Proszę o identyfikację

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
gregpor
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 12 października 2019, 14:50
UTM: Chania

Proszę o identyfikację

Post autor: gregpor »

Witam
Proszę o identyfikację insektów zebranych w mieszkaniu w ciągu tygodnia. Jedno zdjęcie zoom to młode. W słoiku rozpoznałem pchłę (mam 2 pieski), pozostałe insekty są zagadką.
Miejsce: Chania
06.10.2019
Załączniki
IMG_20191005_093316.jpg
IMG_20191005_093316.jpg (187.91 KiB) Przejrzano 3181 razy
IMG_20191010_120012.jpg
IMG_20191010_120012.jpg (142.53 KiB) Przejrzano 3181 razy
Screenshot_20191005_094116_com.android.gallery3d.jpg
Screenshot_20191005_094116_com.android.gallery3d.jpg (273.13 KiB) Przejrzano 3181 razy
gregpor
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 12 października 2019, 14:50
UTM: Chania

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: gregpor »

Młode złapały się w nocy na taśmę klejącą na framudze drzwi do sypialni.
Awatar użytkownika
krzem
Posty: 1196
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 07:42
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: krzem »

3 zdjęcie - same GRYZKI
2 zdjęcie - uuuwaaagaaa- nasionko jakiej roślinki ;) pewnie pieski przyniosły na sierści
1 - centralnie jest jakiś pluskwiak? wsza? plus oczywiście pchełka - reszta to roślinki :)
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: ricosz »

Na pierwszym centralnie to chyba kleszcz, poza tym widzę też dwie pchły.
Awatar użytkownika
krzem
Posty: 1196
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 07:42
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: krzem »

dwie pchły i kleszcz - fakt
gregpor
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 12 października 2019, 14:50
UTM: Chania

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: gregpor »

Dziękuję za odpowiedź. Co to znaczy roślinki? Ten owad ma otwór gębowy w postaci rurki. Znalazłem je w sypialni pod lozkiem. Po środku słoika owad który identyfikuje się jako kleszcz był przypadkowo zmoczony. Chyba nie potrzebnie zasugerowałem że mam psy. Chcę dodać, że od 2 miesięcy coś gryzie nas w nocy. Mam foto zrobione na pościeli w łóżku. Mieszkamy w Grecji. Później dodam inne zdjęcia po zmniejszeniu. Proszę jeszcze raz o pomoc.
gregpor
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 12 października 2019, 14:50
UTM: Chania

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: gregpor »

krzem pisze:3 zdjęcie - same GRYZKI
2 zdjęcie - uuuwaaagaaa- nasionko jakiej roślinki ;) pewnie pieski przyniosły na sierści
1 - centralnie jest jakiś pluskwiak? wsza? plus oczywiście pchełka - reszta to roślinki :)
krzem możesz coś więcej napisać o tych chodzących "roslinkach", czy to gryzie człowieka, psa? To dla nas wciąż zagadką. Wstajemy pogryzieni.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: Aneta »

1. Roślinki to roślinki. Nie chodzą, nie gryzą, to nie tryfidy :P Zwykłe nasiona/torebki nasienne, żadne owady z rurką; mogły przyjechać na psiej sierści, mogły na nogawkach, mógł przywiać je wiatr.
2. Kleszcz to nie owad. A to że jest zmoczony, nie ma tu żadnego znaczenia.
3. Zapewne gryzą was pchły - one tak naprawdę tylko pożywiają się na psach, a bytują i rozmnażają się w mieszkaniu, w szczelinach podłóg i tym podobnych zakamarkach, i na żerowanie wychodzą właśnie nocą (ewentualnie możecie poszukać jeszcze śladów pluskiew, to też są nocni krwiopijcy). Musicie zrobić po prostu dezynsekcję mieszkania.
gregpor
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 12 października 2019, 14:50
UTM: Chania

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: gregpor »

Aneta pisze:1. Roślinki to roślinki. Nie chodzą, nie gryzą, to nie tryfidy :P Zwykłe nasiona/torebki nasienne, żadne owady z rurką; mogły przyjechać na psiej sierści, mogły na nogawkach, mógł przywiać je wiatr.
2. Kleszcz to nie owad. A to że jest zmoczony, nie ma tu żadnego znaczenia.
3. Zapewne gryzą was pchły - one tak naprawdę tylko pożywiają się na psach, a bytują i rozmnażają się w mieszkaniu, w szczelinach podłóg i tym podobnych zakamarkach, i na żerowanie wychodzą właśnie nocą (ewentualnie możecie poszukać jeszcze śladów pluskiew, to też są nocni krwiopijcy). Musicie zrobić po prostu dezynsekcję mieszkania.
Aneto dziękuję za odpowiedź i pomoc. Choć nie rozumiem, dlaczego to na drugim zdjęciu i w słoiku w największej ilości co ma nogi, głowę i rurkę nazywaja roślinką. Dezynfekcja zrobiona 3 dni temu w postaci zamglenia. Mieszkanie przewalone do góry nogami, pogryzieni jesteśmy po nocy, swędzące czerwone miejsca, kilkukrotne ślady ugryzień. Nasz młody po 2 tygodniowych wakacjach całe plecy. Myśleliśmy, że to jakiś rodzaj zmutowanej południowej pluskwy. Psy wskakują nam do łóżka, ostatnio przed dezynsekcją znalazłem właśnie w łóżku taką nieżywą roślinkę oraz w łapie psa który zamiast sierści ma włosy. W Grecji nawet panowie od dezynfekcji nie wiedzieli co to jest. Aneto pomóż nam. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: Aneta »

Żaden owad nie będzie miał takiej niesymetrycznej ilości nóg po dwóch stronach ciała jak te drobinki z nibygłówką i nibyrurką, dlatego uważam, że to jest fragment jakiejś rośliny. Oczywiście możesz jeszcze zrobić lepsze zdjęcie, zbliżenie, żeby móc to precyzyjniej ocenić.
Zamglenie to trochę mało, jeśli chodzi o pchły, trzeba by wypryskać dokładnie wspomniane przez mnie szczeliny podłogowe, zeby zabić pchły we wszystkich stadiach. I jednak możecie poszukać potencjalnych pluskiew - najlepiej nocą, przy latarce, oglądając nie tylko materac, ale i okolice łóżka, łącznie z zaglądaniem pod wiszące na ścianach obrazki czy sprawdzaniem przy gniazdkach elektrycznych. No i nie od rzeczy byłoby wziąć pod uwagę jakąś alergię, one też dają objawy podobne do reakcji po ugryzieniach insektów.
gregpor
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 12 października 2019, 14:50
UTM: Chania

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: gregpor »

Aneta pisze:Żaden owad nie będzie miał takiej niesymetrycznej ilości nóg po dwóch stronach ciała jak te drobinki z nibygłówką i nibyrurką, dlatego uważam, że to jest fragment jakiejś rośliny. Oczywiście możesz jeszcze zrobić lepsze zdjęcie, zbliżenie, żeby móc to precyzyjniej ocenić.
Zamglenie to trochę mało, jeśli chodzi o pchły, trzeba by wypryskać dokładnie wspomniane przez mnie szczeliny podłogowe, zeby zabić pchły we wszystkich stadiach. I jednak możecie poszukać potencjalnych pluskiew - najlepiej nocą, przy latarce, oglądając nie tylko materac, ale i okolice łóżka, łącznie z zaglądaniem pod wiszące na ścianach obrazki czy sprawdzaniem przy gniazdkach elektrycznych. No i nie od rzeczy byłoby wziąć pod uwagę jakąś alergię, one też dają objawy podobne do reakcji po ugryzieniach insektów.
Dziękuję Ci bardzo Aneto. Pluskwy szukaliśmy w materacu, nakładce na materac, pokrowcu, stelażu i szafkach nocnych. Bez rezultatu, nawet śladów po krwi i odchodach brak. Ale zaczyna pasować nam układanka puzzli, tydzień temu znaleźliśmy coś w legowisku dla psów, chyba pchłę i coś w czym były pochowane chyba jajeczka w kolorze przezroczystym żółtawe. Przez przypadek nadepnąłem na to na tarasie i rozpadło się na kawałki. Potem spaliłem to i czułem jakby zapach palącej skory człowieka. Palilo się to w naczynku około 10 min. Mam zdjęcie tych jajeczek, jutro wrzucę. Jeśli ktoś potwierdzi że to jajeczka pcheł to zagadka będzie rozwiązana. W obrębie mieszkania tarasu, ogrodu jest duuuuzo kotów i moje 2 psy. Po oprysku w mieszkaniu, moja Pani przebywając na tarasie wróciła z nowymi śladami ugryzień.
gregpor
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 12 października 2019, 14:50
UTM: Chania

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: gregpor »

Aneta pisze:Żaden owad nie będzie miał takiej niesymetrycznej ilości nóg po dwóch stronach ciała jak te drobinki z nibygłówką i nibyrurką, dlatego uważam, że to jest fragment jakiejś rośliny. Oczywiście możesz jeszcze zrobić lepsze zdjęcie, zbliżenie, żeby móc to precyzyjniej ocenić.
Zamglenie to trochę mało, jeśli chodzi o pchły, trzeba by wypryskać dokładnie wspomniane przez mnie szczeliny podłogowe, zeby zabić pchły we wszystkich stadiach. I jednak możecie poszukać potencjalnych pluskiew - najlepiej nocą, przy latarce, oglądając nie tylko materac, ale i okolice łóżka, łącznie z zaglądaniem pod wiszące na ścianach obrazki czy sprawdzaniem przy gniazdkach elektrycznych. No i nie od rzeczy byłoby wziąć pod uwagę jakąś alergię, one też dają objawy podobne do reakcji po ugryzieniach insektów.
Poniżej zdjęcie tego co znalazłem na tarasie (mogło to wypaść z legowiska psa). Aneto wiesz co to może być?
Załączniki
IMG_20191005_184901.jpg
IMG_20191005_184901.jpg (369.65 KiB) Przejrzano 3101 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: Aneta »

To też jest coś roślinnego na moje oko, wygląda jak fragment torebki nasiennej. Jaja pcheł, jak pisałam, są składane w zakamarkach podłogowych i nie w takich złożach. Tu masz zdjęcia jaj i larw (co prawda pchły kociej, ale w tym momencie nie ma to większego znaczenia, one też pasożytują na psach i ludziach):
http://www.galerie-insecte.org/galerie/ ... ?ref=95335
http://www.galerie-insecte.org/galerie/ ... ?ref=95292
http://entnemdept.ufl.edu/creatures/urb ... atflea.htm
W obrębie mieszkania tarasu, ogrodu jest duuuuzo kotów i moje 2 psy. Po oprysku w mieszkaniu, moja Pani przebywając na tarasie wróciła z nowymi śladami ugryzień.
To też pasowałoby do pcheł.
gregpor
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 12 października 2019, 14:50
UTM: Chania

Re: Proszę o identyfikację

Post autor: gregpor »

Bardzo dziękuję za wszelkie informacje Aneto. Bardzo nam pomogłaś, jesteśmy spokojni, że my lub nasi goście nie przywieźli nam czegoś do domu. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”