Eristalis?

Bzygowate
kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Eristalis?

Post autor: kolagen »

Czy na zdjęciach jest:
1. Eristalis interrupta ?
2. Eristalis tenax?

z góry dzięki za odp.
Załączniki
2
2
bzyg2.JPG (31.02 KiB) Przejrzano 4649 razy
1
1
bzyg1.JPG (53.9 KiB) Przejrzano 4658 razy
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Pierwszy ma zbyt długą stigme by był to E. interrupta. Najprawdopodobniej jest to samica Eristalis arbustorum.

2 Zdecydowanie Eristalis tenax
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: eutanatos »

Napisz proszę, czy to już tegoroczne owady.
kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: kolagen »

niestety to bzygi z sierpnia 2009. W tym roku podczas wypraw z aparatem z muchówek to trafiałem na pollenie i jakieś chłodoluby.

Dzięki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Post autor: Łukasz Mielczarek »

W niedziele już całkiem licznie fruwała Melangyna quadrimaculata więc sezon bzygowy już rozpoczęty:)
kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: kolagen »

Znowu mam problem z oznaczeniem.
E.interrupta czy tenax? Niestety nie widzę pasków włosków na oczach, ani czarnej linii na pyszczku.
Załączniki
eristalis3
eristalis3
eristalis3.JPG (47.14 KiB) Przejrzano 4657 razy
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Wyraźne pasy owłosienia na oczach. Czarny pas na twarzy też widać. Typowy E. tenax
kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: kolagen »

dzięki, staram się robić wyraźne zdjęcia, a potem nie potrafię się już im dobrze przyjrzeć :oops:
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Ze zdjęć jest bardzo trudno zobaczyć opisywaną cechę pierwszy raz. Fotografie, nawet te najlepsze nie dają możliwości jakie daje nam okaz w ręku oraz dobra literatura. Często wystarczy jednokrotne dobre zobaczenie charakterystycznych cech gatunku i potem już się oznacza ten gatunek "w locie" (nieraz dosłownie). Eristalis tenax jest właśnie takim gatunkiem, którego nie można pomylić pomimo znacznej zmienności ubarwienia. A rodzaj Eristalis generalnie jest duży i trudny więc trzeba mieć tu opatrzenie.
kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Eristalis?

Post autor: kolagen »

Jaki to Eristalis na zdjęciu (wrzesień 2009, Kraków)?
Nie widzę pręg na oku, ani czarnych włosków na pyszczku więc chyba nie E.Tenax, E.Arbustorum powinien mieć wić czułków pierzastą więc też nie, skrzydła są lekko przydymione, ale nie wiem czy nie jest to tak spotęgowane ich ułożeniem (poza tym za jednym z nich jest ciemna noga bzyga).
Załączniki
eristalis.JPG
eristalis.JPG (66.38 KiB) Przejrzano 4608 razy
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Re: Eristalis?

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Najzwyklejszy Eristalis tenax. E. arbustorum jest znacznie mniejszy, innaczej uarwiony. E. tenax jest naszym najbardziej charakterystycznym Eristalis i by to stwierdzić nie trzeba koniecznie szukać najczęściej podawanych cech kluczowych, które akurat na takiej fotce nie są wyraźnie widoczne. W Krakowie spotykałem znacznie ciekawsze bzygi od E. tenax. Może masz ich więcej?
kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Eristalis?

Post autor: kolagen »

Dzięki za odp. (choć miałem nadzieję, że to jakiś mniej pospolity gat :P)
Co do bzygów to na pewno coś jeszcze pstryknąłem (na pewno Eristalinus aeneus, ale na pewno też parę innych), tylko jeszcze nie miałem czasu przedrzeć się przez zdjęcia (jak miałem wolny czas to leciałem polować z aparatem).
Przyznam, ze w to lato to dużo zapasów zrobiłem i będę miał co przeglądać i oznaczać...
kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Eristalis?

Post autor: kolagen »

Ślęcze nad kluczem i pewności nie mam... wydaje mi się że to samica E.arbustorum.
Czy w kluczu "odwłok nagi lub skąpo owłosiony" raczej tyczy się jego środkowej/wierzchniej części, bo z boku dość długaśne włochale są?
Jeśli to arbustorum to zauważyłem coś takiego że nawet u osobników z ciemnym odwłokiem widoczny jest rysunek pasów w poprzek ciała na środku segmentów odwłokowych (taki jakby bardzo wyblakły żółty pas z przerwą na środku ciała).
Załączniki
ea.JPG
ea.JPG (53.07 KiB) Przejrzano 4423 razy
odwlok.jpg
odwlok.jpg (90.64 KiB) Przejrzano 4423 razy
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Eristalis?

Post autor: Robert Zoralski »

Hej, jakiego klucza używasz? Podejrzewam, że cecha związana nagim (słabo owłosionym) ciałem/odwłokiem dotyczy odróżnienia naszych ewidentnych "włochaczy" (E. oestracea, E. anthrophorina, E. intricaria) od pozostałych gatunków i jest ona w kluczach na ogół na początku.

Na zdjęciu jest samica, ale do oznaczenia gatunku to co widać nie wystarczy. Bardzo ważna cecha jaką jest całkowicie biała twarz u E. arbustorum i E. abusiva (brak czarnej pionowej pręgi na środu twarzy - mają ją pozostałe gatunki) nie jest widoczna.

Pozdrawiam
Robert
kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Eristalis?

Post autor: kolagen »

Używam klucza "42 Bańkowska R. 1963. Syrphidae. Klucze do oznaczania owadów Polski, cz. XXVIII, z. 34, Warszawa"

Niestety ujęcia "en face" nie mam, za to mam "z góry" gdzie widać lepiej użyłkowanie skrzydeł. Akurat do tej samicy przylatywał co chwila samiec E.arbustorum więc to tez przemawiałoby za tym gatunkiem.
Załączniki
e2.JPG
e2.JPG (62.82 KiB) Przejrzano 4340 razy
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Eristalis?

Post autor: Robert Zoralski »

Aha, mogę więc już odpowiedzieć na pytanie owłosienie odwłoka. Wiadomo, że sformułowanie "lekko owłosiony / mocno owłosiony" nie jest precyzyjne i podczas lektury samego klucza może nie być to jasne. Chodzi tu rzeczywiście o całościowe spojrzenie na owłosienie. Mocno owłosione są gatunki, które wymieniłem (obejrzyj sobie zdjęcia w internecie), a skąpo owłosione lub nagie są pozostałe.

Konkretnie za kluczem Bańkowskiej:
Jeśli patrzysz na punkt 2. to na Twoim zdjęciu jest "Muchówki przypominające wyglądem pszczoły...."
Jeśli patrzysz na punkt 5. to na Twoim zdjęciu jest "Odwłok lekko owłosiony lub całkiem nagi"

Ten klucz jest już leciwy, a nauka poszła do przodu i obecnie mamy zmieniony zestaw gatunków w stosunku do tego co było w kluczu. Brakuje w nim E. abusiva, która jest najbardziej podobna do E. arbustorum. E. fumigata to jest synonim E.arbustorum (to samo).

Najważniejsza cecha w kluczu to numer 7., czyli pręga na twarzy, a tego na zdjęciu nie widać. Użyłkowanie tu nic nie daje, wspólne loty owadów nad kwiatkiem również. Najlepiej to w ogóle łapać i robić zbiorek. Można sobie oglądać ze wszystkich stron do woli ;)

Pozdrawiam
Robert
kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Eristalis?

Post autor: kolagen »

Dzięki.
Niestety łowię tylko aparatem :) - jak przyglądam się dokładnie fotce w dużej rozdzielczości i porównuję z tym co mozna znaleźć w sieci to twarz raczej jest biała.

A jest jakieś rozróżnienie między E.abusiva a E.arbustorum prócz mikroskopu i sekcji?
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Eristalis?

Post autor: Robert Zoralski »

A jest jakieś rozróżnienie między E.abusiva a E.arbustorum prócz mikroskopu i sekcji?
Gęste owłosienie (bądź jego brak) aristy (czyli wiciokształtnego trzeciego segmentu czułków) jest tu cechą rozpoznawczą. Przy wysokiej rozdzielczości zdjęciach powinno być widać. E.abusiva jest rzadko spotykana.

Pozdrawiam
Robert
kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Eristalis?

Post autor: kolagen »

Dziękuję bardzo za odpowiedzi.
Niestety jak widzę to jakość zdjęć powalająca nie jest i widzę tylko zarys jakichś szczecinek.
Nie brałem kiedyś gatunku E.abusiva pod uwagę i też zdjęcia samców z klepsydrowatym wzorem na odwłoku to niekoniecznie arbustorum. Teraz myślę nad weryfikacją oznaczeń (nawet jak miałem Eristalis cf. arbustorum to może lepiej dać Eristalis sp. )
Załączniki
arista.JPG
arista.JPG (5.43 KiB) Przejrzano 4243 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Syrphidae”