skarabidek

Lucanidae, Trogidae, Glaresidae, Bolboceratidae, Scarabaeidae, Geotrupidae i Ochodaeidae.
brakkonta

skarabidek

Post autor: brakkonta »

Prośba o pomoc.
Otóż w gablocie zapałętał mnię się taki oto żuk. Wielkie to, czorne i ni czorta nie wiem skąd to-to i czemu szlaja się po moich gablotach. Zdaje sobie sprawę, że w takim układzie jego determinacja będzie niemożliwa (chyba), ale chodzi mi jeno, czy taki solidny orzech laskowy może być gatunkiem europejskim?
Mazep z odgórnymi podziękowaniami
Załączniki
prześwięty.JPG
prześwięty.JPG (115.44 KiB) Przejrzano 1172 razy
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

To nie jest gat europejski, rodzaj też nie. Jest to rodzaj Catharsius (blisko spokrewniony z Copris) stawiałbym na Catharsius molossus najszerzej rozmieszczony i najczęstszy gatunek z tego rodzaju w Oriencie, zachodzi on też trochę na płd Palearktyki. Ale ze względu na brak danych skąd pochodzi to oznaczenie do gat ze znakiem zapytania, bo jeśli ten okaz np z Afryki jest to rodzaj ten sam ale wchodzą w grę zupełnie inne gat.
brakkonta

Post autor: brakkonta »

dzięki wielkie. Tak sobie dedukując wcześniej, to właśnie wychodziło na jakieś tam Tajlandie rozmaite, lub.....i tu było ziarno niepewności - stąd mój post. Teraz jest wsio jasne - jeszcze raz dziękuje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „SCARABAEOIDEA”