Spis Dynastinae

Lucanidae, Trogidae, Glaresidae, Bolboceratidae, Scarabaeidae, Geotrupidae i Ochodaeidae.
Pytol

Spis Dynastinae

Post autor: Pytol »

Szanowni koledzy,od dłuzszego czasu szukam w sieci kompletnej listy wszystkich do tej pory opisanych gat. Dynastinae niestety bezskutecznie.To co udało mi się znalezć to wyrywkowe dane.Strasznie mi na tym zależy,jeśli ktoś posiada takie materiały,bądz zna jakiś adres w sieci i może mi pomóc będę bardzo wdzięczny.Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Pełny spis wszystkich światowych gatunków rodziny Dynastidae (gdyż rochatyńce są jednak przez większość traktowane jako oddzielna rodzina) w internecie nie istnieje :!: Ale istnieje dobra pozycja książkowa do nich:
"Dynastidae Of The World" autor S. Endrödi, wydane w Akadémiai Kidao w Budapeszcie w 1985 roku
Jest to klucz do wszystkich światowch gatunków rochatyńców znanych do tego roku. Tam znajdziesz wszystkie gatunki, których w tym kluczu znajduje się 1366 gatunków. Jednak data wydania 1985 powoduje iż trochę od tego czasu opisano nowych gatunków i tu niestety trzeba by się przebić przez literaturę szczegółową, poszczególne artykuły opisujące gatunki w bardzo różnych czasopismach.
Tak przy okazji zachodzą ostatnio różne zmiany w tej rodzine ponieważ istnieją gatunki, które nie wiadomo gdzie wsadzić gdyż wykazują cechy pośrednie między Rutelidae a Dynastidae, ostatnio pewne rodzaje z Rutelidae przeniesiono właśnie do Dynastidae. Takim przykładem jest np rodzaj Peltonotus, który przez długi czas był w Rutelidae a obecnie wsadzono go w plemię Cyclocephalini w Dynastidae. Załączam jego zdjęcie (gatunek Peltonotus nasutus), by można było zobaczć to dziwactwo. Rodzaj rozmieszczony jest w Indochinach, a ciekawe jest to iż Cyclocephalini były do tej pory ograniczone swym zasięgiem tylko do Ameryk z jednym wyjątkowym gatunkiem w Afryce, a teraz przez to przeniesienie są także reprezentowane w Azji.
Załączniki
Peltonotus nasutus.jpg
Peltonotus nasutus.jpg (72.14 KiB) Przejrzano 1599 razy
Pytol

Post autor: Pytol »

Słyszałem o tej publikacji,jest jednak mały kłopot jak do niej dotrzeć.żadna z odwiedzonych przezemnie bibliotek (zarówno na Akademii Rolniczej jak i P.T.Ent) nie mają jej w swoich zbiorach.Wielka szkoda,że w sieci nie można znalezc nic więcej jak tylko trochę (ale za to świetnych zdjęc) i informacji na temat niektórych gat. z tej rodziny.Istnieje za to wspaniała Japońska strona dotycząca Lucanidae :P http://homepage1.nifty.com/pame-loux/ znajduje się na niej wykaz praktycznie wszystkich opisanych do tej pory gat. Jelonków w dużej większości ze zdjęciami,w wielu przypadkach nawet podgatunki.Strona jest co jakiś czas aktualizowana,więc informacje są w miarę aktualne.Ale zmieniłem temat,to tak przy okazji gdyby ktoś był zainteresowany tą rodziną.Nie tracę jednak nadziei i będę próbował jakoś dotrzeć do danych na temat Dynastidae. Wielkie dzięki za odpowiedz i dodatkowe informacje.
Kaska
Posty: 17
Rejestracja: piątek, 16 kwietnia 2004, 23:19
Gender: women
Lokalizacja: Dolny Śląsk

spis Dynastinae

Post autor: Kaska »

Jesli byłes w bibliotece PTE tzn ze bywasz we Wrocławiu a jesli tak to skontaktuj sie ze mną bo wiem kto i gdzie we Wr ma tę ksiązkę.Pozdrawiam
Krzysztof (Pytol)

Post autor: Krzysztof (Pytol) »

Właśnie dotarłem do kogoś kto posiada tę książkę i teraz będę już mógł trochę przy niej popracować i dotrzeć do interesujących mnie informacji. Serdeczne dzięki za pomoc! Gorące pozdrowienia dla wszystkich!
ODPOWIEDZ

Wróć do „SCARABAEOIDEA”