Hodowla Agonopterix assimilella

"Mikra z wydatnymi głaszczkami" (Gelechiidae, Coleophoridae, Elachistidae, Oecophoridae i inne)
Maciej Sosnowski
Posty: 483
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2018, 11:37
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 1 time

Hodowla Agonopterix assimilella

Post autor: Maciej Sosnowski »

Nie ulega wątpliwości, że często najlepszym sposobem na poznawanie biologii owadów jest ich hodowla. W tej chwili jest dobry moment na poszukiwania Agonopterix assimilella. Gąsienice tego gatunku żerują na Cytisus scoparius. Tworzą one charakterystyczne lejkowate oprzędy pomiędzy odgałęzieniami bocznymi pędów żarnowca, w których spędzają większość czasu. Gąsienice tego gatunku są też zróżnicowane kolorystycznie, gdyż mogą być zielonkawobrązowe albo brunatnoczerwone. W przypadku mniejszych gąsienic niekiedy ciężko jest znaleźć oprzędy, gdyż są bardzo ciasno sprzędzone i praktycznie ich nie widać. Udało mi się zebrać kilkanaście gąsienic tego gatunku w jednym z podwarszawskich lasów w dużych skupiskach żarnowca.
Załączniki
Gąsienica w oprzędzie
Gąsienica w oprzędzie
2664EB30-A893-476B-A5DD-688138D53C3F.jpeg (112.1 KiB) Przejrzano 1362 razy
Gąsienica poza oprzędem
Gąsienica poza oprzędem
327B8C69-A6DF-4933-8161-3EF486ADFD77.jpeg (61.62 KiB) Przejrzano 1362 razy
Maciej Sosnowski
Posty: 483
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2018, 11:37
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 1 time

Re: Hodowla Agonopterix assimilella

Post autor: Maciej Sosnowski »

Po długim okresie hodowli okupionym sporymi stratami materiału udało się wreszcie uzyskać poczwarki. Nie wiem, czy robiłem coś źle, czy być może nieco za wcześnie zebrałem gąsienice, ale przeżywalność jest dość niska. Mam nadzieję, że nadarzy się jeszcze w tym roku okazja do zebrania kolejnych gąsienic i tym razem uzyskania lepszych wyników.
Załączniki
Poczwarka
Poczwarka
00BBE773-98C5-43A2-A1F1-B3121630ED12.jpeg (122.29 KiB) Przejrzano 1021 razy
Sebastian Łuczkowski
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 19:47
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: Hodowla Agonopterix assimilella

Post autor: Sebastian Łuczkowski »

Dno naczynia powinno być wypełnione drobniutkim piaskiem na wysokość ok 2cm. Gąsienica się zakopuje w nim tworzy oprzęd itd. Potem tylko na sitko, przesiać i powkładać do probówek no i i czekamy na efekty. Pozdrawiam Seba.
Maciej Sosnowski
Posty: 483
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2018, 11:37
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 1 time

Re: Hodowla Agonopterix assimilella

Post autor: Maciej Sosnowski »

Dziękuję za wskazówki. Przy następnej okazji na pewno je zastosuję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „GELECHIOIDEA”