Folia Heyrovskyana No. 14, 2011r., Carabinae J. Farkac

Literatura traktująca o chrząszczach (Coleoptera)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Folia Heyrovskyana No. 14, 2011r., Carabinae J. Farkac

Post autor: Wujek Adam [†] »

Publikacja ta nie jest pierwszej świeżości, lecz ja nabyłem ją dopiero na ostatniej praskiej entomo-giełdzie.
Nabyłem i pragnę się do niej odnieść krytycznie:

Autorzy poprzednich zeszytów z tej serii (np. poświęconych Cerambycidae, Meloidae czy Tenebrionidae) mieli zwyczaj odnoszenia się do publikacji swych kolegów po fachu, którzy zajmowali się faunistyką danego kraju. W przypadku Polski bazowano dotąd na KFP oraz na innych nadwiślańskich specjalistycznych dziełach, tudzież na konsultacjach z wybranymi uznanymi specjalistami od opisywanej grupy owadów. Tym razem jednak autor kolejnego zeszytu "Folii..." odstąpił od tej tradycji i polegał przede wszystkim na własnym rozumie, tudzież na rozumach innych, głownie czeskich, badaczy. Co prawda odniósł się także do takich karabidologicznych sław jak np.: Turin, Deuve, Brezina czy Hurka, ale zrobił to niezbyt solidnie, skutkiem czego stwierdzono w książeczce, że na terenie naszego kraju NIE WYSTĘPOWAŁ I NIE WYSTĘPUJE żaden z gatunków Morphocarabusów, a więc że na polskich ziemiach brak jest Morphocarabs scheidleri scheidleri, i Morphocarabus scheidleri zawadzkii... :shock: :-(

I niech te stwierdzenia pozostaną jedynym komentarzem odnośnie merytorycznej zawartości tego dzieła.

Jan Farkac, Folia Heyrovskyana - Coleoptera: Carabidae: Carabinae, Series B, 14, 2011r., Kabourek, Zlin CZ
Załączniki
Folia... Carabinae_Farkac_2011.JPG
Folia... Carabinae_Farkac_2011.JPG (78.08 KiB) Przejrzano 3700 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura - chrząszcze”