Lasioglossum?

alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Lasioglossum?

Post autor: alon »

Wygląda mi na L. nitidulum, ale rodzaj liczny, a klucza nie mam. Czy ktoś potwierdzi/skoryguje? W razie potrzeby mam jeszcze inne ujęcia.
Zdjęcie robione 09.09.2007 na balkonie w Tczewie. Przylatywało ich sporo do fiołków ogrodowych. Wielkość ~6 mm.
Załączniki
IMG_5169.jpg
IMG_5169.jpg (74.85 KiB) Przejrzano 2178 razy
Jess Nymark

Post autor: Jess Nymark »

Metalicznie zielona barwa wskazuje na rodzaj Seladonia. Lasioglossum nie są takie zielone, dominuje barwa brązowa do czarnej. Trochę systematyki: rodzaj Seladonia bywa obecnie przez niektórych traktowany jako podrodzaj w rodzaju Halictus.

Pokaż inne obrazki ale obawiam się, że będzie trudno.
MarekB
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 8 października 2005, 19:55

Post autor: MarekB »

Ja bym obstawiał z dużym prawdopodobieństwem Lasioglossum (Evylaeus) morio. Charakterystyczny kolor połysku i to najpospolitszy w miastach gatunek. Ale rodzaj trudny i 100% pewności ze zdjęcia nie ma.
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Post autor: alon »

Dzięki za odpowiedzi.
O ile dobrze patrzę, to przepaski - strzępina są na początku tergitów, co wskazywałoby na Lasioglossum. L. morio jak i L. nitidulum mają bardzo podobne ubarwienie (może inne też). Jeśli L. morio jest taki pospolity w miastach, to prawdopodobieństwo po jego stronie. Może ktoś zna jakieś inne cechy odróżniające te gatunki możliwe do wypatrzenia na zdjęciach?
Dorzucam dodatkowe fotki. To są różne okazy, ale myślę, że ten sam gatunek.
Załączniki
IMG_5180.jpg
IMG_5180.jpg (27.24 KiB) Przejrzano 2163 razy
tu w miarę dobrze widać użyłkowanie końcowej części skrzydła, co też jest cechą rozróżniającą oba rodzaje, ale ja tego nie potrafię rozpoznawać
tu w miarę dobrze widać użyłkowanie końcowej części skrzydła, co też jest cechą rozróżniającą oba rodzaje, ale ja tego nie potrafię rozpoznawać
IMG_5438.jpg (98.9 KiB) Przejrzano 2167 razy
IMG_5185.jpg
IMG_5185.jpg (106.93 KiB) Przejrzano 2163 razy
IMG_5183.jpg
IMG_5183.jpg (35.52 KiB) Przejrzano 2164 razy
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Brachytron »

ze zdjęć tego nie odróżnisz, tylko binokular i prążkowanie tergitów lub kopulatory

pozdrawiam
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Post autor: alon »

Brachytron pisze:ze zdjęć tego nie odróżnisz, tylko binokular i prążkowanie tergitów lub kopulatory
To się w tym przypadku odnosi do rozróżnienia gatunku, czy nawet rodzaju? Czy mogę uznać, że to Lasioglossum sp., czy może też być coś innego?
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Brachytron »

Hmm... Troszkę się tu tego nazbierało i warto by dyskusję jakoś podsumować, choć tak jak napisałem ze zdjęć się tego nie oznaczy, ale da się parę typów podsunąć.
Dla zajmujących się pszczołami, taksonomicznie wiążącą pozycją jest The Bees of the World, Ch. Michenera z 2000 roku. Wg. niego, do podrodziny Halictinae w której się obracamy, w krajowej faunie mamy tylko 3 rodzaje „tylnoprzepaskowy” Halictus, „przodoprzepaskowe” Lasioglossum oraz pasożytniczy Sphecodes. W kluczach do fauny krajowej (Pesenko i inni 2002) spotykamy się z większą ilością rodzajów co jest bardzo praktyczne w identyfikacji bo widać na pierwszy rzut oka co jest czym. I tak Halictus w naszej faunie dzieli się na większe i niemetaliczne Halictus s. str. oraz małe metaliczne Seladonia. Natomiast Lasioglossum na „nieprzejrzystotergitowe” Lasioglossum s. str. oraz „przejrzystotergitowe” Evylaeus. W Polsce zielone są tylko Seladonia i kilka gatunków Evylaeus, które podałeś na zdjęciach. Na pierwszym jest samica, niestety nie widać ani 1 tergitu gdzie właśnie ma być lub nie wspomniane prążkowanie, nie widać także proporcji głowy. Może być to typowany nitidulus ale może być także aeratus na co wskazywałaby jasnozielona barwa ciała, taka jak u niektórych Seladonia. Nie wiem jednak czy jasny kolor nie jest efektem lampy błyskowej. Nitidulus jest ciemniejszy, w kolorze głowy i tułowia morio. Na pewno nie jest to morio, który odwłok ma niemetaliczny. Pozostałe gatunki nie wchodzą w grę. Co do samców to tutaj albo nitidulus albo morio. I to tyle co mogę rzec. „Rodzaj trudny” to delikatne określenie. Jeśli w publikacjach znajdzie się jakieś non det. to są to na 90% Halictidae :wink:
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Post autor: alon »

Dzięki za podsumowanie!
ODPOWIEDZ

Wróć do „PSZCZOŁY (Apiformes)”