Owadzie rekordy!

Ciekawostki, różności, inne sprawy.
Awatar użytkownika
Kiepo
Posty: 69
Rejestracja: niedziela, 16 listopada 2008, 09:42
Lokalizacja: Małopolska

Owadzie rekordy!

Post autor: Kiepo »

W tym temacie chciałbym przybliżyć największe, najmniejsze, itp. owady świata. Zapraszam! :mrgreen:

1. Największy owad świata - Patyczak Phobaeticus serratipes. Mierzy 56,7 cm i występuje w Malezyjskich i Indonezujskich lasach deszczowych.

2. Największy motyl dzienny świata - Aetheoptera alexandrae. Rozpiętość skrzydeł wynosi 26 cm. Występuje w Nowej Gwinei.

3. Największy motyl nocny świata - Cosdinoscera hercules z rodziny Saturniidae. Według niepotwierdzonych informacji, w 1948 roku w Innisfail, (Queensland, Australia) złapano samicę o rozpiętości 36 cm.

4. Największy chrząszcz świata - Titanus giganteus z rodziny Cerambycidae osiąga dp 16 cm. długości.

5. Najmniejszy owad świata - Dicopomorpha echmepterygis dorasta do 0,11 mm.

6. Najmniejszy chrząszcz świata - Nanosella fungi dorasta do 0,25mm.

7. Najmniejszy motyl świata - Stigmella betulicola z rodziny Nepticulidae. Rozpiętość skrzydeł tego motyla wynosi 3,4-4,6 mm.


Proszę o podawanie innych ciekawych rekordów!!!
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16290
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 2 times

Re: Owadzie rekordy!

Post autor: Aneta »

Kiepo pisze:1. Największy owad świata - Patyczak Phobaeticus serratipes. Mierzy 56,7 cm i występuje w Malezyjskich i Indonezujskich lasach deszczowych.
Oj, to już nieaktualne ;) :
viewtopic.php?t=7307
Kiepo pisze:3. Największy motyl nocny świata - Cosdinoscera hercules z rodziny Saturniidae. Według niepotwierdzonych informacji, w 1948 roku w Innisfail, (Queensland, Australia) złapano samicę o rozpiętości 36 cm.
No właśnie, niepotwierdzonych. Dlatego lepiej przyjąć, że największą rozpiętość ma Thysania agrippina (do 30 cm), a największą powierzchnię - Attacus atlas.
Awatar użytkownika
Kiepo
Posty: 69
Rejestracja: niedziela, 16 listopada 2008, 09:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Kiepo »

Widziałem ten temat i też miałem wątpliwości rekord, który ja podałem pochodzi z najnowszego numeru Wiedzy i życia.
Awatar użytkownika
pachu
Posty: 507
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2006, 15:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: pachu »

Kiepo pisze:4. Największy chrząszcz świata - Titanus giganteus z rodziny Cerambycidae osiąga dp 16 cm. długości.
a nie Macrodontia cervicornis? Dorasta do 17cm albo lepiej:D ( mój awatar)
Awatar użytkownika
pachu
Posty: 507
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2006, 15:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: pachu »

Kiepo pisze:2. Największy motyl dzienny świata - Aetheoptera alexandrae. Rozpiętość skrzydeł wynosi 26 cm. Występuje w Nowej Gwinei.
Tu nie chodzi przypadkim o Orthoptera alexandrae ?
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

pachu pisze:
Kiepo pisze:4. Największy chrząszcz świata - Titanus giganteus z rodziny Cerambycidae osiąga dp 16 cm. długości.
a nie Macrodontia cervicornis? Dorasta do 17cm albo lepiej:D ( mój awatar)
W literaturze mozna znaleźć iż największe znalezione okazy Titanus giganteus miały 20 cm wiekości.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16290
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 2 times

Post autor: Aneta »

Marek Przewoźny pisze:W literaturze mozna znaleźć iż największe znalezione okazy Titanus giganteus miały 20 cm wiekości.
Zgadza się, tak podaje np. V. J. Stanek.
pachu pisze:
Kiepo pisze:2. Największy motyl dzienny świata - Aetheoptera alexandrae. Rozpiętość skrzydeł wynosi 26 cm. Występuje w Nowej Gwinei.
Tu nie chodzi przypadkim o Orthoptera alexandrae ?
A najpewniej o Ornithoptera :wink:
Ostatnio zmieniony sobota, 20 grudnia 2008, 19:22 przez Aneta, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pachu
Posty: 507
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2006, 15:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: pachu »

Przepraszam za zjedzenie literek. Ja tak już mam :cry:
Awatar użytkownika
Piotr Pawlikiewicz
Posty: 612
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2004, 10:48
UTM: CC71
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Re: Owadzie rekordy!

Post autor: Piotr Pawlikiewicz »

Kiepo pisze:
7. Najmniejszy motyl świata - Stigmella betulicola z rodziny Nepticulidae. Rozpiętość skrzydeł tego motyla wynosi 3,4-4,6 mm.
Jeszcze nie opisane ale:
viewtopic.php?t=7552
HELMUT
Posty: 97
Rejestracja: sobota, 13 września 2008, 16:33
Lokalizacja: Rybnik-slaskie

Post autor: HELMUT »

A jak sie ma to z tymi ,,rekordami" w naszym kraju!!! :roll:
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16290
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 2 times

Post autor: Aneta »

Jako że doniesienia o Saturnia pyri w Polsce należy traktować raczej jako dane tylko historyczne, za największego krajowego motyla trzeba uznać A. atropos (ponad 12 cm r.s.). Chrząszcze - tu również górą kózki, E. faber (ok. 6 cm) i C. cerdo (ok. 5,5 cm)
HELMUT
Posty: 97
Rejestracja: sobota, 13 września 2008, 16:33
Lokalizacja: Rybnik-slaskie

Post autor: HELMUT »

No,a gdzie Lucanus cervus!!!???
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Najmniejsze krajowe motyle należą do rodziny Nepticulidae. Maja one rozpiętość skrzydeł w granicach kilku mm. Są to Enteucha acetosae (3,0-4,0 mm), Parafomoria helianthemella (3,8-4,4 mm), Stigmella magdalenae (3.9-4,4 mm). Zdarzają sie małe motyle z innych rodzin, np. Antispilina ludwigi z Heliozelidae i Leucoptera lustratella z Lyonetiidae. Oba te gatunki mają rozpiętość skrzydeł 4-5 mm.
Jeszcze mniejsze Nepticulidae znane są z obszaru śródziemnomorskiego i Wysp Kanaryjskich. U nich rozpiętość skrzydeł wypada czasami poniżej 3 mm. Za to jaka jest satysfakcja jak coś takiego się wyhoduje i spreparuje.
HELMUT
Posty: 97
Rejestracja: sobota, 13 września 2008, 16:33
Lokalizacja: Rybnik-slaskie

Post autor: HELMUT »

Witam Panie Profesorze!!A na jakich roslinach zywicielskich rozwijaja sie te malenstwa,czy sa w Polsce czeste,a zarazem sa jakies szanse znalezienia ich w mojej okolicy!! :roll: Pozdrawiam!
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Oprócz Antispilina ludwigi, która jest znana z 3 miejsc w Polsce i chyba kilku tylko w Europie, pozostałe gatunki są częściej spotykane.
E. acetosae - żyje na różnych szczawiach (od R. acetosella po R. hydrolapathum)
Parafomoria helianthemella - żyje na posłonku (spotykałem miny w wielu miejscach na Jurze)
S. magdalenae - żyje na jarzębinie, zwykle spotykany w cienistych miejscach.
A. ludwigi - minuje na Polygonum bistorta, a potem wycina z liścia owalną pochewkę, w której spada ma ziemię. Na liściu pozostają owalne otwory - podobnie jak po żerowaniu Incurvaria pectinea
L. lustratella -żyje na różnych gatunkach dziurawca, miny w szczytowej części liścia, gąsienica przepoczwarcza sie w minie i stąd łatwo się ten gatunek hoduje.
W trakcie natępnej sesji zdjęciowej u Mietka Stachowiaka postaram się zrobic zdjęcia tych gatunków (oprócz A. ludwigi, ktorego nie mam w zbiorze).
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16290
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 2 times

Post autor: Aneta »

HELMUT pisze:No,a gdzie Lucanus cervus!!!???
A słusznie, zapomniało mi się o jeleniu :wink:
HELMUT
Posty: 97
Rejestracja: sobota, 13 września 2008, 16:33
Lokalizacja: Rybnik-slaskie

Post autor: HELMUT »

Bardzo dziekuje za wyczerpujace informacje odnosnie naszych najmniejszych motylkow Panie Profesorze!!! :wink: Hej panowie od coleoptera a,gdzie te najmniejsze gatunki krajowe,no i w ogole z innych rzedow :roll: :razz: PZDR!!
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

HELMUT pisze:Hej panowie od coleoptera a,gdzie te najmniejsze gatunki krajowe
Zajrzyj tu :wink::
viewtopic.php?t=6721
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprawy entomologiczne”