Morsznica? mocno agresywna

Same fotki, nie mamy okazu....
zdeb
Posty: 3
Rejestracja: środa, 29 czerwca 2022, 12:25

Morsznica? mocno agresywna

Post autor: zdeb »

Dzień dobry.
Taki oto osobnik długości ok. 1,5cm, odwłok dość szeroki (szerszy niż u pszczół czy os), lot podobny do morsznicy, zawisa w powietrzu, dość szybko się porusza, płochliwy), atakuje u mnie w ogrodzie inne owady siedzące na kwiatach (głównie pszczoły i trzmiele) - wygląda to, jakby głównym jego zajęciem było własnie "polowanie", zaobserwowany również przez znajomych pszczelarzy (lokalizacja: małopolska, owad ze zdjęć padł 2 dni temu). Atak jest gwałtowny, osobnik czasem nawet siada na kilka sekund na ofierze, która bywa, że zostaje co najmniej mocno poturbowana, czasem w efekcie nawet pada, jeśli nie da rady się otrząsnąć w porę i uciec. Ilościowo jest tego dość spory procent w stosunku do innych owadów w miejscu zaobserwowania (na oko nawet do 1/5). Zwracam uwagę na dziwne "haczyki" na końcu odwłoku - ?
Niestety nie posiadam sprzętu do makrofotografii, lepszych zdjęć nie będzie.
Oczywiście pytanie - co to za cudo i czy sąsiad-pszczelarz powinien się obawiać? Znajduję dość sporo padniętych pszczół.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Morsznica? mocno agresywna

Post autor: Aneta »

To jest pszczoła z rodzaju Anthidium (makatka) - chyba A. manicatum, ale niech to jeszcze zweryfikują spece. Samce są terytorialne i dlatego atakują inne błonkówki.
zdeb
Posty: 3
Rejestracja: środa, 29 czerwca 2022, 12:25

Re: Morsznica? mocno agresywna

Post autor: zdeb »

Dzięki.
A te "szczęki" na odwłoku to aparat kopulacyjny czy coś innego?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Morsznica? mocno agresywna

Post autor: Aneta »

Tak jest zbudowany odwłok samca; nie wiem czy te kolce mają jakieś znaczenie przy kopulacji, ale nie jest to aparat genitalny sam w sobie.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Morsznica? mocno agresywna

Post autor: Brachytron »

Potwierdzam wszystko Anetowe ;)
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Morsznica? mocno agresywna

Post autor: Justyna »

Odpowiadając na jeszcze nieodpowiedziane pytania - nie, pszczelarz nie musi się tych makatek obawiać, na te kilkadziesiąt tysięcy robotnic żyjących w rodzinie, z których każda pożyje około miesiąca, to śmiertelność spowodowana makatką jest zaniedbywalna :P A jeśli chodzi o funkcję kolców, to ja zna taką wersję wydarzeń, że one właśnie do walki im służą.
zdeb
Posty: 3
Rejestracja: środa, 29 czerwca 2022, 12:25

Re: Morsznica? mocno agresywna

Post autor: zdeb »

No tego już się domyśliłem, skoro to makatki, to samotnice, więc raczej dużej rodzinie z ula nie są w stanie zagrozić.
Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Błonkówki [FOTO-oznaczanie]”