Pterogeniidae

Mycetophagidae, Ciidae, Tetratomidae, Melandryidae, Mordellidae, Rhipiphoridae, Zopheridae, Tenebrionidae, Prostomidae, Oedemeridae, Meloidae, Mycteridae, Boridae, Pythidae, Pyrochroidae, Salpingidae, Anthicidae, Aderidae, Scraptiidae.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Pterogeniidae

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Tutaj też ruch niewielki i warto nieco przewietrzyć.

Pterogeniidae to kolejna mała rodzina ustanowiona przez Crowsona; obejmuje ona dwadzieścia kilka gatunków zgrupowanych w pięciu rodzajach. Chrząszcze te zamieszkują Azję Południowo-Wschodnią i Oceanię; grupa ta należy do Tenebrionoidea i jest morfologicznie zbliżona do Ciidae i Archeocrypticidae. Pterogeniidae związane są z nadrzewnymi hubami, w których znajduje się larwy i imagines, często w towarzystwie Ciidae i Tenebrionidae. Właśnie w takich warunkach łapałem przedstawicieli tej rodziny w wilgotnych lasach Malezji. Bardzo ciekawie wyglądają u samców tych niewielkich (poniżej 4 mm) stworów modyfikacje głowy lub czułków; w niektórych rodzajach głowa jest rozszerzona łopatowato na boki, w innych pierwszy człon czułków tworzy wielki, niesymetryczny wyrostek wyglądający jak zakrzywiony róg. Przy czym te czułki nie u wszystkich samców są tak monstrualnie wykształcone, do zdjęcia wybrałem największego samca Histanocerus abnormis z mojego zbioru, inne nie są aż tak imponujące. Nie wiadomo dokładnie, co chrząszcze robią z tymi modyfikacjami; spekulacje na ten temat spotykane w literaturze zwykle kręcą się wokół walk samców lub wykorzystywania tych dziwnych struktur do drążenia tuneli w grzybach.
Załączniki
Histanocerus abnormis.jpg
Histanocerus abnormis.jpg (138.46 KiB) Przejrzano 2104 razy
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Pterogeniidae

Post autor: Almandyn »

Jak zwykle ciekawy i pouczający tekst :mrgreen: z równie dobrym zdjęciem :mrgreen:
Prawdopodobnie na żywo nie będę ich nigdy widziała, więc tym bardziej dzięki :wink:
Pozdrawiam
Ala
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7254
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Pterogeniidae

Post autor: Rafał Celadyn »

Zwierz wypasiony 8) ,co do tych czułków i modyfikacji "łbów" przemknęła mi taka myśl (niekoniecznie słuszna :wink: ),że być może jest to związane z substratem w jakim rozwijają się te dziwaki.W sumie znam kilka gatunków chrząszczy z różnymi wyrostkami(rohatyniec,kostrzeń ...)i związane są z próchniejącym drewnem ,kompostem itd.Być może te wszystkie "czary mary",maja pomagać imagines w opuszczeniu kolebki i wydostaniu się na zewnątrz substratu, który pod wpływem temperatury i wilgotności może się rozprężać i kurczyć a w efekcie doprowadzić do uwięzienia i śmierci owada ?
Ale to taka dywagacja do obgadania przy wieczornym "piFku" :mrgreen: .
Pozdrawiam Rafał.
ODPOWIEDZ

Wróć do „TENEBRIONOIDEA”