Które gryzą?

Prostoskrzydłe: świerszcze, pasikoniki i inne.
Awatar użytkownika
Kasiorka
Posty: 18
Rejestracja: piątek, 29 listopada 2013, 10:20
Gender: women

Które gryzą?

Post autor: Kasiorka »

Takie całkowicie praktyczne pytanie :laugh: Po których prostoskrzydłych spodziewać się ugryzienia? Czasem trzeba się im bliżej przyjrzeć... a dobrze by było uniknąć nieprzyjemnych wspomnień po wzięciu takiego koleżki na rękę :mrgreen:
Wiem na razie o łatczynach, że lubią udziabać.
Salticus
Posty: 246
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Które gryzą?

Post autor: Salticus »

Z mojego doświadczenia wynika, że gryzą pasikoniki z rodzaju Tettigonia. Podobno mocno gryzą świerszcze polne, ale nie miałem okazji się o tym przekonać. Łatczyny, wbrew temu co się o nich mówi, są całkiem potulne - nigdy mnie żaden nie ugryzł. Pozostałe krajowe Orthoptera są zbyt małe, żeby przegryźć skórę człowieka, może z wyjątkiem szarańczy, ale tej nigdy nie miałem okazji mieć w ręku. Podszczypywały mnie nadrzewki wzięte na rękę, ale nie była to reakcja obronna, tylko badanie otoczenia (a nuż nadaję się do zjedzenia).
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Które gryzą?

Post autor: Aneta »

Potwierdzam, Tettigonie chętnie gryzą, a to na dodatek silne bydlątka ;) Mnie próbowały obronnie podgryzać również Phaneroptera i Meconema, ale większej krzywdy nie zrobią.
Awatar użytkownika
Kasiorka
Posty: 18
Rejestracja: piątek, 29 listopada 2013, 10:20
Gender: women

Re: Które gryzą?

Post autor: Kasiorka »

Aha, dzieki :) No wlasnie Tettigonie nie wyglądaly mi nigdy przekonująco :mrgreen:
Ja mam tak po prostu, że jak mnie coś ugryzie, to odrzucam owego zwierza w siną dal... Taki odruch. A nie chcialabym, żeby, ani jemu, ani mi stala się krzywda.
Nadrzewki są slodkie :) Ostatnio mama przez przypadek przyniosla na ramieniu jednego do domu, ale niestety nie zdazylam mu sie blizej przyjrzec, bo dla jego bezpieczenstwa musialam go jak najszybciej wypuscic przez okno. Wiec to w sumie byl najprawdopodobniej nadrzewek... Ciemno bylo i dzialac tez musialam szybko.
Awatar użytkownika
kamil 50
Posty: 56
Rejestracja: poniedziałek, 10 marca 2014, 21:00

Re: Które gryzą?

Post autor: kamil 50 »

tettigonia raz udziabnęła mnie prawie do krwi
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORTHOPTERA”