Prośba o pomoc w identyfikacji

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
learg
Posty: 16
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2020, 08:38
Lokalizacja: Lublin

Prośba o pomoc w identyfikacji

Post autor: learg »

Dzień dobry, jakieś 2 tygodnie temu na petuniach/surfiniach na balkonie znalazłem kilka (~3) sztuk wydaje mi się, że larw. Niestety nie dysponuję żadnym zdjęciem, bo prawdopodobnie przez rozmiary osobników, dostępny przeze mnie sprzęt nie dawał rady "wyostrzyć".
Jestem laikiem w tych sprawach, ale postaram się opisać jak najdokładniej to, co udało mi się zaobserwować. Chodzi mi o dość małe: 2-3 mm długości, podłużne osobniki. Nie udało mi się odróżnić przodu od tyłu, nie zaobserwowałem też wyraźnych odnóży, chociaż bez problemu udało mi się umieścić to po spodniej stronie liścia. Ciało raczej segmentowe/pierścieniowe, "miękkie". Raz, jak wziąłem na palec delikatnie się wygięło, a tak raczej pozostawało bez ruchu. Kolor: końcówki (1-2 segmenty) białe, reszta jakiś taki jaśniejszy pomarańcz.
Obecność osobników obserwowałem przez kilka dni, potem niestety wyjechałem na urlop. Po powrocie już ich nie widzę, ale nie widzę też mszyc, które były licznie obecne na kwiatach. Jednak nie wiem, czy jest to spowodowane działalnością owych "cosiów" czy efektem wsadzenia między rośliny czosnku...
Z góry dziękuję za wszelką pomoc przy identyfikacji i zaspokojeniu mojej ciekawości oraz przy odpowiedzi czy to jakiś ogrodowy sprzymierzeniec/neutralny czy szkodnik.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Prośba o pomoc w identyfikacji

Post autor: Aneta »

Bez zdjęcia raczej nie uda się odgadnąć.
learg
Posty: 16
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2020, 08:38
Lokalizacja: Lublin

Re: Prośba o pomoc w identyfikacji

Post autor: learg »

Nie wiem czy to jest powiązane, ale na roślinach, na których widziałem niezidentyfikowane żyjątka gdzieniegdzie znajdowałem coś czarnego przyklejone do łodygi lub liści. O dziwo mam zdjęcie, bo dzisiaj znowu się to pojawiło. Czy to może być wydzielina czegoś? Przypomina trochę elastyczna gumę lub patelnię.
learg
Posty: 16
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2020, 08:38
Lokalizacja: Lublin

Re: Prośba o pomoc w identyfikacji

Post autor: learg »

W ostatniej linijce miało być "plastelina" a nie "patelnia. Zdjęcie w załączniku.
Załączniki
IMG_20200811_161006.jpg
IMG_20200811_161006.jpg (197.05 KiB) Przejrzano 1300 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Prośba o pomoc w identyfikacji

Post autor: Aneta »

Z tego zdjęcia raczej nic się nie da powiedzieć, potrzebne byłoby dobre, ostre zbliżenie.
learg
Posty: 16
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2020, 08:38
Lokalizacja: Lublin

Re: Prośba o pomoc w identyfikacji

Post autor: learg »

Ha! W końcu znowu znalazłem na moim balkonie owego małego ktosia z pierwszego posta. Zdjęcie w załączniku, co prawda robione słoikiem (jest naprawdę mały), ale może rzuci nowe światło jak i kolejne dwa zdjęcia, które wg mnie przedstawiają starszych braciszków (zbliżony kształt i charakterystyczne wygięcie ciała). Kręciło się jeszcze 2 "gości" minimalnie większy od tego najmniejszego, ale też już zielonych, niestety czmychnęły mi (początkowo, tak jak ten największy siedziały w kielichach kwiatów)
Co powiecie na ostatnie zdjęcie?
Zdjęcia zrobione dzisiaj. Lublin.
Załączniki
1_maly.jpg
1_maly.jpg (160.58 KiB) Przejrzano 1168 razy
2_sredni.jpg
2_sredni.jpg (334.58 KiB) Przejrzano 1168 razy
3_duzy.jpg
3_duzy.jpg (394.85 KiB) Przejrzano 1168 razy
4_inny.jpg
4_inny.jpg (279.36 KiB) Przejrzano 1168 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Prośba o pomoc w identyfikacji

Post autor: Aneta »

2, 3, 4 - larwy bzygów. Ciesz się, zjadają Ci mszyce. Na 1 prawdopodobnie też jakaś larwa muchówki, ale z tego zdjęcia to bardziej domysł, niż oznaczenie (tym bardziej trudno powiedzieć czy to również bzyg).
learg
Posty: 16
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2020, 08:38
Lokalizacja: Lublin

Re: Prośba o pomoc w identyfikacji

Post autor: learg »

Wielkie dzięki.
Zostaje jeszcze temat tej dziwnej czarnej substancji, ale może się pofarci i ustrzelę jakieś lepsze zdjęcie. Aż dziw bierze do jakich ustawień można się dokopać w telefonie - czyt. ręczne ustawianie ostrości.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”