Imago Agrius convolvuli

Awatar użytkownika
P.Polcikiewicz
Posty: 17
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 23:19
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Imago Agrius convolvuli

Post autor: P.Polcikiewicz »

Właśnie zadzwoniła sąsiadka i kazała mi zejść na dół bo ma "coś" dla mnie...Zchodze a tam w reklamówce samica A.convolvuli, widocznie świeżo wykluta bo jeszcze nie zlatana...W zeszłym roku co chwila o tej porze roku ktoś w internecie pisał że znalazł ten gatunek, również udało mi się znaleźć 2 larwy rok temu. Imago wylęgło się 22.IX...Interesuje mnie czy ktoś może już znalazł imago w tym roku? Ciekawe czy będzie on tak często znajdowany jak rok temu? A może nie jest u nas tak rzadki jak się wydaje;)
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Post autor: PiotrekGuzik »

Zdaje się, że w tym roku będzie ich znacznie mniej... Od kilku lat widziałem je co roku, w tamtym roku dostałem nawet 5 poczwarek, widziałem kilka imago na kwiatkach balkonowych, jak również przyniesiono mi kilka imago. Spotykałem je między drugą połową sierpnia a pierwszymi dniami października. W tym roku jeszcze nie widziałem żadnego...

Pozdrawiam
Piotrek
Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Post autor: Piotr Sroka »

ja również w tym roku powojowca nie widziałem . Jak zresztą kilku innych gatunków . W sumie uważam ze rok był motylarską katastrofą ...
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

U mnie to samo ,nie widziałem go w tym roku.Natomiast S.ligustri zaobserwowałem kilkakrotnie.
Potwierdzam to co mówi Piotrek ,że ten rok był bardzo kiepski.Po prostu pogoda nie dopisała.
Może w następnym będzie lepiej:)
Awatar użytkownika
Krystian Lewandowski
Posty: 94
Rejestracja: środa, 19 maja 2004, 19:39
Lokalizacja: Starogard Gdański

Post autor: Krystian Lewandowski »

Znajomy hoduje tytoń do którego w zeszłym roku przylatywały niejednokrotnie powojowce.W tym roku nie było ani jednego.Za to inny kolega pracujący nad morzem mówił mi wczoraj ,ze niejednokrotnie widział w tym roku u niego na zakładzie pracy Atroposa.Ja osobiście nic z tych nie widziałem .
Awatar użytkownika
P.Polcikiewicz
Posty: 17
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 23:19
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: P.Polcikiewicz »

Daje fotke tej samicy do obejrzenia...Nakarmiłem ją solidnie i wieczorkiem wypuściłem z balkonu:). Niech wraca na południe:)
Załączniki
DSC05954.jpg
DSC05954.jpg (69.68 KiB) Przejrzano 2502 razy
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Post autor: PiotrekGuzik »

A nie zastanawiałeś się nad pozyskaniem jajeczek?? I jak to w ogóle jest z tym jesiennym pokoleniem powojowca, czy jest możliwe rozmnożenie tego gatunku?

Pozdrawiam
Piotrek
Awatar użytkownika
P.Polcikiewicz
Posty: 17
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 23:19
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: P.Polcikiewicz »

Samice trzymałem kilka nocek w domciu ale nie złożyła żadnych jaj...Prawdopodobnie nie była więc zapłodniona. Samca nie miałem więc ją wypuściłem. W zeszłym roku próbowałem rozmnożyć A.convolvuli ale nie chciały mi nawet kopulować:(. Może jak byś zapewnił idealne warunki to by dało się je rozmnożyć, nie wiem.
plasti
Posty: 13
Rejestracja: piątek, 30 lipca 2004, 13:05
Lokalizacja: Lublin

Post autor: plasti »

Kumpel w niedziele (26.09), złapał przy latarnii, świeżo wylęgniętego samca A.convolvuli, ja rownież w latach ubieglych spotykalem ten gatunek, aczkolwiek zgodze sie z tym, ze ten rok jest ''fatalny''.
aglais
Posty: 21
Rejestracja: sobota, 16 października 2004, 16:45
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: aglais »

Krystian Lewandowski pisze:Znajomy hoduje tytoń do którego w zeszłym roku przylatywały niejednokrotnie powojowce.W tym roku nie było ani jednego.
Dokładnie tak jak u mnie. W ubiegłym roku przylatywały do tytoniu grupkami, po 4-8 przez większa część sierpnia. W tym roku nie spotkałam ani jednego...
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Migracje A. convolvuli

Post autor: PiotrekGuzik »

Skoro istnieje już wątek o A.convolvuli, skorzystam z okazji i zapytam, jak to jest z migracją tego gatunku, dokładniej chodzi mi o pokolenie krajowe... Czy nasze "krajowe" osobniki wracają na południe?
Niektóre źródła podają, że w jesieni imago, które "wykluły się" u nas wracają na południe, wg innych natomiat giną bezpotomnie...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawisaki (Sphingidae)”