Timarcha rugulosa - poszukuję danych

Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Timarcha rugulosa - poszukuję danych

Post autor: Wiacek »

Szykujemy murawę kseroternmiczną koło Niedzielisk (gm. Szczebrzeszyn, woj. lubelskie) do objęcia ochrona w formie użytku ekologicznego.
W Coleoptera Poloniae niestety nie ma jeszcze stonek, a z PCzK Bezkregowców wiem, że ten gatunek występuje w tej okolicy. Czy ma ktoś może dokładniejsze informacje o występowaniu gatunku?
Interesuje mnie głównie czy był podawany z miejscowości Niedzieliska lub "Dziewcza Góra" bo pod takimi nazwami figuruje to stanowisko w literaturze?
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Timarcha rugulosa - poszukuję danych

Post autor: Bartek Pacuk »

Wiacek pisze:W Coleoptera Poloniae niestety nie ma jeszcze stonek, a z PCzK Bezkregowców wiem, że ten gatunek występuje w tej okolicy.
I tu się mylisz - stonki są w Coleoptera Poloniae, T. rugulosa figuruje tam pod nazwą T. goettingensis lomnickii :wink: Dokładniejszych ani nowszych informacji na temat jego występowania niestety nie posiadam.
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Timarcha rugulosa - poszukuję danych

Post autor: Wiacek »

Nie nadążam za tymi zmianami systematycznymi. A z drugiej strony szkoda, że wyszukiwarka nie uwzględnia synonimów. Można synonimy wyświetlić przy wyszukiwaniu rodzaju, ale jak się nazwa rodzajowa zmieni to chyba klops.

W bazy wynika, że moze coś dokładniejszego powinno być w tych pracach:
1. Warchałowski A. 1973. Stonkowate – Chrysomelidae. Podrodziny: Chrysomelinae i Galerucinae. W: «Klucze do oznaczania owadów Polski», XIX, 94b, Warszawa, 97 str., 415 rys. – F.
2. Borowiec L. 1984b. Nowe i rzadkie dla Polski gatunki stonkowatych (Coleoptera, Chrysomelidae), Pol. Pismo Ent., Warszawa-Wrocław, 53, str. 667-670. – F.

Czy ma ktoś może wgląd w te prace? Obawiam się, że w tych pracach mogą być podane ogólne informacje ograniczajace sioę do regionów np. Roztocze tak jak to jest podane w bazie.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Timarcha rugulosa - poszukuję danych

Post autor: Aneta »

W kluczu jest tak:
Wreszcie podgatunek T. (T.) rugulosa lomnickii MILL. (...) występuje w północnej części rozsiedlenia gatunku, to znaczy na północnych przedgórzach Beskidu Niskiego i Bieszczad; ten podgatunek bywa spotykany także po południowej stronie przełęczy Dukielskiej, w Słowacji. W Polsce najdalej na północ wysuniętymi stanowiskami tego gatunku są Kazimierz nad Wisłą i Roztocze.
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Timarcha rugulosa - poszukuję danych

Post autor: L. Borowiec »

Przede wszystkim w Coleoptera Poloniae jest błąd w nazwie. Powinno być Timarcha rugulosa lomnickii (a nie goettingensis lomnickii). Zresztą z opisu poniżej można wywnioskować, że chodzi o taką pomyłkę. T. rugulosa i T. goettingensis należą do zupełnie innych grup gatunkowych.T. goettingensis u nas jest skrajnie rzadka i występuję tylko w zachodniej Polsce (z tego co wiem to po II wojnie światowej była tylko raz złowiona na przedgórzu sudeckim). Natomiast T. rugulosa (podgatunek lomnickii budzi wątpliwości co do celowości jego wyznaczenia) występuje we wschodniej i południowo-wschodniej Polsce. W ostatnich latach odkryto bogate stanowiska tego gatunku w okolicach Zwierzyńca i Tomaszowa Lubelskiego, a w naszych zbiorach jest też okaz z Dziewczej Góry (łowiony 1975 roku). A najwięcej można o tym gatunku przeczytać w pracy (są tam też dokładne stanowiska):
Pietrykowska E. Descriptions of the developmental stages and notes on biology of Timarcha rugulosa lomnickii Mill. (Coleoptera: Chrysomelidae). Annales Zoologici, 2005 vol. 55 nr 1 s. 29-44.
Ostatnio zmieniony czwartek, 10 marca 2011, 15:29 przez L. Borowiec, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Timarcha rugulosa - poszukuję danych

Post autor: Wiacek »

Serdecznie dziekuję Aneta i Lech Borowiec. Początkowo użytek miał mieć bardziej charakter florystyczny, ale dzięki bazie ColPol i waszej pomocy uwzględniony zostanie aspekt ciekawych chrząszczy kserotermicznych występujacych na tym terenie.
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Timarcha rugulosa - poszukuję danych

Post autor: Bartek Pacuk »

Lech Borowiec pisze:T. goettingensis u nas jest skrajnie rzadka i występuję tylko w zachodniej Polsce (z tego co wiem to po II wojnie światowej była tylko raz złowiona na przedgórzu sudeckim).
To bardzo ważna dla mnie informacja. Otóż gdzieś mam bodajże 3 exx. zakwalifikowane przeze mnie na oko (celowo piszę w ten sposób, bo to nie było żadne oznaczenie) jako ten gatunek i zostawione "na później". Złowiłem je mniej więcej 3 lata temu na toruńskim poligonie. Zasugerowałem się opisem z klucza Warchałowskiego, gdzie jest napisane: "w Polsce występuje na całym obszarze kraju". Teraz natomiast przeczytałem informacje z Coleoptera Poloniae (o dziwo wcześniej tego nie zrobiłem), gdzie wygląda to zupełnie inaczej. Dodając do tego informację, którą Pan podaje, wychodzi na to, że zapewne popełniłem błąd, sugerując się wpisem u Warchałowskiego. Zatem muszę te okazy niezwłocznie odszukać i obejrzeć, gdyż teraz bardziej prawdopodobne wydaje mi się, iż mogą należeć do gatunku Oodoscelis polita (Tenebrionidae). Inna rodzina, ale na pierwszy rzut oka te gatunki wyglądają dość podobnie, zważywszy na niewątpliwie niższy kilka lat temu mój poziom wiedzy o chrząszczach...
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Timarcha rugulosa - poszukuję danych

Post autor: Piotr Tykarski »

Wiacek pisze:Nie nadążam za tymi zmianami systematycznymi. A z drugiej strony szkoda, że wyszukiwarka nie uwzględnia synonimów. Można synonimy wyświetlić przy wyszukiwaniu rodzaju, ale jak się nazwa rodzajowa zmieni to chyba klops.
Muszę sprostować. Synonimy są uwzględniane, w zakresie objętym przez KFP.
Aby je zobaczyć, trzeba zaznaczyć odpowiednie pole w kryteriach wyszukiwania, a potem uruchomić wyszukiwanie dla wybranej wartości w którejś z list rozwijanych.
Lech Borowiec pisze:Przede wszystkim w Coleoptera Poloniae jest błąd w nazwie. Powinno być Timarcha rugulosa lomnickii (a nie goettingensis lomnickii). Zresztą z opisu poniżej można wywnioskować, że chodzi o taką pomyłkę.
Co racja, to racja. Już poprawiłem. Dziękuję wszystkim za wywołanie tematu i wykrycie pomyłki.
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Timarcha rugulosa - poszukuję danych

Post autor: Bartek Pacuk »

Odnalazłem wspomniane okazy - jest to para złowiona przeze mnie 29.04.2008. I oczywiście nie jest to T. goettingensis - jak widać pobieżne określanie na oko może być przyczyną poważnych błędów :? Zgodnie z przypuszczeniem okazy należą do rodzaju Oodoscelis, ale tu znów niespodzianka - nie jest to O. polita, tylko O. melas :shock: Wszystkie cechy z klucza Stebnickiej pasują jak ulał tak do samca, jak i do samicy: golenie, uda, włoski na sternitach odwłoka, wielkość... Autorka pisze "od blisko 50 lat nie był w kraju poławiany" (klucz jest z 1991 r.). Trochę już poszperałem i trafiłem na tytuł pracy R. Cieślaka z WE 1/2004 " Nowe odnotowania Platyscelis melas w Polsce", teraz muszę stosowny numer WE wypożyczyć, ponadto sprawdzę jutro kilka pozycji, których nie mam w domu. Może ktoś zna jeszcze jakieś prace z okresu od klucza Stebnickiej wzwyż, w których ten gatunek jest wymieniany? Będę wdzięczny za wskazanie takowych (o ile są).
Ps. Pewnie trzeba będzie te moje wynurzenia wydzielić z tematu o T. rugulosa, mam nadzieję, że ktoś to przeniesie w odpowiednie miejsce :wink:
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Re: Timarcha rugulosa - poszukuję danych

Post autor: Radek P. »

Borowiec L. 1984. Nowe i rzadkie dla Polski gatunki stonkowatych (Coleoptera, Chrysomelidae), Pol. Pismo Ent., (1983), 53(4): 667-670
Mam te prackę. Jakbyś jeszcze jej potrzebował to napisz na priva.
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Timarcha rugulosa - poszukuję danych

Post autor: Wiacek »

Piotr Tykarski pisze:Muszę sprostować. Synonimy są uwzględniane, w zakresie objętym przez KFP.
Aby je zobaczyć, trzeba zaznaczyć odpowiednie pole w kryteriach wyszukiwania,
Właśnie o tym pisałem, że można tylko wyświetlić synonimy.Gorzej jak się wyszukuje nazwy. Np. po wklepaniu w wyszukiwarce "Łomnickii" (syn. Timarcha Łomnicki Miller, 1867) - wyszukiwarka tego nie znajdzie.
Radek P. pisze:Mam te prackę. Jakbyś jeszcze jej potrzebował to napisz na priva.
Dziękuję, ale już mam potwierdzenie występowania gatunku na stanowisku.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Timarcha rugulosa - poszukuję danych

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wiacek pisze:Nie nadążam za tymi zmianami systematycznymi.
I wlasnie dlatego stworzona została Checklista ONLINE. Najnowsze nazewnictwo (AKTUALNE - 2010) znajduje się na stronie
https://entomo.pl/checklist/index.php

Gatunek można odszukać rownież po numerze KFP.
Zaktualizowana jest juz wiekszość rodzin chrząszczy, w tym stonki (Chrysomelidae) przez L.Borowca. Polecam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chrysomelidae (Stonkowate)”