Data wylotu

Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Data wylotu

Post autor: Kamil Mazur »

Głupie pytanie - czy latają już jakieś przezierniki ? Nie chodzi mi o porę dnia tylko miesiąca ;)
Nie mam dostępu do książek bo zostawiłem w chałupie, a jestem w Bieszczadach i nie wiem czy warto już na coś się zaczaić ?

Na lepidoptera.eu raczej zwykłem nie patrzeć na czasy lotów bo są chyba nie do końca prawdziwe (przynajmniej inne rodziny nie wiem jak jest z przeziernikami).
Tak z grubsza chociaż poproszę o info.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Już kończy lot S cuculiformis (początek ok 20 IV).
Obecnie mogą rozpoczynać lot: S apiformis, P tabaniformis, S stomoxiformis, S formicaeformis, S conopiformis, S tipuliformis, i Ch tenthrediniformis. W końcu maja dojdą jeszcze S scoliaeformis, S mesiaeformis, S spheciformis, S myopaeformis, S loranthi S vespiformis, Ch empiformis, Ch hungarica Ch nigrifrons. Jednak te terminy ulegają przesunięciu w górę do 10 dni.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Post autor: Łukasz »

Culiciformis :?: :!: :?: :!: To chyba sobie zaspałem trochę. Ale z drugiej strony od 2 tygodni pogoda jest do d. Dzisiaj było słońce, a jutro ma być jeszcze lepiej - także zabieram feromony i biorę się do pracy :smile:
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

dzięki, rozumiem, że to chodzi o S.culiciformis.
W takim razie na lepidoptera.eu strasznie termin przewalony...
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Dzisiaj bezskutecznie próbowaliśmy przywabić S.conopiformis na sprawdzonym stanowisku. Zimny na Dolnym Śląsku maj spowodował przesunięcie terminów: nie wyszła jeszcze np. D.fagaria, którą łapałem rok temu 1V... Tak więc zależy od regionu ;) Na culiciformisa jest u mnie jeszcze raczej dobra pora.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Post autor: Łukasz »

Czy posiada ktoś jakiekolwiek zestawienie przezierników z okresami wylotów (miesiące)? Na lepidopterze albo brak danych, albo są one niedokładne. Sam dzisiaj na pewno pójdę przynajmniej na culici, nie wiem czego jeszcze szukać. Jak tawulec zauważył, będzie przesunięcie terminów z racji pogody. Ale nie chciałbym przegapić żadnego gatunku...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7254
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Łukasz pisze:Czy posiada ktoś jakiekolwiek zestawienie przezierników z okresami wylotów (miesiące)
http://members.mywave.at/m204259aa/sesiidae.htm - przejrzyj sobie tą stronkę ,a co do pojawu ,zerknij na lepidoptera. pl do obserwacji.Moje rekordy , to najczęściej początek lub środek pojawu gatunku...
Pozdrawiam Rafał.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Łukasz pisze:Czy posiada ktoś jakiekolwiek zestawienie przezierników z okresami wylotów (miesiące)? Na lepidopterze albo brak danych, albo są one niedokładne. Sam dzisiaj na pewno pójdę przynajmniej na culici, nie wiem czego jeszcze szukać. Jak tawulec zauważył, będzie przesunięcie terminów z racji pogody. Ale nie chciałbym przegapić żadnego gatunku...
przezierniki mają na ogół długi okres pojawu. Dokładne informacje kiedy u Ciebie zaczną pojawiać się możesz uzyskać tylko poprzez własne obserwacje. Dane literaturowe, obserwacje ze strony Motyle Europy, czy też moje dane z Polesia nie koniecznie muszą się pokrywać z Twoim regionem, zwłaszcza kiedy chcesz uchwycić moment początku wylotu.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Post autor: Łukasz »

Dzięki za link, znam tę stronkę ale dawno na niej nie byłem. Będzie lekturka na deszczowe weekendy :wink:
Właśnie wróciłem z 'wyprawy' - omal nie dostałem piorunem i przeszedłem 2 ulewy z burzą, ale był też krótki czas, kiedy świeciło słońce. Niestety culiciformisa nie było, ale winę zwalam na beznadziejną pogodą. Więc jak to zwykle bywa, skończyło się na słoiku gąsienic miernikowców.
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Post autor: tiktaalik »

Zaopatrzyłem się w feromony Sesia apiformis i Synanthedon tipuliformis . Ponieważ nigdy nie miałem z nimi wcześniej do czynienia, nie wiem jak ich używać. Wystarczy zawiesić na gałęzi? Wyglądają jak małe czerwone gumowe flakoniki. I czy dobrze robię przechowując je w zamrażarce?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 24 maja 2010, 19:23 przez tiktaalik, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przezierniki (Sesiidae)”