 i 3 na pewno dobrze oznaczone. Nr.2 mam pewne wątpliwości, ale moim zdaniem to raczej H.tredecimpunctata. Przemawia za tym pokrój ciała, zakończenie pokryw, także rysunek na pokrywach i przedpleczu bardziej do niej pasuje. Jedynie te ciemne nogi mnie zastanawiają, bo o ile wiem, i w kluczu też tak stoi, golenie powinny być żółtopomarańczowe. Ale może i takie ciemnonogie formy się trafiają. Mimo wszystko uważam, że to raczej H.tredecimpunctata, choć dobrze by było przyjrzeć się jej od spodu.
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1385
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Biedronki i jeszcze coś...cz. 3

Post autor: Almandyn »

Bartku, chyba masz rację z tą drugą biedronką z 1.11. Na stronie http://www.kerbtier.de/Pages/Themenseit ... -variegata jest prawie identyczna jak moja i oznaczona jako Hippodamia tredecimpunctata - układ plamek, kształt pokryw są podobne i nogi też ma w większości ciemne.
I tak chyba oznaczę tę biedronkę... :mrgreen:
Dzięki za pomoc
Ala
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1385
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Biedronki i jeszcze coś...cz. 3

Post autor: Almandyn »

14.11.2010 znaleziona na firance w pracy, obfotografowana dziś. Czy to Adalia bipunctata (Linnaeus, 1758)? Długość ciała chrząszcza ok 5mm. Druga opcja to Adalia decempunctata (Linnaeus, 1758). Obie są tak zmienne w zabarwieniu, trudno jest się zdecydować :P
Załączniki
cocinella.jpg
cocinella.jpg (80.04 KiB) Przejrzano 2898 razy
cocinella2.jpg
cocinella2.jpg (84.91 KiB) Przejrzano 2898 razy
Wojciech Szczepański
Posty: 130
Rejestracja: piątek, 21 maja 2010, 13:07
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: Biedronki i jeszcze coś...cz. 3

Post autor: Wojciech Szczepański »

Adalia bipunctata (Linnaeus, 1758)

Pozdrawiam
Bartek Pacuk
Posty: 3282
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Biedronki i jeszcze coś...cz. 3

Post autor: Bartek Pacuk »

Zgadzam się z przedmówcą. Brak jej fałdki w tylnej części pokryw, obecnej u A. decempunctata. Podobna forma gościła już kiedyś na forum, ale w tamtym wątku były zdjęcia gorszej jakości, więc 100% pewności nie było.
viewtopic.php?f=102&t=7537&hilit=adalia+bipunctata
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Biedronki i jeszcze coś...cz. 3

Post autor: Adam Larysz »

Witamy Wojtka na Forum :D
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1385
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Biedronki i jeszcze coś...cz. 3

Post autor: Almandyn »

Dziękuję za oznaczenie biedronki :mrgreen: .
Za Adalia bipunctata przemawia nie tylko brak fałdki z tyłu pokryw, ale też kolor odnóży. Wg klucza Adalia bipunctata ma czarne lub brunatne a Adalia decempunctata ma pomarańczowe lub brązowe ( w różnych odcieniach ). Ta ze zdjęcia ma czarne nóżki :mrgreen: , więc macie w 100% rację :mrgreen: .
W kluczu Bielawskiego napisano, że biedronki A.bipunctata i A. decempunctata swobodnie się krzyżują. Czy tak rzeczywiście jest? Może ktoś ma namiary na jakiś artykuł na ten temat? Chętnie się z nim zapoznam.
Ala
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1385
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Biedronki i jeszcze coś...cz. 3

Post autor: Almandyn »

Odgrzewam temat sprzed 3 miesięcy.
Kilka zdjęć wyżej była pokazana biedronka, którą początkowo oznaczyłam jako Hippodamia tredecimpunctata, po namyśle jako Hippodamia variegata, aby po sugestii Bartka wrócić do pierwszego oznaczenia. Dzisiaj przeglądając zdjęcia na tej stronie http://www.zin.ru/animalia/coleoptera/rus/loboda8.htm ze zdziwieniem zobaczyłam 'moją' biedronkę oznaczoną jako Hippodamia septemmaculata. Czy to ona?

Edytuję post, bo jednak w Atlasie ona jest :oops: Sorry za zamieszanie :oops:
Załączniki
kontrowersyjna.jpg
kontrowersyjna.jpg (89.99 KiB) Przejrzano 2582 razy
Bartek Pacuk
Posty: 3282
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Biedronki i jeszcze coś...cz. 3

Post autor: Bartek Pacuk »

Almandyn pisze:Kilka zdjęć wyżej była pokazana biedronka, którą początkowo oznaczyłam jako Hippodamia tredecimpunctata, po namyśle jako Hippodamia variegata, aby po sugestii Bartka wrócić do pierwszego oznaczenia. Dzisiaj przeglądając zdjęcia na tej stronie http://www.zin.ru/animalia/coleoptera/rus/loboda8.htm ze zdziwieniem zobaczyłam 'moją' biedronkę oznaczoną jako Hippodamia septemmaculata.
Pierwsze oznaczenie jednak bywa często najlepsze :wink: Twoje zdziwienie jest słuszne, ponieważ na zalinkowanej stronie oznaczenie jest błędne. Widać tam (podobnie jak i u Twojej biedronki) cechę, na którą wcześniej nie zwróciłem właściwie uwagi, a zdaje się, że jest decydująca w tym przypadku. Otóż przedni brzeg przedplecza osobników na obu zdjęciach jest niemal prosty, nie "podwójnie zatokowato wycięty", jak pisze Bielawski w swoim kluczu. Na zdjęciu na zin.ru widać to nawet lepiej niż na Twoim, różnica ta jest też dobrze widoczna w atlasie prof. Borowca. Co do pozostałych cech dotyczących biedronki na Twoim zdjęciu, to podtrzymuję to, co napisałem w poście kawałek wyżej. Tylko ta cecha z ubarwieniem goleni zdaje się nie sprawdzać do końca i w każdym przypadku, ale o pewnych zastrzeżeniach do klucza Bielawskiego pisał już Paweł Jałoszyński - może to kolejny taki przypadek.
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1385
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Biedronki i jeszcze coś...cz. 3

Post autor: Almandyn »

Dziękuję Bartku, że zechciałeś jeszcze raz przyjrzeć się tej biedronce. Zwróciłeś uwagę na ważną cechę różniącą H.septemmaculata od H.tredecimpunctata, dzięki której będę mogła już w terenie je rozróżnić. Postanowiłam sobie, że takie zagadkowe biedronki, w nadchodzącym sezonie, będę zbierać, aby ktoś życzliwy mógł je oznaczyć w 100%. Przeglądając zasób http://coleoptera.ksib.pl/search.php?ta ... l=pl&t=sla w miejscu występowania niektórych gatunków biedronek widzę, w moich okolicach, przeważnie białą plamę ( czyli "nie występuje lub nie stwierdzono jej obecności" ), może w ten sposób będę mogła pomóc...
Na razie korzystam z uprzejmości osób z dużą wiedzą na ten temat, za co jestem na prawdę wdzięczna :mrgreen:
Serdecznie pozdrawiam
Ala
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chrząszcze [FOTO-oznaczanie]”