Gdzie mogę przetłumaczyć japoński tekst entomologiczny

Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Gdzie mogę przetłumaczyć japoński tekst entomologiczny

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Czy ma ktoś pomysł gdzie mogę przetłumaczyć pół strony japońskiego tekstu entomologicznego np. na polski albo angielski ?
Niestety ta "perełka" trafiła mi się w zestawie literatury, którą muszę przetrawić, na szczęście tylko fragment. W łacinie i innych "dziwnych" językach pomagają translatory - tutaj - zupełna porażka !
admin
Administrator
Posty: 1597
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Gdzie mogę przetłumaczyć japoński tekst entomologiczny

Post autor: admin »

Google translator tłumaczy znaki azjatyckie.
Przeslij mi próbkę mailem, moze byc grafika, skan.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Gdzie mogę przetłumaczyć japoński tekst entomologiczny

Post autor: Jacek Kurzawa »

Grzesiek, to chiński i japoński (wg Translatora Google). Wygląda na to, że rozdzielczosc skanowania jest zbyt niska, bo nawet łacina jest źle odzyskana. Tak czy inaczej, jakieś pojedyncze fragmenty, po obróbce może dałoby się całkiem przetłumaczyć. Albo inna metoda - napisać do ... zaprzyjaźnionego Chińczyka :-)

Na początek z translatora Google mamy to:

Psychidae) Podział で の oryginalne は Lepidoptera ニ kategorie な あ る ヒ ro ズ U-ga na Oddziale に し przypadków, pełne て の zwierzęta obszar geograficzny
に Hiro く dystrybucja su ru roje owadów で ある. ミノ ga Division に は 世界 で około 1.000 gatunków (Davis & Robinson1999) zapisy さ れ て お が
Ri, Japonia に は około 50 ga oprocentowanych し て いる. ミノ Division Gas の larwy の łupem は porosty, mchy, grzyby キノコ wo zawierać む land
Glonów, rośliny wyższe の liście, grób, kora や martwe liście, Lepidoptera の larwy が świeże べ ru Mizuho ぼ całkowicie て の łupem grupa ni wa ta っ て い ru (c
Sticks 1972). ミノ Division Gas の larwy は に も poza こ れ Transport を Prey と し て Brała su ru ミノ (mobile 可能 な 巣 baryłka) を się do materiału ru と
し て roślina przynęta の liście や macierzystych を wykorzystanie trzech する (1972). Ekologia な z そ の ょ ぅ specjalny Zhi が あ る ta め に ミ Wydziału Gazu ノ の larwy ga
Roślina に 対 し て jedzenie Xue i Chao ofiarami を え ru możliwość は wysokiej ku, szkodniki と し て okazje uwaga が あ さ れ ru ru (Kondo 1922a;
1996). こ の よ う な に は przed ミノ ga pięć umeta variegata (Snellena), Ciba-ャミノ ga Eumeta miriuscula Butler ni
BU べ; ノ tf Mahascna aurea (Butler), シノノ nóż Nipponopsvcne fuscescens Yazaki, U-ンドウシ ro く ノ siła,
Cnalioides konaonia Kondo, ツ ro ミノ do ga Acanthopsycne nigraplaga (Wiieman) ku ro Tsu ヤ ぐ ノ ga-Bambahna
sp •, ヒメミノ ga Bruandia nwhonica (Hori) の osiem rodzajów が あ る (Yasuda-2006).



To tekst oryginalny:
Psychidae)は鱗翅目ニ門類の原始的な上科であるヒロズコガ上科に属し,全ての動物地理区
に広く分布する昆虫群である.ミノガ科には世界で約1000種(Davis & Robinson1999)が記載されてお
り,日本国内には約50種が生息している.ミノガ科の幼虫の食餌は地衣類,蘚類,キノコを含む菌類,陸
上藻類,高等植物の葉,墓,樹皮や枯葉等,鱗翅目の幼虫が食べるほぼ全ての食餌群にわたっている(三
枝1972).ミノガ科の幼虫はこれらを食餌として摂取する以外にも,ミノ(移動可能な巣筒)を作る素材と
して餌植物の葉や茎等を使用する(三枝1972).そのょぅな生態的特徴があるために,ミノガ科の幼虫が有
用植物に対して食害を与える可能性は高く,害虫として注目される場合がある(近藤1922a; Xue & Chao
1996).このような種には才才ミノ ガ五 umeta variegata (Snellen),チャミノ ガ Eumeta miriuscula Butler, ニ
卜べ;ノ tf Mahascna aurea (Butler),シノ、之ノ 刀 Nipponopsvcne fuscescens Yazaki,コンドウシ ロく ノ 力、、
Cnalioides konaonia Kondo,不ツ ロ ミノ ガ Acanthopsycne nigraplaga (Wiieman),クロ ツヤぐ ノ ガ Bambahna
sp•,ヒメ ミノ ガ Bruandia nwhonica (Hori)の 8 種がある(安田 2006).

A plik graficzny w załączniku.
Załączniki
Sugimoto_2.jpg
Sugimoto_2.jpg (204.8 KiB) Przejrzano 1268 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Gdzie mogę przetłumaczyć japoński tekst entomologiczny

Post autor: Jacek Kurzawa »

Drugie podejście jest znacznie lepsze, stanęlo na japońskim, Translator coś pokopał z tym chińskim.

Tu jest przetłumaczony tekst (surowy):


Tłumaczenie:
Gatunków na świecie około 1000 grupa owadów Psychidae (Psychidae) należy do nadrodziny Tineoidea jest prymitywny rodzaj bramy dwa Lepidoptera, szeroko rozpowszechnione w geografii powiat wszystkie zwierzęta. Aby Psychidae jest (Davis & Ri nam Robinson 1999) opisano, grzybów, liści, w tym porostów, mchów, grzybów, glonów na ziemi, w roślinach wyższych, w diecie Japonia larw komarów. gatunki Minoga około 50 są zamieszkane grób , w uzupełnieniu do spożycia w żywności, ich larw komarów. Minoga (1972 gałęzi trzy), które przez prawie cały grupy diety larw martwych np. liści i kory Lepidoptera Eat czyni Mino (ruchome gniazdo rury) Ponieważ z funkcji ekologicznych Yo ~ ~ U. (Saegusa, 1972), które wykorzystuje się liście i łodygi roślin, takie jak żywność, jak materiał, możliwość, że większe larwy podawania na rośliny Psychidae dać użyteczne, można zauważyć jako szkodnik (1922a Kondo, Xue i Chao 1996). takie gatunki Minoga umeta variegata pięciu lat (Snellena), Chaminoga Eumeta miriuscula Butler, powinien Bok D; ノ tf Mahascna aurea (ノ siła Butler), Shino, Nipponopsvcne fuscescens Yazaki miecz 之 ノ raczej Kondoushiro,, Cnalioides konaonia Kondo, Tsurominoga nie Acanthopsycne nigraplaga (Wiieman), Noga Bambahna sp • Kurotsuya narzędzie Himeminoga Bruandia nwhonica (Hori istnieje osiem gatunków) 2006 Yasuda ().
Oryginał:
ミノガ科(Psychidae)は鱗翅目ニ門類の原始的な上科であるヒロズコガ上科に属し,全ての動物地理区 に広く分布する昆虫群である.ミノガ科には世界で約1000種(Davis & Robinson 1999)が記載されてお り,日本国内には約50種が生息している.ミノガ科の幼虫の食餌は地衣類,蘚類,キノコを含む菌類,陸 上藻類,高等植物の葉,墓,樹皮や枯葉等,鱗翅目の幼虫が食べるほぼ全ての食餌群にわたっている(三 枝1972).ミノガ科の幼虫はこれらを食餌として摂取する以外にも,ミノ(移動可能な巣筒)を作る素材と して餌植物の葉や茎等を使用する(三枝1972).そのょぅな生態的特徴があるために,ミノガ科の幼虫が有 用植物に対して食害を与える可能性は高く,害虫として注目される場合がある(近藤1922a; Xue & Chao 1996).このような種には才才ミノ ガ五 umeta variegata (Snellen),チャミノ ガ Eumeta miriuscula Butler, ニ 卜べ;ノ tf Mahascna aurea (Butler),シノ、之ノ 刀 Nipponopsvcne fuscescens Yazaki,コンドウシ ロく ノ 力、、 Cnalioides konaonia Kondo,不ツ ロ ミノ ガ Acanthopsycne nigraplaga (Wiieman),クロ ツヤぐ ノ ガ Bambahna sp•,ヒメ ミノ ガ Bruandia nwhonica (Hori)の 8 種がある(安田 2006).

Czyli "da się", jeśli trzeba byłoby przetłumaczyć jakieś pojedyncze fragmenty, to przesyłaj.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Gdzie mogę przetłumaczyć japoński tekst entomologiczny

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jak się dobrze wczytać to większość tekstu jest nieistotna w zakresie, który mnie interesuje - czyli taksonomii. Niestety z tych robaczków trudno ocenić co jest ważne a co nie dopóki się nie przetłumaczy - chociaż pobieżnie.

Jacek bardzo Ci dziękuję. Ja z obrazków japońskiego tekstu nie potrafię zrobić "tekstu" do translacji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „LITERATURA”