Hyphoraia aulica

Hodowla owadów
Awatar użytkownika
kamil 50
Posty: 56
Rejestracja: poniedziałek, 10 marca 2014, 21:00

Hyphoraia aulica

Post autor: kamil 50 »

Witam wszystkich,
chciałbym wiedzieć czy trzeba spryskiwać wodą oprzędy H. aulica?
(nie mam zamiaru wyjmować poczwarek z oprzędu)

I jeszcze jedno pytanie
czy mam dodatkowo dogrzewać gąsienice,
bo nie chcę gąsienic zimować


bardzo proszę o odpowiedź
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Hyphoraia aulica

Post autor: Antek Kwiczala † »

czy trzeba spryskiwać wodą oprzędy H. aulica?
Nie trzeba, mogłoby to spowodować ich pleśnienie.
Mam inne pytanie - skąd oprzędy z poczwarkami w październiku? Nigdzie w literaturze nie spotkałem się z informacją, by H. aulica miała dwa pokolenia w roku, a ten gatunek zimuje jako gąsienica.
czy mam dodatkowo dogrzewać gąsienice, bo nie chcę gąsienic zimować
A masz pewność, że temperatura jest jedynym czynnikiem wejścia gąsienic w diapauzę? Być może decyduje tutaj długość dnia (fotoperiod)?
Awatar użytkownika
Piotr Glac
Posty: 162
Rejestracja: niedziela, 22 kwietnia 2007, 23:07
Lokalizacja: RZESZÓW

Re: Hyphoraia aulica

Post autor: Piotr Glac »

Hodowałem je kilka lat temu, gąsienice umieściłem w niewielkim pudełku które było wkopane częściowo do ziemi w której był zakopany kabel grzewczy (15W), wentylacje ograniczyłem prawie do zera żeby roślin pokarmowych od razu nie ususzyć (wysoka temperatura) - wilgoć w środku była bardzo duża, woda skraplała się na ściankach, bardzo szybko uzyskałem motyle II generacji.
Awatar użytkownika
kamil 50
Posty: 56
Rejestracja: poniedziałek, 10 marca 2014, 21:00

Re: Hyphoraia aulica

Post autor: kamil 50 »

Gąsienice nabyłem na ostatniej giełdzie w pradze
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Hyphoraia aulica

Post autor: Antek Kwiczala † »

Nie o to pytałem Kamilu. Chodzi o to, czy te kupione gąsienice już Ci się przepoczwarczyły, skoro pytasz o zraszanie oprzędów z poczwarkami.
Awatar użytkownika
kamil 50
Posty: 56
Rejestracja: poniedziałek, 10 marca 2014, 21:00

Re: Hyphoraia aulica

Post autor: kamil 50 »

nie przepoczwarczyły mi się jeszcze, ale tylko pytam
goościu
Posty: 435
Rejestracja: sobota, 9 marca 2013, 11:49
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Hyphoraia aulica

Post autor: goościu »

Również mam przyjemność hodować ten gatunek. Gąsienice podrosły i otrzymałem jedną poczwarkę. W ubiegłym roku otrzymałem jesienią dwie poczwarki Rhyparia purpurata, natomiast reszta gąsienic przezimowała. Z czego wynika fakt, że mała część gąsienic zapoczwarcza się jesienią?
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Hyphoraia aulica

Post autor: Antek Kwiczala † »

Jeśli jakiś gatunek ma jedno pokolenie w roku, a stadium zimującym jest gąsienica, to przepoczwarczenie jesienią jest ewidentną stratą dla tego gatunku - poczwarka nie jest bowiem przystosowana do zimowania i zginie. Jeśli z poczwarki wylęgnie się motyl, to nie ma szans, by przed zimą rozwinęło się kolejne pokolenie (na ogół bowiem zimują gąsienice starszych stadiów). Takie gatunki mają "rozbudowane zabezpieczenia", zwykle sterowane hormonalnie, by do takich niekorzystnych dla gatunku zjawisk nie dochodziło. Jeśli człowiek pozna mechanizm tych zabezpieczeń, może je sztucznie obejść - ale przecież motyl nie wie, że jest hodowany.
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Hyphoraia aulica

Post autor: TomekK »

Niedzwiedziowki znane sa ze swojej wszystkozernosci. A.caja mozna hodowac w nieskonczonosc bez zimowania podajac np kapuste pekinska dostepna caly rok. Metoda laczenia wsobnego mozna dohodowac sie w ten sposob ciekawych form barwnych. Oczywiscie az do takiego zdegenerowania ze juz praktycznie nic nie wychodzi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hodowla”