Co to za chrząszcz?

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
PoProstuM
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 2 kwietnia 2021, 19:35
Gender: women

Co to za chrząszcz?

Post autor: PoProstuM »

Cześć wszystkim. Jakiś czas temu w mieszkaniu znalazłam larwe. Szczegóły tutaj: viewtopic.php?f=70&t=44223. Rozważany był mącznik i pleśniakowiec. Szafki poczyszczone, wspólnota powiadomiona, o problemie na jakiś czas zapomniałam. Wczoraj w nocy znalazłam jednak chrząszcza. Czarny, ok. 15 mm, całkiem żwawy. Czy to będzie mącznik?
Załączniki
Chrząszcz
Chrząszcz
IMG-20210426-WA0001.jpg (154.4 KiB) Przejrzano 1684 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Co to za chrząszcz?

Post autor: Aneta »

Tak, mącznik. Aczkolwiek, jeśli zdjęcie nie przekłamuje, raczej nie T. molitor, tylko T. opacus, ale Tobie nie robi to chyba specjalnej różnicy.
PoProstuM
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 2 kwietnia 2021, 19:35
Gender: women

Re: Co to za chrząszcz?

Post autor: PoProstuM »

Chodzi o to że jest troche matowy? Czy są dostępne jakieś pułapki i preparaty na nie?
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Co to za chrząszcz?

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Chętnie przygarnę tego owada i po oznaczeniu odeślę. Ewentualnie możesz w wyszukiwarce wpisać Tenebrio i gdzieś niżej pojawi się taki może pomocny sposób rozpoznania który to Tenrbrio.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Co to za chrząszcz?

Post autor: Aneta »

PoProstuM pisze:Chodzi o to że jest troche matowy?
Między innymi, plus parę cech na przedpleczu.
Czy są dostępne jakieś pułapki i preparaty na nie?
Nie, przynajmniej nie do użytku domowego. Jeśli mącznik zalęgnie się w zapasach, po prostu wyrzuca się je. Jeżeli przylatuje czy w inny sposób przedostaje się z zewnątrz, odcina się mu drogi wejścia (moskitiery, uszczelnienie szpar, którymi chrząszcze mogą wchodzić). Istnieją preparaty używane do likwidowania mączników w magazynach i silosach, ale to już ciężka artyleria, szkodliwa w bezpośrednim kontakcie także dla ludzi.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”