H.gallii i H.euphorbiae

Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

H.gallii i H.euphorbiae

Post autor: PiotrekGuzik »

Czy jeśli będę trzymał razem trzy samiczki H.Euphorbiae i samca H.Gallii, nie będą one ze sobą kopulować?? Chciałbym rozmnożyć oba te gatunki, ale tak się składa, że na razie wykluły mi się tylko samiczki H.Euphorbiae i samiec H.Gallii...
joshee1

niestety

Post autor: joshee1 »

piotrze raczej tych dwóch odmiennych gatunkow nie da sie skojarzyć.Jest to podobne do ssakow, ze czlowieka z innym organizmem (procz czlowieka) nie da sie skojarzyc.sa oczywiscie wyjatki:)pa pa
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Post autor: PiotrekGuzik »

Wydaje mi się jednak, że u zawisaków jest to możliwe, zwłaszcza u tak "blisko spokrewnionych" jak H.gallii i H.euphorbiae, nawet gdzieś o tym czytałem...
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Tu się zaczyna cały problem co to jest gatunek. Bo jedna z defincji klasycznych mówi iz jest to populacja osobników wzajemnie krzyżujących się i dających płodne potomstwo. Czyli jeżeli się krzyżują dwa "gatunki" to czy nadal są to gatunki? Trzeba by dalej sprawdzić czy potomstwo jest płodne i tu np już widać iż osioł i koń to dwa odzdielne gatunki gdyż pomimo iz się krzyżuja to ich potomstwo jest bezpłodne.
Natura stworzyła wiele barier by dwa różne gatunki nie mogły się skrzyżować, dzieli się je na prezygotyczne i postzygotyczne, prezygotyczne to te, które uniemożliwiają kopulacje lub dojście do połączenia plemnika z jajem, a postzygotyczne uniemożliwiaja pomimo połączenia rozwój zarodka. Czasami jednak te mechanizmy są niedoskonałe i jednak dochodzi do krzyżówek i tu kolejne zabezpieczenie gdyż nie wszystkie takie krzyżówki są płodne. Ale też zdarzają się wyjątki. Najlepszym przykładem są żby, u nas tzw grupa żab wodnych: Rana ridibunda i Rana lessone dają krzyżówkę Rana x esculenta - gatunmek mieszańcowy, tak w ogóle to w ogóle w tej grupie żab to kosmos odchodzi, co z czym sie krzyżuje i co z tego wychodzi :D
A racając do owadów to opisując gatunek często kierujemy się budową kopulatora zakładając iż jak ma odmienny to nie może się krzyżować (mechanizm prezygotyczny).
Ale i tak u niby dobrze wyodrębnionych gatunkow zdarzaja się krzyżowki u chrząszczy są to np Goliaty, u 4 gatunków Goliathus spp. dochodzi do krzyżówek czasami.
A na koniec dodam iż pojęcie gatunkui to właściwie jest kolejna szufladka człowieka, bo właściwie w przyrodzie istnieja populacje i osobniki, a człowiek je ponazywał gatunkami.
Awatar użytkownika
Jakub Augustyniak
Posty: 108
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 21:06
Lokalizacja: Chorzelów / Kraków

Post autor: Jakub Augustyniak »

Piotrek masz rację!! Ja też gdzieś o tym czytałem ale nie za bardzo pamiętam - z tego co mi się przypomina to samiec galli z samica euphorbiae daje co innego niż samica galli z samcem euphorbiae (to chyba normalne :)). Niestety szczegółów nie pamiętam ale coś takiego zachodzi (podobnie jest z Coliasami).

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1148
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

H.gallii i H.euphorbiae

Post autor: Marcin Kutera »

O ile się orientuję to miwszańce: samica h euphorbiae i samiec h galii daje hybrydę "Galliphorbiae", natomiast krzyżówka samca h euphorbiae i samicy h galii określa się jako hybryda "Kindervateri"[/i]
Awatar użytkownika
P.Polcikiewicz
Posty: 17
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 23:19
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: P.Polcikiewicz »

Piotrze mnie sie wydaje ze powinny Ci kopulowac ze soba te 2 gatunki...Sam jestem ciekaw jak by wygladalo takie potomstwo i jaka by byla jego przezywalnosc:). Skoro Jacek K. skrzyzowal S.ocellatus z L.populi to z H.gallii i euphorbiae nie powinno byc problemu. Daj znac co z tego wyjdzie:O
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Post autor: PiotrekGuzik »

Nic z tego nie wyjdzie, bo to było przecież w sierpniu, a zadałem pytanie nie dlatego, że chciałem aby one kopulowały, ja się tego obawiałem !! :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawisaki (Sphingidae)”