Chrząszcze do oznaczenia.

Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Chrząszcze do oznaczenia.

Post autor: Witek Płachta »

Z góry dziękuję!
Załączniki
DSC09060.JPG
DSC09060.JPG (105.76 KiB) Przejrzano 2614 razy
DSC04269.JPG
DSC04269.JPG (67.45 KiB) Przejrzano 2617 razy
DSC07220.JPG
DSC07220.JPG (69.09 KiB) Przejrzano 2613 razy
DSC00708.JPG
DSC00708.JPG (46.4 KiB) Przejrzano 2616 razy
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

M. Stachowiak pisze:Przeczytaj: https://entomo.pl/foru...p?p=54233#54233 :wink:
Niewątpliwie podanie daty i (zwłaszcza) miejsca będzie istotne w przypadku zdj. 4, bo ja nie potrafię odróżnić Chrysolina rufa od Chrysolina staphylea (a to raczej któraś z nich), a jakbyś napisał, że zdjęcie zrobione w górach, to ja mógłbym napisać, że to Ch. rufa i pewnie bym trafił, nie wiedząc, czym one się różnią :mrgreen:

Co do pozostałych:

1. Clytra quadripunctata (raczej ona niż C. laeviuscula)
2. Schizotus pectinicornis
3. nie mam pojęcia, mogę co najwyżej strzelić - Chrysolina varians?
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Post autor: L. Borowiec »

Akurat Chrysolina rufa i staphylea są łatwe do odróżnienia. U Ch. rufa dysk przedplecza jest równomiernie sklepiony bez wcisków po bokach (co najwyżej może się zaznaczyć lekki wcisk przy samej podstawie), natomiast u Ch. staphylea wzdluż każdego boku biegnie płytki wcisk (rynienka), przez co same krawędzie boczne przedplecza wydają się lekko wypukłe. Ten wcisk i wypukłość widać dobrze na zdjęciu, jest to więc Ch. staphylea.
Te różnice dobrze widać na zdjęciach obu gatunków w Iconografii:


http://culex.biol.uni.wroc.pl/cassidae/ ... enthae.htm
http://culex.biol.uni.wroc.pl/cassidae/ ... phylea.htm
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Lech Borowiec pisze:Te różnice dobrze widać na zdjęciach obu gatunków w Iconografii:
Wspomagałem się Iconografią, ale jak nie wiadomo, na co patrzeć, to nie zawsze widać różnice :wink: Teraz wiem i faktycznie, różnica jest dość wyraźna. Dzięki za wyjaśnienie, postaram się zapamiętać :smile:
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Post autor: Witek Płachta »

Dziękuję za wcześniejszą pomoc i wskazówki i zwracam się z kolejną prośbą o oznaczenie.
Wszystkie fotki zrobione w centralnej Polsce.
3. nieostra ale to jedyne co mam.
4. to inne ujęcie stonki z poz.3 poprzedniego posta!
Załączniki
4. JPG - 24.05..JPG
4. JPG - 24.05..JPG (52.69 KiB) Przejrzano 2615 razy
3. JPG - 11.05.JPG
3. JPG - 11.05.JPG (58.62 KiB) Przejrzano 2616 razy
2. JPG - 24.05.JPG
2. JPG - 24.05.JPG (49.25 KiB) Przejrzano 2616 razy
1. JPG. - 26.04.JPG
1. JPG. - 26.04.JPG (45.96 KiB) Przejrzano 2612 razy
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Witek Płachta pisze:Wszystkie fotki zrobione w centralnej Polsce.
I znowu się Ciebie czepię :wink:. Równie dobrze mogłeś napisać Palearktyce :razz:. Bądź tak dobry i stosuj się do zaleceń. To przecież niewiele kosztuje (kilka uderzeń w klawiaturę), a przez forumowiczów podanie dokładnej informacji będzie dobrze przyjęte.
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

M. Stachowiak pisze:Równie dobrze mogłeś napisać Palearktyce . Bądź tak dobry i stosuj się do zaleceń. To przecież niewiele kosztuje (kilka uderzeń w klawiaturę), a przez forumowiczów podanie dokładnej informacji będzie dobrze przyjęte.
Ta uwaga mogłaby być skierowana generalnie do znacznej większości osób wrzucajacych zdjęcia do oznaczenia - pisanie tak podstawowych danych jak data i miejsce to niestety wciąż rzadkość, mimo iż wielokrotnie różne osoby zwracały na to uwagę :evil:
No, ale może nie będę tu się przesadnie czepiał, centralna Polska to już coś :wink:
Co do zdjęć:

1. Anthrenus scrophulariae
3. tu mam dla Ciebie Witku propozycję - zajrzyj do poniższych wątków (jeden z nich sam założyłeś :wink: ), popatrz przez chwilę, i napisz, co ci przyszło do głowy :wink:

viewtopic.php?p=54198#54198

viewtopic.php?p=54269#54269

Pozdrawiam :smile:
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Post autor: Witek Płachta »

Ano Bartku przyszło mi do głowy że jest to Gonioctena viminalis. Ale mogę się mylić.
Doskonale zdaję sobie sprawę o ogromie wiedzy jaka zawarta jest na tym forum. Kłopot w tym że dla takiego amatora jak ja dogrzebać się w tym labiryncie do jakiejś informacji jest niezmiernie trudno, dlatego też puki co muszę posilać się pomocą specjalistów. Myślę że jeszcze kilka (-naście?) godzin spędzonym na tym forum, parę linków i kilka odwiedzonych galerii i będę z tej pomocy korzystał coraz rzadziej. Entomologii liznąłem (i to tak czubkiem języka) w szkole na ochronie lasu lecz było to 20 lat temu i wiedza moja nijak się nie ma do poziomu wiedzy prezentowanej przez innych forumowiczów. Pozwoliłem sobie korzystać z tej wiedzy z powodu fotografii którą się od jakiegoś czasu zajmuję. Bezsensem wydaje mi się robienie zdjęć czemuś czego się nie zna i stąd moje prośby o oznaczanie. Postaram się w przyszłości lepiej opisywać wrzucane fotki.
Dziękuję.
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Witek Płachta pisze:Ano Bartku przyszło mi do głowy że jest to Gonioctena viminalis. Ale mogę się mylić.
Nie mylisz się :wink: Tak naprawdę sam się nauczyłem odróżniać G. decemnotata i G. viminalis ledwie parę dni temu - trzeba tylko załapać, na co patrzeć :mrgreen:
Witek Płachta pisze:Kłopot w tym że dla takiego amatora jak ja dogrzebać się w tym labiryncie do jakiejś informacji jest niezmiernie trudno
Doskonale cię rozumiem - trudno sprawdzić, czy zdjęcia jakiegoś gatunku już nie ma gdzieś na forum, jeśli się nie zna jego nazwy :mrgreen:
Witek Płachta pisze:wiedza moja nijak się nie ma do poziomu wiedzy prezentowanej przez innych forumowiczów.
E tam, nie przesadzaj - poziom ten jest na pewno bardzo zróżnicowany, w końcu jest to forum dla wszystkich, a nie tylko dla zawodowych entomologów. Jestem wręcz pewien, że większość z 1475 (specjalnie sprawdziłem :smile: ) zarejestrowanych użytkowników tego forum to amatorzy, którzy entomologią zajmują się hobbystycznie, sam w zasadzie się do tej grupy zaliczam - mój powstający gdzieś tam powoli doktorat tematycznie z owadami związany jest dość odlegle :smile:
Witek Płachta pisze:Myślę że jeszcze kilka (-naście?) godzin spędzonym na tym forum, parę linków i kilka odwiedzonych galerii
Co do godzin - raczej "naście", pamiętam ile mi zajęło przekopanie się przez to forum, a było to w sumie stosunkowo niedawno :smile:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Chrysomelidae (Stonkowate)”