
Ala
Może powiększone i ciemniejsze zdjęcie wyraźniej pokaże żeberka na pokrywach. Niestety tylko tyle mogę z nim zrobićLech Borowiec pisze:sposób oświetlenia okazów na zdjęciu utrudnia ocenienie stopnia wysklepienia podłużnych żeberek na pokrywach
No proszę, nie sądziłem że tak słabe zdjęcie okaże się wystarczające do pewnego oznaczenia. Bardzo dziękuję. Kolejny raz dochodzę do wniosku, że czasem jednak warto pokazać zdjęcie, które pozornie do niczego się nie nadaje, bo a nóż widelec coś z tego będzie...L. Borowiec pisze:Akurat na tym zdjęciu całkiem dobrze widać te lekko wysklepione i całkowicie proste niby żeberka, co daje gwarancję iż mamy do czynienia z Cassida rufovirens.
Zgadza się, znalazłem tego osobnika na spodniej stronie tego kawałka drewna widocznego na zdjęciu. Też doszedłem do wniosku, że jeszcze nie wylazł po zimowaniu, bo tarczyka w takim miejscu się nie spodziewałem.L. Borowiec pisze:Bardzo wczesna obserwacja, ewidentnie przezimek.
Dziękuję za te dodatkowe informacje. Nie wiem jak jest w okolicach gdzie się włóczę po terenie, ale jakoś nie kojarzę, żebym kiedyś później widział tak ubarwionego tarczyka. A od czasu do czasu zwracam na nie uwagę. Korzystając z okazji - czy mógłbym prosić o rzucenie okiem na kilka nie zweryfikowanych tarczyków z tego wątku?:L. Borowiec pisze:Na Dolnym Śląsku ten gatunek najłatwiej spotkać w środku lata, już po żniwach na odbijających na ścierniskach roślinach z rodzaju Matricaria. Uchodził do niedawna za bardzo rzadki gatunek, ale to chyba artefakt związany z tym, że mało kto wchodził z czerpakiem na ścierniska. Na dodatek, większość gatunków z rodzaju Cassida ma szczyt pojawu maj-czerwiec. Po upadku PGR-ów, zanim zaczęły się dotacje unijne, na opuszczonych polach pod Wrocławiem zarośniętych Matricaria można go było poławiać w dowolnej ilości. Teraz, w związku z intensyfikacją prac rolnych i zaorywaniem miedz nie jest już tak powszechny.
To prawda, Aneta myli się rzadkoL. Borowiec pisze:Ten z Jar Brynicy to Cassida flaveola, te z Rez. Reptowo i okolic Ostromecka to Cassida viridis. Pozostałe są ok., Aneta rzadko sie myli.
Właśnie, stąd moje wątpliwości. A uda miał całe jasne.L. Borowiec pisze:Żeberka u tego okazu nie tylko są wypukłe ale też zaskakująco proste u nasady.
Promowane strony:
Dachy. Pokrycia dachowe |
Folia do oczek wodnych |
Opony Bełchatów Wulkanizacja |