ABC - Jak naklejać chrząszcze na kartoniki

Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

ABC - Jak naklejać chrząszcze na kartoniki

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Krótki i bezstresowy poradnik w jaki sposób chrząszcz zwykle zostaje naklejony na kartonik.

Wybierając okazy do ilustracji zastanowiłem się przez chwilę i odłożyłem na bok te spreparowane najlepiej w sensie estetycznym, a sfotografowałem szereg przykładów może nie całkiem perfekcyjnego rozmieszczenia czułków i nóg, ale za to pokazujących żywy zbiór, w którym grzebie się nieustannie, w którym jest i ciągle dochodzi na tyle dużo preparatów, że skupienie się na pięknie i symetrii mogłoby zdominować aktywność właściciela i przesłonić powody, dla których cały ten materiał jest gromadzony.

Poradnik miał w zamyśle być obrazkowy; chodzi tylko o pokazanie typowych pozycji okazu na kartoniku. Jeśli coś trzeba będzie objaśnić, na pewno pytania nie pozostaną bez odpowiedzi (chociaż niekoniecznie ja będę odpowiadał; dla większości chrząszczarzy zaglądających na forum to są rzeczy banalne i każdy może kontynuować to ABC, dodając swoje uwagi i wyjaśnienia).
Załączniki
Sytuacje typowe - okaz grzbietem do góry, nie wystaje poza kartonik.
Sytuacje typowe - okaz grzbietem do góry, nie wystaje poza kartonik.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.32 KiB)
O ile to możliwe, wszystkie części ciała okazu są na tej samej szpilce.
O ile to możliwe, wszystkie części ciała okazu są na tej samej szpilce.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.83 KiB)
Kiedy ważne są szczegóły spodu ciała. 1.
Kiedy ważne są szczegóły spodu ciała. 1.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.1 KiB)
Kiedy ważne są szczegóły spodu ciała. 2.
Kiedy ważne są szczegóły spodu ciała. 2.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.03 KiB)
Kiedy ważne są szczegóły spodu ciała. 3.
Kiedy ważne są szczegóły spodu ciała. 3.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.39 KiB)
Szczególnie cenne okazy można zabezpieczyć dodatkowym kartonikiem.
Szczególnie cenne okazy można zabezpieczyć dodatkowym kartonikiem.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (86.61 KiB)
"Niewygodny" kształt ciała lub bardzo zesztywniały okaz.
"Niewygodny" kształt ciała lub bardzo zesztywniały okaz.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.28 KiB)
Jak układać długie czułki.
Jak układać długie czułki.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.75 KiB)
Gdy okazów jednego gatunku jest wiele i trzeba oszczędzać miejsce w gablotach.
Gdy okazów jednego gatunku jest wiele i trzeba oszczędzać miejsce w gablotach.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (116.44 KiB)
brakkonta

Re: Jak naklejać chrząszcze na kartoniki

Post autor: brakkonta »

Genialne !!! Będzie gdzie odsyłać całe zastępy Pytających "na czym i jak naklejać" bo pisanie "na sucho" było męczące. Obrazkowa wersja jest kapitalna. Jak zwykle Nieoceniony Paweł wpadł na dobry i jakże przecie prosty pomysł.
Przemek Zięba

Re: Jak naklejać chrząszcze na kartoniki

Post autor: Przemek Zięba »

Jak zwykle perfekcyjnie przygotowane porady. Może warto zamieścić jeszcze zdjęcia ( tutaj można by wyciągnąć z forum) jak nie naklejać chrząszczy, takich zdjęć sporo było jak pamiętam...
Picu
Posty: 156
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 14:40
Lokalizacja: Skawica

Re: Jak naklejać chrząszcze na kartoniki

Post autor: Picu »

A ja mam nieco inne pytanie, czy widoczny na pierwszym obrazku, chrząszcz będący jako drugi od lewej w drugim rzędzie to coś z Elateridae??
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jak naklejać chrząszcze na kartoniki

Post autor: Marek Przewoźny »

Nie ta nadrodzina :D Ten chrząszcz spokrewniony jest z takimi grupami jak Byrrhidae, Elmidae, Dryopidae. Czyli nadrodzina Byrrhoidea, rodzina Eulichadidae, rodzaj Eulichas. To niewielka rodzina w większości tropikalnych chrząszczy z jednym gatunkiem w Ameryce Północnej i resztą ok 20-30 gat w krainie Orientalnej, głównie Indochiny. Larwy żyją w wodzie.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Jak naklejać chrząszcze na kartoniki

Post autor: Pawel Jaloszynski »

A konkretnie Eulichas jendeki Jaech z Tajlandii.
Ewentualne dalsze pytania dotyczące identyfikacji chrząszczy z obrazków proszę drogą mejlową (scydmaenus@yahoo.com); ten temat jest o czymś zupełnie innym.

Paweł
Picu
Posty: 156
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 14:40
Lokalizacja: Skawica

Re: Jak naklejać chrząszcze na kartoniki

Post autor: Picu »

Dziękuję za sprostowanie błędnego myślenia i wyczerpującą odpowiedź :) .
brakkonta

Re: Jak naklejać chrząszcze na kartoniki

Post autor: brakkonta »

dodam taką wariację na temat kartonika ze zdjęcia Pawła nr 3 (tego z pływakiem) gdzie ważne są elementy podwozia zawodnika. Na załączonym przeze mnie kartoniku siedział sobie Dytiscus marginalis, to sobie wyobraźcie jaki to był solidny kartonik. Przez dziurkę widać było wyrostek pomocny przy oznaczaniu. Przy okazji, kartonik wygląda na fabrycznie robiony. U nas w inter-entomosklepach takich nie widziałem.
Mazep
Załączniki
_MG_3290.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.13 KiB)
Awatar użytkownika
G.Antoni
Posty: 442
Rejestracja: wtorek, 11 sierpnia 2009, 12:53
UTM: ED10
Lokalizacja: Warszawa (Radzymin) ED10

Re: Jak naklejać chrząszcze na kartoniki

Post autor: G.Antoni »

fajny patent :) wątpię, że to jest fabrycznie robione. Gdzieś mam w domu odpowiedni sprzęto do robienia takich otworów.
Chyba też zacznę tak robic.
brakkonta

Re: Jak naklejać chrząszcze na kartoniki

Post autor: brakkonta »

oj psia kość, ja już chyba wiem o czym mówisz. Czy to to przypadkiem nie służy do np. wybijania otworów w skórze? Młotkiem łup - i jest dziura?!
Awatar użytkownika
G.Antoni
Posty: 442
Rejestracja: wtorek, 11 sierpnia 2009, 12:53
UTM: ED10
Lokalizacja: Warszawa (Radzymin) ED10

Re: Jak naklejać chrząszcze na kartoniki

Post autor: G.Antoni »

dokładnie :)
sniper
Posty: 51
Rejestracja: piątek, 11 lutego 2011, 18:48
Specjalność: kambio- i ksylofagi
Lokalizacja: CB89

Re: ABC - Jak naklejać chrząszcze na kartoniki

Post autor: sniper »

Kopałem, kopałem i się nie dokopałem... Chcę się upewnić - w Polsce preparując owada na kartoniku trójkątnym przyklejamy go tak, aby głowę miał skierowaną w prawą czy w lewą stronę? :oops:
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: ABC - Jak naklejać chrząszcze na kartoniki

Post autor: L. Borowiec »

Zawsze się zastanawiam, czemu ja muszę mieć przyklejonego owada tak, żeby miał głowę skierowaną w prawo. W drugą stronę postrzegam jako coś nienaturalnego, powodującego dyskomfort psychiczny. Kiedyś jeden z kolegów miał podobne odczucia, ale przy preparacji taka jak moja. Tłumaczył mi, że przecież czyta się od lewa do prawa i logika nakazuje aby iść od początku ciała z lewa, a więc najpierw głowa, potem tułów itd. Tylko ja jako autyk nigdy nie czytam od lewa do prawa, ale całą stronę od razu. Jeszcze w podstawówce nie mogłem się nadziwić, że koledzy czytają wodząc palcem od lewej strony do prawej skoro szybciej jest z góry na dół, jak w skanerze.
Tak naprawdę to nie wiem, czy jakaś zasada jest tu obowiązująca, ale ja nigdy w życiu nie przykleję głową w lewą stronę.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: ABC - Jak naklejać chrząszcze na kartoniki

Post autor: Jacek Kalisiak »

Do robienia dziurek w kartonikach lepszy od wybijaka jest dziurkacz :tak:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: ABC - Jak naklejać chrząszcze na kartoniki

Post autor: Jacek Kurzawa »

Lech Borowiec pisze:Zawsze się zastanawiam, czemu ja muszę mieć przyklejonego owada tak, żeby miał głowę skierowaną w prawo. W drugą stronę postrzegam jako coś nienaturalnego, powodującego dyskomfort psychiczny.
Czuję to tak - szpilkę trzymam w prawej ręce i kiedy oglądam go z boku to głowę ma w lewo i w tej pozycji wydaje mi się, że jest to prawidłowy bok do oglądania (oglądam i fotografuję raczej lewy bok). Może też to wynikać z faktu, że okaz naklejony od prawego boku można wpiąc pionowo (tak mam) i wtedy szpilka jest z prawej strony, co jest po prostu bezpieczniejsze przy wyjmowaniu okazu prawą ręką.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: ABC - Jak naklejać chrząszcze na kartoniki

Post autor: Miłosz Mazur »

Ale temat :)

Ja zawsze kleję głową w lewą stronę. Jestem praworęczny i jak trzymam okaz za szpilkę w prawe ręce w naturalnej pozycji to wtedy patrzę na owada od przodu a nie od d...py strony. I dla mnie to jest naturalne ustawienie :)

Ale chyba nie ma co do tego jakiejś zasady, jak komu wygodnie. Choć do mnie przemawia pewne zboczenie estetyczne, bo czuję gigantyczny dyskomfort jak mam materiał na trójkątach i każdy patrzy w inną stronę ;)
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 15 marca 2008, 17:22
UTM: XU30/WU97
Specjalność: Formicidae
Lokalizacja: Poznań/Trzcianka

Re: ABC - Jak naklejać chrząszcze na kartoniki

Post autor: Michał Michlewicz »

Miłosz Mazur pisze: Ale chyba nie ma co do tego jakiejś zasady, jak komu wygodnie.
No pewnie, zbiór ma (a przynajmniej mieć powinien!) inne zadanie niż tylko zaspokajać doznania estetyczne. Mimo tego, ja lubię, kiedy przy okazji okazy zaprezentowane są w sposób możliwie estetyczny, choć nie za wszelką cenę. Co do klejenia na trójkąty (bo bez małych wyjątków używam tylko takich kartoników), to zdecydowanie zawsze robię to tak, jak pisał prof. Borowiec i kol. Jacek - z tym wyjątkiem, że nie mam okazów w zbiorze ustawionych w prawo lub lewo, tylko w górę - szpilka po prawej stronie okazu.
Estetyka niby, jak pisałem, nie jest na pierwszym miejscu, ale też mnie skręca jak patrzę na okazy od innych zbieraczy, które klejone były odwrotnie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „ABC - zbiór porad”