Masówka

Jeśli chcesz się podzielić swoimi obserwacjami i połowami terenowymi na bieżąco to tutaj. Być może ktoś właśnie w Polsce również złowił to samo... Dobre miejsce na wymianę obserwacji w sezonie.
Witas

Masówka

Post autor: Witas »

Można to traktować jako ciekawostkę, w każdym razie nigdy się z czymś takim nie spotkałem. A w tym miejscu przebywam od 12 lat, średnio 1,5 miesiąca w roku.
Beskid Makowski godz 10, pogoda pod psem, ok 6 rano polało, później słońce próbowało przebić się przez chmury. Zrobiło się ciepławo i parno. Co ciekawe, ta zbiorowa orgia odbywała się tylko na skarpie o południowej wystawie.
Chrząszczy były setki.
Załączniki
3.VI.2010.a.JPG
3.VI.2010.a.JPG (126.91 KiB) Przejrzano 2211 razy
3.VI.2010.b.JPG
3.VI.2010.b.JPG (138.4 KiB) Przejrzano 2211 razy
3.VI.2010.c.JPG
3.VI.2010.c.JPG (128.48 KiB) Przejrzano 2211 razy
3.VI.2010.d.JPG
3.VI.2010.d.JPG (143.53 KiB) Przejrzano 2211 razy
3.VI.2010.e.JPG
3.VI.2010.e.JPG (141.07 KiB) Przejrzano 2211 razy
3.VI.2010.f.JPG
3.VI.2010.f.JPG (102.72 KiB) Przejrzano 2211 razy
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Masówka

Post autor: Łukasz Buglowski »

Ja dziś zaobserwowałem parę tych chrząszczy :roll:
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Masówka

Post autor: Jarosław Wenta »

To chyba Phyllopertha horticola (Ogrodnica niszczylistka). Podobne "masówki" obserwowałem kilka lata temu na łąkach w Pieninach Spiskich (okolice Niedzicy, Trybsza).
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Masówka

Post autor: Łukasz »

Ja kiedys spotkalem sie z podobna masowka w Warszawie (centrum) - chyba guniaki.
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Masówka

Post autor: Bartek Pacuk »

Tak, to P. horticola. Ja podobne obrazki obserwowałem w kończący się właśnie weekend w okolicach Kuźnicy Białostockiej, w Białymstoku i w Tykocinie.
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Almandyn »

A co powiecie o 40 sztukach ( słownie czterdziestu, bo policzyłam ) Kruszczycy złotawki lub jej podobnych na 1 metrze kwadratowym? Wczoraj na polance pod Mońkami było ich mnóstwo, i tak razem z tymi chrząszczami z tematu postu królowały. A motyli jak na lekarstwo... :cry:
Przemek Zięba

Re: Masówka

Post autor: Przemek Zięba »

Przyłącze się do wątku.
w sobotę i niedzielę penetrowałem roztoczańskie lasy, masowy pojaw gatunków po deszczowej pogodzie, 23 gatunki kózek, 5 gatunków żuków - w ciągu 3 godzin odłowów! Masakra :mrgreen:
dodatkowo miłym podsumowaniem połowów było stwierdzenie w piwnicy u teściów rójki P.testaceus (zasiedlał zmagazynowane drewno opałowe), niektóre fajne barwne odmiany, nałapałem chyba z 70 -80 exx, resztę tylko obserwowałem, a było ich drugie tyle. Przyroda wystartowała ostro nadrabiając zaległości i oby tak dalej.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Masówka

Post autor: Aneta »

Też się przyłączę - wczoraj w Grotnikach prawie masówka Ph. horticola; chrząszcze może nie na każdym krzaku, ale praktycznie co krok się je zauważało. No i też sporo kruszczyc, do tego jeszcze wiecej T. vernalis - co chwila jakiś zielony albo granatowy helikopter przelatywał z szumem koło głowy ;)
Maciej Zelek
Posty: 131
Rejestracja: czwartek, 21 maja 2009, 19:05
Lokalizacja: Wolin

Re: Masówka

Post autor: Maciej Zelek »

To i ja napiszę coś o swojej obserwacji.
Od kilku dni obserwuję "masówki" przedstawiciela Lucanidae - Dorcus parallelopipedus.
Dziesiątki tych chrząszczy wyciągam garściami spod spróchniałych pniaków w okolicach Wolina, zarówno samice, jak i samce.
Przed zimą obserwowałem na tychże samych pniakach setki larw Dorcusów, stąd też pewnie taka ilość imago.
Przemek Zięba

Re: Masówka

Post autor: Przemek Zięba »

CO do Dorcusa to tez widziałem z tydzień temu około 15 imagines ale w tamtym miejscu to normalne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe - chrząszcze”