Plebejus argus, idas i argyrognomon

Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1156
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Plebejus argus, idas i argyrognomon

Post autor: Marcin Kutera »

Z tymia gatunkami tez jest problem---mam argyrognomona od siebie (okolice ostrowca św) odrózniam też argusa (mam go z okolic krakowa -Doliny bolechowicka, kluczwoda, łysa góra itp..) ale idasa nie potrafie rozpoznac--może ma ktoś jakiś pomysł???????????
Załączniki
motyl  P dorylas - w tym roku poraz 1 spotka?em go u siebie
motyl P dorylas - w tym roku poraz 1 spotka?em go u siebie
modraszek dorylas.JPG (8.58 KiB) Przejrzano 1391 razy
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Jeśli chodzi o idasa, to po pierwsze:

- jest to gatunek b.lokalny i przede wszystkim leśny, zasiedla zupełnie inne biotopy niż argus (ja łapałem go tylko w Borach Tucholskich w lesie sosnowym z ubogim poszyciem, motyle latały na wrzosowisku), argus zaś to gatunek bardziej łąkowy, właściwie nie potrzebuje lasu, wystarczy mu kawałek łąki, nawet w centrum miasta (np. w Katowicach);

- wygląd zewnętrzny - oczywiście trudno od razu poznać, że to idas, ale ogólnie idas jest bardziej fioletowy niż argus i ma o wiele węższe czarne obwódki skrzydeł niż argus (niestety doskonale to widać dopiero przy porównaniu obu gatunków - mówimy oczywiście o samcach);

- kolec na końcu przedniej goleni - długi u argusa, prawie wcale go nie ma u idasa (najlepiej sprawdzić pod lupą)

Polecam Ci też stronę Krzyśka Jonko http://www.lepidoptera.eu ,gdzie możesz porównać te dwa gatunki, świetna rzecz.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1156
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Plebejus argus, idas i argyrognomon

Post autor: Marcin Kutera »

Dzięki za info--ja już przeglądałem tą stronę---jest extra....wezmę pod uwagę Twoje wskazówki
Awatar użytkownika
Paweł Bojar
Posty: 106
Rejestracja: środa, 14 kwietnia 2004, 19:49
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Paweł Bojar »

Witam,można by sie rozpisywać jak te gatunki rozróżnić,ale krótko mówiąć:argusa odróżnić najłatwiej,szeroki,wyraźny czarny pas na brzegu obu skrzydeł i biała b.wyraźnza strzępina,różnice między argyrognomonem i idasem najwyraźniejsze są na stronie spodniej,różnią się zarówno kolorem tła(argyrodnomon jest ciemniejszy),jak i rysunkiem(argyrognomon ma wyraźniejszy rysunek,kropki są większe i bardziej"okrągłe",zresztą zobaczcie sami,pozdrawiam.

[ Dodano: 10-10-2004, 20:41 ]
Mam fajne zdjęcia,ale niestety nie mieszczą się na forum,mają po ok.150 KB,a wchodzą tylko poniżej 100 KB,sorry.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9515
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Zdjęcia

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zdjęcia do 300 kB możesz wrzucić od Albumu! A zdjęcie do 150 kB (do postu), można zmniejszyć i jpg oczywiście kompresować ok.50-60%. Wtedy to też jest duże zdjęcie!
Dla przykładu załączam takie. To zdjęcie ma tylko 70 kB.
Załączniki
http://c.nature.free.fr/insectes/images/a2835PlebejusIdas.jpg
http://c.nature.free.fr/insectes/images/a2835PlebejusIdas.jpg
PlebejusIdas.jpg (70.79 KiB) Przejrzano 1372 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lycaenidae”