2. W kwestii teneralności/juwenilności ważek
1. Definition of teneral: "of, relating to, or constituting a state of the imago of an insect immediately after molting during which it is soft and immature in coloring" - "Odnoszącego się do lub stanowiący stan imago owada natychmiast po linieniu, podczas którego jest miękki i jest niedojrzałe zabarwienie"
Pochodzenie i etymologia słowa teneral - łacina tener - delikatne, młode; + English -al (all- wszystko)
2. A teneral insect is one that has recently moulted and its exoskeleton is yet to harden and get its final colouration. In this state the insect is very vulnerable and the teneral state can last for some time. Teneral insects may be mobile and may even fly during this time but can often be identified due to their pale colouration.
Teneral owad to taki, który wyliniał [moulted] i jego egzoszkielet jest jeszcze do stwardnienia i uzyskania ostatecznego ubarwienia. W tym stanie owad jest bardzo wrażliwy i stan teneral może trwać przez pewien czas. Teneralne owady mogą być ruchome i mogą latać nawet w tym czasie, ale często można zidentyfikować je dzięki ich bladym zabarwieniu.
3.(Science: zoology) Of, pertaining to, or designating, a condition assumed by the imago of certain neuroptera, after exclusion from the pupa. In this state the insect is soft, and has not fully attained its mature colouring.
Origin: L. Tener, -eris, tender, delicate.
(Nauka: zoologia) Z, odnoszące się do, lub wyznaczający, o stan przejęty przez imago niektórych owadów, po wykluciu z poczwarki . W tym stanie owad jest miękki i nie w pełni osiągnął swój dojrzały koloryt.
Pochodzenie: L. Tener, -eris, czuły, delikatny.
ATLAS ROZMIESZCZENIA WAŻEK W POLSCE KOMUNIKAT NR 1
"Teneralne
Jako osobniki teneralne traktujemy te, które:
- nie są jeszcze w pełni wybarwione i są bardzo miękkie, mają też wyraźnie szkliste, błyszczące skrzydła,
- nie wystartowały jeszcze do lotu dziewiczego (czyli pierwszego w życiu), najczęściej spotykamy je przesiadujące wśród roślinności, w pobliżu wylinki,
- lub które już fruwają, ale jeszcze bardzo słabo, często przysiadając."
Mając na uwadze powyższe, Piotrze stosujesz zbyt rozszerzająco określenie "teneralne" do już juwenilnych osobników.
Przy określaniu ważki jako osobnik teneralny nie należy brać pod uwagę tylko tego, że skrzydła są trochę błyszczące (może to wynikać z reguły ''kąt padania jest równy kątowi odbicia"). Należy również uwzględnić czy egzoszkielet jest utwardzony, a ubarwienie nie jest jasne, spłowiałe lub odmienne od zbliżonego ubarwienia osobnika młodego dorosłego (ang. young adoult).
Nie sposób pominąć faktu, że okres teneralny jest związany z miejscem bytowania larw ważek. To nad zbiornikiem, nad którym spotkam ważkę teneralną z prawdopodobieństwem 99% mogę potwierdzić, że bytowała jako larwa.
Dlaczego tylko 99%, a może aż.
Gdyż są ważki w 100% teneralne: miękki szkielet i skrzydła, jasno ubarwione (spłowiałe kolory) lub niewybarwione a wzlatujące i dające się unieść falom powietrza. Obserwacje własne. Prawdopodobnie jest to sposób na przetrwanie.
Natomiast gdy u ważki egzoszkielet jest w widoczny sposób stwardniały, skrzydła również, a ubarwienie jest inne niż u osobnika teneralnego i bardziej przypomina ubarwienie osobnika dorosłego, a lot nie jest "trzepoczący i bezradny" to mam do czynienia z osobnikiem już juwenilnym.
Jeżeli takiego osobnika widzę nad, w okolicy zbiornika lub siedlisku nawet blisko zbiornika nie jestem pewien tego, że jako larwa przebywał w nim.
Konsultując się z kilkunastoma osobami: tymi, którzy zawodowo zajmują się ważkami, amatorami głębiej zapoznanymi z tematem, nie tylko z Polski muszę stwierdzić, że wszyscy mają poniżej zaprezentowane zdanie na temat Libellula quadrimaculata pokazanej przeze mnie na 3 zdjęciach i jest ono odmienne od Twojego Piotrze w dwóch przypadkach.
1. Zdjęcie
http://www.entomo.pl/forum/download/fil ... &mode=view przedstawia teneralnego osobnika.
2. Zdjęcie
http://www.entomo.pl/forum/download/fil ... &mode=view jest to osobnik juwenilny z pogranicza dorosłości - prawdopodobnie z możliwościami do rozrodu.
3. Zdjęcie
http://www.entomo.pl/forum/download/fil ... &mode=view to też osobnik już juwenilny.
Ponadto na zdjęciu
http://www.entomo.pl/forum/download/fil ... &mode=view jest samiec Sympecma paedisca w zielonym ubarwieniu (jak pozostałe z rodziny Lestidae w tym okresie). To ubarwienie trwa bardzo krótko i przyjmuje barwę brązową, która pozwala tej ważce lepiej się maskować. Egzoszkielet jest już twardy - ważka nie wspiera odwłoka. Skrzydła są też wyschnięte. Jest to jednoznacznie osobnik juwenilny. Straszki to ważki, u których okres juwenilności trwa najdłużej.
Zarzuciłeś mi Piotrze, że stosuję określanie teneralna/juwenilna ważka nieodpowiednio, tym samym wprowadzam w błąd.
Piotrze, Twój zarzut jest nieuprawniony z prostej przyczyny: w polskiej nauce badającej rząd ważek nie istnieje ścisłe określenie terminów teneralność i juwenilność, a zwłaszcza brakuje granicy pomiędzy nimi.
Pozdrawiam Krzysztof