Modraszki - Krym

Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Modraszki - Krym

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Pierwsza połowa lipca w górach Krymu.
Załączniki
1a.JPG
1a.JPG (99.85 KiB) Przejrzano 2828 razy
1b.JPG
1b.JPG (127.71 KiB) Przejrzano 2832 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Wg pracy J.Nekrutenki "Motyle dzienne Krymu", jest to Plebejus (Aricia) agestis. Pokazuję skan tego gatunku ze wspomnianej książki. Można je też sobie obejrzeć tutaj.
Załączniki
Plebejus agestis.jpg
Plebejus agestis.jpg (139.79 KiB) Przejrzano 2842 razy
Ramidon
Posty: 736
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 13:35
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: Ramidon »

Również uważam, że może być to A.agestis. Chociaż nie wykluczam A.artaxerxes allous (samica). Motyl na zdjęciu jest nietypowo ubarwiony. Wielkość i ilość pomarańczowych plamek górnej strony skrzydeł może być zmienna u obu gatunków.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Motyl na zdjęciu jest nietypowo ubarwiony
To raczej wina nieprawidłowego balansu bieli na tym zdjęciu. Trochę go poprawiłem... Co do Aricia artaxerxes, to nigdy nie widziałem okazu tego gatunku z tak silnie rozwiniętymi pomarańczowymi plamami na wierzchu skrzydeł. No ale teoretycznie...
Załączniki
1ba.jpg
1ba.jpg (139.11 KiB) Przejrzano 2828 razy
Ramidon
Posty: 736
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 13:35
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: Ramidon »

Pisząc o nietypowości ubarwienia miałem raczej na myśli całkowity brak białej klinowatej plamy na spodzie tylnych skrzydeł i czarnych plamek przy zewnętrznej krawędzi skrzydeł.
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Mam co najmniej dwa takie okazy bez białej klinowatej plamy i czarnych plamek na krawędzi skrzydeł. Tło skrzydeł jest jednolici białe. Rozpiętość skrzydeł 18mm.
Ramidon
Posty: 736
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 13:35
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: Ramidon »

Nie może byc to nic innego jak A.agestis lub A.artaxerxes allous. Z przewagą na tego pierwszego. Żaden inny gatunek zbliżony wyglądem nie wystepuje na Krymie.
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Jeśli uważacie że to nie może być nic innego, to czyje nazwisko mam wpisać na etykietce obok Plebeius (Aricia) agestis (Denis & Schiffermüller 1775) det.??? :cool:
Południowe gatunki modraszków to nie moja działka,ale widze że w okolicy Morza Czarnego jest więcej gatunków niż tylko te wykazane z Krymu link
Ramidon
Posty: 736
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 13:35
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: Ramidon »

Wszystkie modraszki Krymu masz tutaj:
http://babochki-kryma.narod.ru/index.htm

Na etykietce smiało wpisz swoje nazwisko :wink:
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Jak na moje oko to żaden z motyli na ukraińskiej stronie nie odpowiada mojemu okazowi,a i przeszukiwałem tamtejsze forum w temacie o modraszkach. Jasne tło, a co za tym idzie brak białych obwódek wokół czarnych plamek oraz brak czarnych plam w zewnętrznej części skrzydeł, małe rozmiary osobnika. To jest jakaś aberacja, niedopasiona sztuka.... Ja się pod tym nie podpisze bo naprawdę nie wiem co to jest :neutral: .
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

w okolicy Morza Czarnego jest więcej gatunków niż tylko te wykazane z Krymu
Oczywiście. Parafrazując Twoją uwagę, można by napisać: w okolicy Morza Bałtyckiego występuje więcej gatunków niż tylko te wykazane z Finlandii :smile: .
A tak poważnie. Istnieje spory bałagan w nazewnictwie modraszków. Dawny rodzaj Aricia niektórzy uważają nadal za dobry, inni włączają go do rodzaju Plebejus, jeszcze inni do rodzaju Polyommatus, zależnie jakie przyjmie się kryteria podziału na rodzaje. Najwięcej gatunków z dawnego rodzaju Aricia występuje w Turcji (też okolice Morza Czarnego). Ale na Krymie, jak słusznie zauważa Ramidon, były tylko dwa gatunki, i są one wymienione na stronie, której link podaje. A jeśli masz wątpliwości, to przypominam zdjęcie zamieszczone kilka dni temu przez Romana Zamorskiego. To też jest coridon!
Załączniki
IMGP5209.JPG
IMGP5209.JPG (148.45 KiB) Przejrzano 2831 razy
Ostatnio zmieniony piątek, 29 sierpnia 2008, 22:51 przez Antek Kwiczala †, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16322
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Post autor: Aneta »

MielCzarek pisze:Jak na moje oko to żaden z motyli na ukraińskiej stronie nie odpowiada mojemu okazowi,a i przeszukiwałem tamtejsze forum w temacie o modraszkach. Jasne tło, a co za tym idzie brak białych obwódek wokół czarnych plamek oraz brak czarnych plam w zewnętrznej części skrzydeł, małe rozmiary osobnika. To jest jakaś aberacja, niedopasiona sztuka.... Ja się pod tym nie podpisze bo naprawdę nie wiem co to jest :neutral: .
Heh, ten Twój okaz najbardziej skojarzył mi się Aricia chinensis :cool: Acz oczywiście nie sugeruję tym samym, że to ten gatunek - zasięg jakby troszeczkę nie pasuje :mrgreen:
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Post Anety przypomniał mi o pewnym fakcie. Wiadomo, że każdy gatunek ewoluuje. Przyczyną takich zmian mogą być choćby takie czynniki jak temperatura, wilgotność i t.p. Jeśli te zmiany wyglądu są efektem mutacji genów, to w prostej drodze może dojść do tworzenia się nowego gatunku. Być może podobne czynniki, jakie spowodowały zmianę wyglądu modraszka złowionego przez MielCzarka, spowodowały kiedyś (b.dawno temu) wyewoluowanie gatunku Aricia chinensis, stąd to podobieństwo.
Awatar użytkownika
okoem
Posty: 20
Rejestracja: niedziela, 4 listopada 2007, 20:40
UTM: XR90
Specjalność: Lepidoptera
Lokalizacja: Ukraina, Krym
Kontakt:

Post autor: okoem »

Witam wszystkech!
Mysle ze to jest aberacja A.agestis. Czy moge bym Pan napisac dokladne gdzie zlapalem tego nie pospolitego motyla? Nazwystke gorzy, wysokosc miejsca? Czy bylem to poludniewy zbocze (z widokem do morza)?
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Motyla zebrałem na łąkach w Cokolinoye UTM WQ 73. To była łąka przy bazie turystycznej. Łąki znajdujące się w dolinie górskiej.Wysokość około 350-400m n.p.m.
Wyróżniały się faunistycznie. Bardzo licznie występował tam Libelloides macaronius (Scopoli 1763) oraz Dasypogon sp. na innych murawach w okolicy miejscowości już ich nie spotykaliśmy. Motyle nie były moim priorytetowym celem więc mam ich niewiele.
Pozdrawiam,
Łukasz
Załączniki
krym.jpg
krym.jpg (59.65 KiB) Przejrzano 2841 razy
krym1.jpg
krym1.jpg (53.42 KiB) Przejrzano 2833 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lycaenidae”