Catocala fulminea ?

Hodowla owadów
Przestrojnik
Posty: 256
Rejestracja: wtorek, 18 lutego 2014, 18:02

Catocala fulminea ?

Post autor: Przestrojnik »

Będąc na działce, w czasie nocnego wabienia motyli na "miksturę" znalazłem gąsienicę prawdopodobnie Catocala fulminea (charakterystyczny kolec, ale prosiłbym o potwierdzenie kogoś bardziej doświadczonego) pod śliwą mirabelką. Atakowały ją mrówki, ale udało mi się ją ocalić.

Ktoś może doradzić jak poprowadzić hodowle by osiągnąć imago ? Oraz czy wymaga zimowania, bądź jest szansa że motyl dorosły wykluje się jeszcze w te wakacje?


Gąsienica jeszcze wczoraj żerowała, ale dziś stała się mało ruchoma, weszła w liść i zaczęła robić oprzęd zanim zdążyłem przenieść do lepszego pojemnika niż słoik. Próbować ją przenieść czy dać jej święty spokój?
Załączniki
1.jpg
1.jpg (106.47 KiB) Przejrzano 2667 razy
Awatar użytkownika
kamil 50
Posty: 56
Rejestracja: poniedziałek, 10 marca 2014, 21:00

Re: Catocala fulminea ?

Post autor: kamil 50 »

wyjmij gąsienice ze słoika i wtedy zrób zdjęcie
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Catocala fulminea ?

Post autor: Antek Kwiczala † »

Zdjęcie jest mało wyraźne, ale gąsienica wygląda na dosyć sporą, więc jeśli żerowała na śliwie, to może to być C. fulminea. Skoro rozpoczęła robić oprzęd, to zostaw ją w spokoju, aż się przepoczwarczy, potem możesz ewentualnie przenieść cały oprzęd z poczwarką w inne, korzystniejsze do wylęgu motyla "lokum". Gatunek zimuje jako jajo - z tej poczwarki motyl powinien się wylęgnąć jeszcze w tym sezonie (przypuszczalnie w czerwcu).
Przestrojnik
Posty: 256
Rejestracja: wtorek, 18 lutego 2014, 18:02

Re: Catocala fulminea ?

Post autor: Przestrojnik »

Na zdjęciu gąsienica w słoiku jest do góry nogami, głową w dół, ogólnie z wyglądu niemalże identyczna co 1st zdjęcia wyświetlane u wujka google. Jedynie znacznie ciemniejsza. Gąsienica dość spora, słoik 1 Litrowy, więc jakieś porównanie co do wielkości jest. Atakowana była przez kilkanaście mrówek, więc mam nadzieje że nie wpłynie to negatywnie na jej dalszy rozwój.


Gąsienica owinęła się w liście, od spodu widoczny jest oprzęd, wręcz przykleiła się do słoika. Jutro zrobię wyraźniejsze zdjęcie i wrzucę. Więc posłucham rady by zostawić ją w spokoju.

Małe pytanko. Za kilka dni jak oprzęd stwardnieje, mogą ją bez ryzyka spróbować oderwać i przenieść do hodowlarki, czy lepiej pozostawić w słoju i niech w nim przepoczwarczy?
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Catocala fulminea ?

Post autor: Wojtek M »

Tylko fulminea z naszych krajowych wstęgówek ma tak olbrzymi "wyrostek".
Awatar użytkownika
kamil 50
Posty: 56
Rejestracja: poniedziałek, 10 marca 2014, 21:00

Re: Catocala fulminea ?

Post autor: kamil 50 »

Małe pytanko. Za kilka dni jak oprzęd stwardnieje, mogą ją bez ryzyka spróbować oderwać i przenieść do hodowlarki, czy lepiej pozostawić w słoju i niech w nim przepoczwarczy?
lepiej zostaw w słoiku
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hodowla”