Podział HEMIPTERA na Forum

HETEROPTERA. HOMOPTERA. Pluskwiaki różnoskrzydłe, równoskrzydłe, piewiki (Auchenorrhyncha).
Awatar użytkownika
Artur Taszakowski
Posty: 170
Rejestracja: wtorek, 15 lipca 2008, 13:08
UTM: CA56
Specjalność: Pluskwiaki różnoskrzydłe (Heteroptera)
profil zainteresowan: Muzyka, gitara, fantastyka
Lokalizacja: Katowice

Podział HEMIPTERA na Forum

Post autor: Artur Taszakowski »

[admin: wydzielone z viewtopic.php?f=890&t=45364 ]

Javesella to przedstawiciel Auchenorrhyncha, konkretnie Fulgoromorpha: Delphacidae.
A więc nie Heteroptera. Wydaje mi się, że przydałoby się uaktualnić systematykę Hemiptera:

Ordo: Hemiptera
Subordo: Sternorrhyncha
Subordo: Auchenorrhyncha
Subordo: Coleorrhyncha
Subordo: Heteroptera
admin
Administrator
Posty: 1596
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Javesella sp.

Post autor: admin »

Artur Taszakowski pisze:Javesella to przedstawiciel Auchenorrhyncha, konkretnie Fulgoromorpha: Delphacidae. A więc nie Heteroptera.
Racja, to Homoptera. Ten wątek "Javesella sp." błędnie (ja umieściłem) w HETEROPTERA, podczas gdy powinien być w HOMOPTERA wg. dotychczasowego układu Forum:
HEMIPTERA
- HETEROPTERA Pluskwiaki różnoskrzydłe
- HOMOPTERA Sternorrhyncha (Piersiodziobe), Auchenorrhyncha (Piewiki: Cicadomorpha, Fulgoromorpha)
Artur Taszakowski pisze:Wydaje mi się, że przydałoby się uaktualnić systematykę Hemiptera:
Ordo: Hemiptera
       Subordo: Sternorrhyncha
       Subordo: Auchenorrhyncha
       Subordo: Coleorrhyncha
       Subordo: Heteroptera
Dziękuję za zwrócenie uwagi na ten nowy podział . Właściwie to jest to dość nowa koncepcja podziału:

Ordo: Hemiptera
       Subordo: Heteroptera

(HOMOPTERA - podział wg nowej propozycji https://pl.wikipedia.org/wiki/Pluskwiak ... zyd%C5%82e )
       Subordo: Sternorrhyncha
       Subordo: Auchenorrhyncha
       Subordo: Coleorrhyncha

Te trzy podrzędy są na Forum i funkcjonują w obrębie jednej grupy HOMOPTERA. Nie ma błędu a sam podzial jest klasyczny. Jest jednak nowy podział rozbijający HOMOPTERA na trzy podrzędy.

W Wikipedii (ktoś tam coś napisał, odniosę się do tej treści, chociaż ani treść Wikipedii ani te podziały nie są stałe)
Badania morfologiczne i analiza DNA (Wheeler et al. 1993; Campbell et al. 1994, 1995; Sorensen et al. 1995; von Dohlen i Moran 1995) wykazały, że Homoptera jest taksonem parafiletycznym. Tymczasowo został zastąpiony podziałem na podrzędy:

Sternorrhyncha – piersiodziobe
Auchenorrhyncha – piewiki
Coleorrhyncha
Możliwe są dalsze zmiany w klasyfikacji tej grupy pluskwiaków.
I właściwie najlepsze co teraz należałoby zrobić to dołożyć dwa poddziały do HOMOPTERA, bo to jest ta sama grupa:

STERNORRHYNCHA - Piersiodziobe
Aleyrodoidea – mączliki, Aphidoidea – mszyce, Coccoidea – czerwce, Psylloidea – miodówki, koliszki
AUCHENORRHYNCHA – Piewiki (Cicadomorpha, Fulgoromorpha)
COLEORRHYNCHA (Peloridiidae, †Hoploridiidae, †Karabasiidae, †Progonocimicidae)

Ostatnia grupa, podrząd COLEORRHYNCHA zawiera jedną rodzinę współcześnie występującą, więc można ją sobie na Forum podarować.

I tak też zrobiłem
viewforum.php?f=890
Pozostaje teraz poprzenosić wątki do odpowiednich nowo utworzonych działów. Część postów i tak pozostanie na swoim miejscu w dziale HOMOPTERA.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „HEMIPTERA”